MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ranking liceów i techników w województwie śląskim – Perspektywy 2023. Te szkoły w naszym regionie znalazły się najwyżej. Zaskoczeni?

Monika Jaracz-Świerczyńska
Ranking liceów i techników w województwie śląskim – Perspektywy 2023, tak jak w przypadku innych regionów, powstał w ramach przygotowywania ogólnopolskiego zestawienia najlepszych tego typu szkół w całym kraju, które zostało ogłoszone już po raz dwudziesty piąty. Placówki w charakterze liceum oceniano na podstawie takich kryteriów, jak wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych oraz sukcesy w olimpiadach – również międzynarodowych. W przypadku techników, brano pod uwagę także wyniki z egzaminu zawodowego. Celem przygotowania rankingu było ułatwienie uczniom szkół podstawowych dokonania wyboru dalszej ścieżki kształcenia. Spośród liceów i techników, funkcjonujących na terenie województwa śląskiego najlepsze pozycje w głównym Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2023 zajęły V Liceum Ogólnokształcące w Bielsku-Białej oraz Technikum numer 4 w Jastrzębiu-Zdroju. Rankingi wojewódzkie, podobnie jak ogólnopolski, przygotowano oddzielnie dla liceów oraz techników. Wszystkie zestawienia obejmują łącznie ponad 1500 najlepszych tego typu szkół w całej Polsce. Sprawdź, które placówki w Śląskiem znalazły się najwyżej w rankingu regionalnym!

Szkoły musiały spełnić kilka kryteriów, by znaleźć się w rankingu

Ogólnopolski Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2023 został ogłoszony po raz dwudziesty piąty i obejmuje łącznie ponad 1500 najlepszych szkół tego typu w Polsce. Jego twórcy przeanalizowali wyniki 1360 liceów ogólnokształcących – spośród 2200 – oraz 1185 techników – z 1745, które spełniły kryterium wejścia do rankingu, czyli co najmniej dwanaście osób zdawało tam maturę w maju 2022 roku, a wyniki średnie ze zdawanych obowiązkowo języka polskiego i matematyki nie były niższe niż 0,75 średniej krajowej dla liceów oraz techników. Oceny szkół w charakterze liceum, które zakwalifikowały się do rankingu dokonano na podstawie takich kryteriów, jak wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych oraz sukcesy w olimpiadach – również międzynarodowych. W przypadku techników, brano pod uwagę także wyniki z egzaminu zawodowego.

Nad ustaleniem zasad rankingu pracowała Kapituła, składająca się z przedstawicieli uczelni oraz komitetów głównych olimpiad rankingowych, komisji do spraw kształcenia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, a także dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych, pod przewodnictwem profesor Barbary Marcinkowskiej, rektora Akademii Pedagogiki Specjalnej imieniem Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. W sumie, w ramach ogólnopolskiego rankingu przygotowano kilka odrębnych zestawień, w tym dwa główne: Ranking Liceów Ogólnokształcących 2023 i Ranking Techników 2023 oraz trzy dodatkowe: Ranking Maturalny Liceów Ogólnokształcących 2023, Ranking Maturalny Techników 2023, a także Ranking Szkół Olimpijskich 2023.

Wysokie miejsce szkół w zestawieniu to dla nich prestiż

Głównym celem przygotowania Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2023 było ułatwienie uczniom szkół podstawowych dokonania wyboru dalszej ścieżki kształcenia. Zestawienie ma pomóc im w podjęciu decyzji co do miejsca, w którym będą uczyć się oraz rozwijać w ramach kolejnego etapu edukacji. Z drugiej zaś strony, wysokie miejsce tego typu placówek w zestawieniu to dla nich prestiż. Poza tym, szkoły są w stanie przeanalizować swoje dotychczasowe rankingowe pozycje i zobaczyć, jak kształtuje się ich poziom na przestrzeni lat.

– Od dwudziestu pięciu lat z satysfakcją pokazujemy szkoły, w których warto się uczyć – mówi Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press, twórca polskich rankingów edukacyjnych. – I nie chodzi tylko o czołową piętnastkę najlepszych liceów oraz dziesiątkę najlepszych techników, które honorujemy podczas gali rankingu. Z tabel, jakie publikujemy, można odczytać znacznie więcej: która szkoła od lat utrzymuje wysoką formę, która spada, a która wspina się coraz wyżej. Mamy w tegorocznym zestawieniu tradycyjnych prymusów i liczne grono zupełnie nowych liderów. Szczerze podziwiamy szkoły od lat utrzymujące wysoką formę, ale szczególnie się cieszymy, gdy w czołówce rankingu pojawiają się „nowi”, bo to dowód, że wytrwała praca nauczycieli i uczniów przynosi wspaniałe efekty, że wciąż są w polskich szkołach ambitni pedagodzy, którym chce się pracować – zaznacza.

Rankingowe pozycje szkół z województwa śląskiego

Spośród liceów i techników, funkcjonujących na terenie województwa śląskiego najlepsze pozycje w głównym Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2023 zajęły V Liceum Ogólnokształcące w Bielsku-Białej – znajduje się na trzydziestym miejscu w zestawieniu szkół w charakterze liceum – oraz Technikum numer 4 w Jastrzębiu-Zdroju, które znalazło się na siódmej pozycji w zestawieniu placówek typu technikum. W pierwszej pięćdziesiątce najlepszych liceów w Polsce uplasowały się także III Liceum Ogólnokształcące imieniem Adama Mickiewicza w Katowicach i IV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi imieniem Stanisława Staszica w Sosnowcu. Z kolei wśród pięćdziesięciu najlepszych techników w kraju uwzględniono również Technikum numer 17 w Katowicach, Technikum numer 1 w Bielsku-Białej oraz Technikum numer 1 w Cieszynie. Rankingi wojewódzkie, podobnie jak zestawienia ogólnopolskie, przygotowano oddzielnie dla liceów oraz techników.

W załączonej galerii prezentujemy ranking liceów i techników w województwie śląskim – Perspektywy 2023. Sprawdź, które szkoły w naszym regionie znalazły się w pierwszych dziesiątkach obu zestawień!

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni