Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pszczyna: Sezon wakacyjny w pełni a rynek rozkopany! Czego archeolodzy szukają?

AS
Sezon turystyczny w pełni, a w sobotę pszczyński rynek został rozkopany. Dlaczego? Bo przed planowanym remontem płyty rynku, rozpoczęły się tu prace archeologiczne. Prowadzi je oświęcimska Pracownia Archeologiczna Turris, która rozkopie rynek na powierzchni 72,5 m kw.

- Jak mieszkam w Pszczynie od 50 lat, czegoś takiego na runku nie widziałam - mówi podziwiająca archeologów pani Jadwiga.

- O! A, to może być odłamek jakiegoś starego glinianego garnka, dawniej odbywały się tu targi i jarmarki - wyjaśnia jeden z pracujących na rynku archeologów, który właśnie znalazł w wykopach odłamek.

Dotychczas na rynku przekopano pas o wymiarach 25 na 2 metry. W najbliższym czasie wykonane zostaną jeszcze trzy sondaże. Wykopy będą miały wymiary 5 na 1,5 metra.

Dotychczas podczas prowadzenia prac wykopano drobne elementy ceramiki. Trafiono również na belkę, która może być fragmentem pierzei. Jednak dziś nie odnaleziono nic, co mogłoby wzbudzić szczególne zainteresowanie.

- Potencjalny remont płyty rynku budzi ogromne emocje. Jego dzisiejsza nawierzchnia jest w tak fatalnym stanie, że zagraża bezpieczeństwu pieszych i osób po nim się poruszających. Dlatego już dwa lata temu podjąłem decyzję o jej remoncie. Przed przystąpieniem do prac konserwator zlecił badania sondażowe - wyjaśnia burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.

- Są to pierwsze jak do tej pory badania pod płytą pszczyńskiego rynku. Wszyscy jesteśmy mocno ciekawi, co one przyniosą. To jedyna okazja, żeby sprawdzić jak w czasach średniowiecza i późniejszych kształtowała się zabudowa na rynku. Głębokość wykopu ma dojść do 2,5 metra. Archeolodzy udzielają w wyznaczonych godzinach informacji dla mieszkańców. Przepraszam za utrudnienia w trakcie prowadzenia prac archeologicznych – dodaje Skrobol.

Archeolodzy informacji na temat wykopalisk udzielają trzy razy dziennie, o godz. 10, 13 i 15. Godziny zostały wyznaczone po to by archeolodzy mogli w spokoju pracować, w przeciwny razie każdy podchodziłby do płota i pytał o znaleziska, a prace stałyby w miejscu.

Koszt przeprowadzenia prac archeologicznych wyniesie 48 500 zł brutto.

Ponadto Pracownia Archeologiczna Turris z Oświęcimia poszukuje chętne osoby do pracy fizycznej przy badaniach archeologicznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!