Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ptaki, jeże i wiewiórki zamieszkały w budkach Centrum Handlowego Pogoria w Dąbrowie Górniczej

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Wokół Centrum Handlowego Pogoria pojawiły się domki i budki dla jeży, wiewiórek oraz różnej wielkości ptakówZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wokół Centrum Handlowego Pogoria pojawiły się domki i budki dla jeży, wiewiórek oraz różnej wielkości ptakówZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE mat. CH Pogoria/pexels/zdj.ilustracyjne
Centrum Handlowe Pogoria w Dąbrowie Górniczej pozyskała nowych najemców. Część z nich swobodnie tupta nocą po trawie, część biega i skacze po trawie oraz drzewach, inne z kolei wysoko latają i ćwierkają. Kupione i zamontowane przez centrum domki i budki dla jeży, wiewiórek oraz różnej wielkości ptaków, zostały już w komplecie zamieszkałe. Zwierzątka można spotkać w przylegającym do obiektu parku śródmiejskim.

Spacerując w okolicach galerii i parku można zaobserwować, a także usłyszeć m.in. kawki, kowaliki, sikorki, jerzyki czy wróble. Część z nich chętnie gniazduje w dziuplach, jednak w miejskim drzewostanie nie są one wystarczająco liczne. Dlatego dyrektor CH Pogoria zdecydowała o zakupie dla nich odpowiednich budek lęgowych. Ich montaż poprzedzony został dogłębną analizą, w jakim miejscu powinny zostać zawieszone. Pod uwagę wzięto m.in. odpowiednią wysokość dla danych gatunków ptaków, a także ochronę przed drapieżnikami i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
 

Zobacz zdjęcia:

– W sumie zainstalowaliśmy pięć rodzajów budek lęgowych, odpowiadających potrzebom różnych gatunków ptaków. Mogą w nich zamieszkać te mniejsze, jak sikorki, wróbelki czy mazurki, a także większe – pliszki, pustułki, jerzyki a nawet kosy. Z naszych obserwacji wynika, że wszystkie mają już – mówiąc naszym branżowym językiem – swoich najemców. Teraz pozostaje czekać, co z tej inicjatywy się wykluje w przyszłości – uśmiecha się Adriana Binczek–Chłond, dyrektor CH Pogoria w Dąbrowie Górniczej.

Nie przeocz

W budkach CH Pogoria zamieszkały już także wiewiórki oraz jeże, choć te trudniej dostrzec (zwłaszcza aktywne nocą jeże), niż fruwające i ćwierkające ptaki. Wszystkie domki – dla ptaków, jeżów oraz wiewiórek – zabezpieczone zostały impregnatem, który przedłuży ich żywotność. Przedstawiciele galerii będą na bieżąco monitorować stan domków i w razie potrzeby poddawać je odpowiednim zabiegom konserwacyjnym.
 
Centrum Handlowe Pogoria w Dąbrowie Górniczej to bez wątpienia wyjątkowy obiekt w kontekście towarzyszącej bioróżnorodności. Sąsiedztwo parku śródmiejskiego, a także utworzona w 2020 roku łąka kwietna powodują, że to jedna z najbardziej „zielonych” galerii handlowych w kraju.

– Nie tylko żyjemy w zgodzie z otaczającą nas florą i fauną, ale także staramy się naszymi działaniami wspierać ich rozwój. Nasza łąka każdego roku zostaje urozmaicana oraz powiększana, a w planach mamy kolejne inicjatywy – mówi Adriana Binczek–Chłond.

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera