Radni Rybnika jednogłośnie przeciw budowie kopalni "Paruszowiec". Co mówili mieszkańcy i przedsiębiorcy? ZDJĘCIA

Aleksander KrólZaktualizowano 
Radni Rybnika jednogłośnie przeciw budowie kopalni "Paruszowiec" Co mówili mieszkańcy i przedsiębiorcy? Aleksander Król
23 maja po godzinie 23 rybniccy radni zajęli się tematem budowy kopalni Paruszowiec. Zanim doszło do dyskusji radnych i głosowania, głos zabrali mieszkańcy, a także przedstawiciel firmy działającej na terenie Paruszowca, której zagraża eksploatacja złoża "Paruszowiec". Ostatecznie radni Rybnika jednogłośnie zagłosowali za przyjęciem uchwały wyrażającej negatywny stosunek dla budowy nowej kopalni w Rybniku (tzw. kopalni Paruszowiec").

Radni Rybnika jednogłośnie przeciw budowie kopalni "Paruszowiec" Co mówili mieszkańcy i przedsiębiorcy?

Zobaczcie zdjęcia:

Po godzinie 23 rybniccy radni zajęli się tematem budowy kopalni Paruszowiec. Zanim doszło do dyskusji radnych i głosowania, głos zabrali mieszkańcy, a także przedstawiciel firmy działającej na terenie Paruszowca, której zagraża eksploatacja złoża "Paruszowiec". Ostatecznie radni Rybnika jednogłośnie zagłosowali za przyjęciem uchwały wyrażającej negatywny stosunek dla budowy nowej kopalni w Rybniku (tzw. kopalni Paruszowiec").

CZYTAJ TEŻ:
Kopalnia Paruszowiec w Rybniku jednak powstanie? Prezydent Piotr Kuczera zabrał głos
Prezydent Kuczera: Nie ma akceptacji dla budowy nowej kopalni w Rybniku
"Kopalnia Paruszowiec". Zagrożenie dla 5 dzielnic Rybnika i całego miasta
Rybnik przeciwko budowie kopalni. Najważniejsze uwagi miasta do raportu
Rybnik zmienia plan zagospodarowania dla terenów, gdzie miała powstać "kopalnia Paruszowiec"

"Kopalnia Paruszowiec". Zagrożenie dla 5 dzielnic Rybnika i ...

Jako pierwszy głos zabrał mieszkaniec Rybnika Michał Mroszczak z grupy "Nie dla eksploatacji złoża Paruszowiec"

Idea nowej kopalni nie powinna mieć miejsca i nie chodzi o naszą dzielnicę, a o tym czym miasto będzie za 20, 30 lat. Czy będziemy skansenem, czy miastem atrakcyjnym dla mieszkańców? - mówił Michał Mroszczak.

Mówił, że nowa kopalnia oznacza degradację terenów, pogorszenie jakości powietrza, wytwarzanie dużych ilości odpadów i gazów. Wreszcie nowy zakład wydobywczy utrudni działalność już funkcjonującym przedsiębiorstwom.

Mieszkaniec przekonywał, że projekt budowy kopalni i firma Bapro są niewiarygodne. Zwrócił się do radnych z pytaniem:

Jaka jest wasza wizja Rybnika - rodem z XIX wieku miasta opartego na węglu, czy nowoczesnego, atrakcyjnego dla mieszkańców?

Jako kolejny mieszkaniec głos zabrał Sebastian Musioł.

- Reprezentuję tych rybniczan, którzy nie są bezpośrednio narażenie na działanie kopalni Paruszowiec. Jestem mieszkańcem dzielnicy Zebrzydowice, która już zaczyna odczuwać skutki działania kopalń - mówił Musioł.

Tłumaczył, że projekt jest wbrew założeniem dekarbonizacji. Że Holandia, Dania Hiszpania odchodzą od węgla.
Mówił, że w 2038 roku Niemcy zamkną swoje elektrownie węglowe - w sumie 84.

- Projekt dla miasta jest bez sensu ekonomicznie, nie przyniesie żadnych korzyści a tylko straty. Nie przyniesie korzyści bo pogorszy warunki dla istniejących przedsiębiorstw. Odpływ mieszkańców lepiej zarabiających dla miejsc czystych, bo komu się chce pracować w rujnowanym mieście - mówił Musioł.

Mówił, że nowa kopalnia nie przyczynie się do zwiększenia miejsc pracy, bo istnienie tego typu zakładu wydobywczego wiąże się ze zniszczeniem innych firm działających na Paruszowcu - Tenneco czy Rettig, które w sumie zatrudniają 2000 osób.

- Czy nie chodzi o przejęcie pracowników przez nową kopalnię - pytał.

Mieszkaniec mówił też, że kopalnia kłóci się ze strategią Rybnika, nie pasuje do założeń zrównoważonego miasta przeszłości.

- Rybnik przetrwa, znajdzie własna ścieżkę, jeśli upora się z problemami które dziedziczy.
Nie ma technologii, które uchronią przed szkodami. Największym problemem miasta jest zanieczyszczenie powietrza. A teraz Rybnik staje się miastem na celowniku ludzi, którzy chyba chcą dobić jego mieszkańców - mówił Musioł.

Ważny głos zabrał Tomasz Tarabura, szef firmy Rettig (produkującej systemy grzewcze Purmo) działającej na Paruszowcu.

Mówił o tym, że jego firma płaci podatki w Rybniku (lokalnych około półtorej miliona) i zatrudnia 500 osób, jednocześnie produkując rzeczy, które nie szkodzą lokalnej społeczności.

W ubiegłym roku celebrowaliśmy 25 lecie fabryki. To sukces inwestora, z dalekiej Finlandii, który zdecydował się zainwestować w Rybniku, ludzi, którzy za tym stoją, pracownika na linii, kończąc na mnie. I wreszcie sukces miasta , które zapewniało uzgodnienia. Szkoda by było, gdyby teraz to samo miasto przyczyniło się do upadku tego zakładu - mówił Tarabura.

Tłumaczył, że linia produkcyjna licząca 100 metrów wymaga precyzyjnego ustawienia, a tąpnięcia powoduje zatrzymanie produkcji. Jeden natomiast dzień to 2 mln zł strat.

- Jak dojdzie do szkód, mamy alternatywy. Rettig przenosił już swoje produkcje w inne miejsca - mówił Tarabura.

Potem głos zabrali radni. Radny Andrzej Sączek z PiS cytował artykuł sprzed dwóch lat, w którym urzędnicy informowali o pojawieniu się w mieście nowej spółki, chcącej budować nowy zakład. Pojawiło się sformułowanie, że spółka współpracuje z miastem.

Do wypowiedzi radnego odniósł sie prezydent Rybnika Piotr Kuczera, tłumacząc, że cytowany materiał (wypowiadać miał się śp. wiceprezydent Wojciech Student) pochodzi sprzed kilku lat, gdy miasto nie miało jeszcze decyzji środowiskowej. Jednocześnie w tym samym artykule jest też zdanie, że miasto dostrzega zagrożenia jak deformacja terenu itp.

- To było na jakimś wstępnym etapie, nie mieliśmy decyzji środowiskowej. Proszę nie sprawiać wrażenia że stanowisko władzy jest przychylne budowie kopalni. Bo nie jest - mówił Kuczera.

Nie przegapcie

Wreszcie odbyło się głosowanie. Radni jednogłośnie poparli uchwałę wyrażającą negatywny stosunek dla budowy nowej kopalni w Rybniku.

Treść uchwały:
„Działając w interesie mieszkańców miasta Rybnik, podzielając ich obawy, w duchu solidarności” – jak czytamy w treści uchwały – Radni Miasta Rybnika zdecydowali stanowczo sprzeciwić się przedsięwzięciu polegającemu na udostępnianiu i wydobywaniu węgla kamiennego ze złoża "Paruszowiec" na terenie gminy Rybnik.
Podjęta uchwała przekazana będzie Prezydentowi RP, Marszałkowi Sejmu RP, Marszałkowi Senatu RP, Prezesowi Rady Ministrów, Posłom i Senatorom RP z terenu województwa śląskiego, Ministerstwu Energii, Ministerstwu Środowiska, Ministerstwu Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwu Przedsiębiorczości i Technologii, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach, Nadleśnictwu Rybnik oraz Bapro Sp. z o.o.
Uzasadnienie uchwały:
[i]Miasto Rybnik należy do tych gmin w województwie śląskim, które ze starannością i ogromną troską podchodzą do kwestii ochrony środowiska, walki z niską emisją, czy też rozwoju przestrzennego. Jednocześnie miasto jest obarczone negatywnymi skutkami wydobycia węgla kamiennego. Dotyczy to południowych dzielnic miasta.
Właściwy i równomierny rozwój Rybnika w perspektywie długoterminowej zapewnia przeznaczanie i udostępnianie przestrzeni miejskiej jej mieszkańcom. Tak się stało w przeszłości w dzielnicach Paruszowiec Piaski, Kamień, Ligota-Ligocka Kuźnia, Wielopole, czy też Rybnik-Północ. Narażenie mieszkańców Rybnika na negatywne skutki eksploatacji górniczej, a także ryzyko wystąpienia szkód górniczych w stosunku do zakładów pracy, ośrodków sportu i rekreacji, stanowi okoliczności, na jakie rybnicki samorząd nie może wyrazić zgody. Wątpliwości pojawiają się również w trakcie analizy schematu technicznego, oddziaływania na środowisko, a także harmonogramu oddania do użytkowania kopalni węgla kamiennego ze złoża „Paruszowiec”. Polityka energetyczna Polski, przepisy Unii Europejskiej w tym zakresie, a także kierunki podążania konkurencyjnych rynków krajów UE, nie pozostawiają złudzeń w kontekście wydobycia węgla i produkcji energii na bazie tego nośnika. Tylko dywersyfikacja źródeł energii uratuje Polskę przed negatywnymi skutkami zbyt późnego planowania w sferze przemysłu energetycznego.
Od lat 90-tych, kiedy odstąpiono od eksploatacji węgla pod wskazanymi wyżej dzielnicami, nowe budynki nie wymagały zabezpieczenia przed negatywnymi wpływami eksploatacji górniczej. W wyniku planowanych szkód górniczych nieruchomości stracą znacznie na wartości, a spodziewane osiadania i odkształcenia terenu, mając na uwadze bliskość rzeki Rudy, wpłyną negatywnie na eksploatację urządzeń infrastruktury technicznej takiej jak: drogi, kanalizacja sanitarna i deszczowa, wodociągi, sieć gazowa, elektryczna i telekomunikacyjna, stwarzając liczne kłopoty Rybnikowi, jak również właścicielom sieci uzbrojenia. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że teren wzdłuż rzeki Rudy, na podstawie obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jest oznaczony jako teren zalewowy, a największe osiadania znajdują się także na terenie Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich.
W wyniku eksploatacji górniczej mogą zostać znacznie naruszone stosunki wodne na tym obszarze. Działalność górnicza powoduje powstawanie ścieków odprowadzanych do wód powierzchniowych. To przede wszystkim wody dołowe zawierające ogromny ładunek soli bardzo negatywnie wpływają na jakość wód potoków, rzek i zbiorników przez nie zasilanych, a co za tym idzie - na życie biologiczne i wartość rekreacyjną wód.
Swoje obawy i sprzeciw wobec tej inwestycji wyrazili również mieszkańcy dzielnic oraz przedstawiciele Rad Dzielnic: Paruszowiec-Piaski, Kamień, Ligota-Ligocka Kuźnia, Wielopole, czy też Rybnik-Północ w wystosowanych protestach.
Podzielając obawy mieszkańców i mając na uwadze powyższe argumenty, Rada Miasta Rybnika wyraża swój sprzeciw wobec budowy nowej kopalni i planowanego prowadzenia wydobycia węgla kamiennego w granicach miasta Rybnika, ze złoża ‘Paruszowiec”.

Zobaczcie koniecznie

Zaskakująca wystawa STOP SMOG w Katowicach

Najciekawsze startupy na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

A
Alojzik Bąbelstein

Taa o słoniach, samolotach, poezji... myślałem że pani Kohut jako była wieloletnia dyrektorka Tygla będzie głosować zgodnie z sumieniem a nie interesem prezydenta. Na 4 grudnia odradzam zakładać mundur, z braku poszanowania braci górniczej.

M
Miłosz

Widząc takie hucpy, to jestem jeszze bardziej zadowolony z decyzji że odpuściłem Rybnik wybierając Żory jako nową małą "ojczyznę". Smog też jest w Żorach, z resztą na Śląsku ciężko o miasto bez smogu, ale przynajmniej miasto się rozwija i dba o inwestorów jak i przedsiębiorców w przeciwieństwie do polityki jaką obrał Prezydent Miasta. W chwili obecnej rozwijam swój biznesik i nigdy już nie wrócę do Rybnika, do miasta które nie dba o rozwój młodych obywateli i nie daje im perspektyw.

A co do smogu to niech każdy z tych krzykaczy przełączy się na inne źródło grzania, bo za niską emisję nie odpowiada przemysł tylko domowe źródła grzania.

A na koniec jeszcze subjektywna ocena, jakby ktoś zaorał te slumsy zwane Paruszowiec to by jeszcze miastu wyświadczył przysługę. W Rybniku brak jest zgodności, a zawsze są jacyś niezadowoleni, sfrustrowani mieszkańcy, narzucajacy swoją narrację innym.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3