Remontowa jesień w Jaworznie. MZDiM jeszcze w tym roku wyremontuje chodniki, drogi i postawi nowe oświetlenie

OPRAC.:
Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Ulica Prosta 105 metrów, odcinek od okolic budynku nr 62 do okolic budynku 23Gdzie mają zajść zmiany? Sprawdź. Przesuń w prawo lub wciśnij strzałkę NASTĘPNE
Ulica Prosta 105 metrów, odcinek od okolic budynku nr 62 do okolic budynku 23Gdzie mają zajść zmiany? Sprawdź. Przesuń w prawo lub wciśnij strzałkę NASTĘPNE MZDiM Jaworzno
Jesienią w Jaworznie kolejne prace na drogach. Dzięki przesunięciu pieniędzy przez radnych uda się zrealizować niektóre remonty. Powstaną nowe nawierzchnie, odcinki dróg czy chodniki. Uda się także doświetlić kilka przejść dla pieszych czy postawić nowe oświetlenie. Jesień będzie więc pracowita.

Remonty ulic, chodników i nowe oświetlenie w Jaworznie

Powoli zbliżamy się do ostatniego kwartału roku. Miasto zmagało się z budżetowymi problemami, nie oznacza to jednak, że jesień nie będzie w Jaworznie pracowita. Wręcz przeciwnie. Dzięki radnym, którzy na sierpniowej sesji przesunęli środki w budżecie, uda się przeprowadzić kilka inwestycji na ulicach Jaworzna.

- W połączeniu z oszczędnościami z przeprowadzonych już postępowań – sytuacja pozwala z optymizmem spojrzeć na możliwości realizacji przez MZDiM jeszcze kolejnych, dodatkowych prac drogowych. Zakres planowanych robót wynika nie tylko z oceny infrastruktury ze strony samego zarządcy dróg – ale także z uwag zgłaszanych przez mieszkańców i radnych - przekazuje Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Jaworznie.

Prace, które zostały zaplanowane na jesień związane będą z programami Czas na Gruntówki i Czas na Chodniki, ale będą to także naprawy nawierzchni jezdni na osiedlach, naprawa chodników, stworzenie miejsc postojowych czy nowego oświetlenia. Dzięki temu poprawi się bezpieczeństwo mieszkańców. Szczególnie ważne jest doświetlanie przejść dla pieszych, bo w ten prosty sposób można poprawić widoczność kierowcom i uniknąć potencjalnego wypadku.

Program Czas na Gruntówki trwa już od 2013 roku i od tego czasu udało się wyasfaltować ok. 100 kilometrów (ponad 200 odcinków) dróg gruntowych. Czas Na Gruntówki wróci, m.in. do Jelenia-Łęgu, głównie z uwagi na zakończenie tam prac przez jaworznickie Wodociągi.

Nie przeocz

- Równocześnie zwracamy uwagę, iż z przyczyn niezależnych (pogoda, napięte terminy, wyniki poszczególnych postępowań) oraz z faktu że część zadań będzie realizowana przez podmioty zewnętrzne a część przez sam MZDiM nie jesteśmy w stanie obecnie podać konkretnych dat rozpoczęcia prac. Możliwe są także korekty w zestawie planowanych prac - przekazał MZDiM.

Co więc czeka mieszkańców Jaworzna? Na ulicy Dąbrówki powstanie nawierzchni na odcinku ok. 465 metrów. Z uwagi na rozwój budownictwa jednorodzinnego połączone zostaną dwa wyasfaltowane odcinki. Na kolejnych ulicach też powstanie nowa nawierzchnia: ulica Prosta - 105 metrów (odcinek od okolic budynku nr 62 do okolic budynku 23), ulica Łęgowa - 175 metrów, ulica Na Grobli - 162 metry, ulica Leśnej Osady - 123 metry, ulica Lokacji - 133 metry, ulica Chodkiewicza - około 550 metrów (od budynku 57 do budynku 83 - ostatnich zabudowań). Na ulicy Wróblewskiego zostanie przedłużony istniejący już ciąg pieszy na fragmencie ulicy na lewo od ulicy Jagiellońskiej, częściowo wzdłuż posesji nr 5, wzdłuż ogrodzenia nr 7, mijając ulicę Kościuszki, i dalej wzdłuż posesji nr 9, 11, 13, 15 i 17.

Kolejne zmiany czekają nas na ulicy Piłsudskiego. Tutaj ma być przedłużony chodnik w stronę targowiska, przy Przedszkolu Miejskim nr 26 powstaną miejsca parkingowe, a także przy placu zabaw zostaną wykonane 4 oprawy świetlne. Przy ulicy Cezarówka Dolna powstanie chodnik na kolejnym odcinku w kierunku ulicy Krakowskiej. Ma mieć długość 360 metrów. Przy ulicy ks. Mroczka chodnik powstanie na odcinku od ul. Bobrowa Górka w kierunku ul. Kalinowej. Inwestycja połączy całość chodnika z odcinkiem zrealizowanym w ramach JBO 2020.

Ulica Plater to remont kolejnej części chodnika - około 145 metrów i remont nawierzchni, a ulica Powstańców Śląskich to chodnik ok. 460 metrów od ulicy Kamińskiego do Alei Tysiąclecia. Ten powstanie po obu stronach, a przy okazji powstanie też nakładka asfaltowa. Na ulicy Szymanowskiego powstanie nowa nawierzchnia miejsc postojowych przy bloku nr 6, a także 3 oprawy świetlne na terenie rekreacyjnym. Na ulicy Łazowej zostanie wymieniona cała nawierzchnia drogi na długości ok. 490 metrów. Z kolei na ul. Celników (boczna) czeka wymiana nawierzchni na 350-metrowym odcinku drogi - od głównego przebiegu ulicy do wjazdu na teren parkingu przy kościele.

Rondo na ul. Młynarskiej i Chopina też czeka mała zmiana. Ma zostać tutaj wymieniona nawierzchnia tarczy ronda oraz nawierzchnia na wjazdach i zjazdach ze skrzyżowania. Na Łanowej wyremontują nawierzchnie na odcinku od ul. Kasztanowej na długości 300 metrów. Z kolei na ulicy Kossaka wyremontowany zostanie mostek nad Kozim Brodem. Powstanie także nowe oświetlenie na ulicach: Olszewskiego (2 lampy, teren sąsiadujący z kościołem), Sulińskiego (15 opraw świetlnych), Polna (5 opraw), Jaworowa (25 opraw), Bagno (8 opraw), Żeńców (7 opraw), Kosów (3 oprawy), Sulińskiego (8 opraw na terenach rekreacyjnych), Schattanka (2 oprawy przy placu zabaw).

Mieszkańcy ulicy Jaworznickiej i Moździerzowców będą musieli poczekać na oświetlenie trochę dłużej. Jesienią ma zostać wykonana na nie dokumentacja projektowa, a samo wykonanie będzie możliwe prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku. Doświetlone zostaną także kolejne przejścia dla pieszych: przy ulicy Fabrycznej i Reja, przy ulicy Matejki i Tuwima oraz przy ulicy Rzemieślniczej i Szymanowskiego. Niektóre z prac już się rozpoczęły. Najnowsze ruszają w środę, 8 września, na rondzie na skrzyżowaniu ulic: Młynarskiej, Partyki i Chopina. Kierowcy będą musieli uważać.

Musisz to wiedzieć

Polacy łysieją. Coraz większy problem młodych mężczyzn.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie