Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Roboty i pioruny w Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych [ZDJECIA]

Maciej Kuś
Muzeum Energetyki Łaziska Górne
Muzeum Energetyki Łaziska Górne Maciej Kuś
Dni otwarte w Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych. Z okazji 10 lat Polski w Unii Europejskiej w Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych odbyły się Dni Otwarte Funduszy Europejskich. W programie były m.in. pokazy chemików, fizyków i elektryków, warsztaty robotyki oraz koncerty wygrywane na piorunie!

Dni otwarte w Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych - pokazy chemiczne i grające pioruny

Podczas pokazów chemicznych widownia została porwana w podróż pociągiem na Safari. Podróż tą wypełniły oczywiście chemiczne doświadczenia.

Widzowie mogli zobaczyć m.in. palący się banknot, który nie chce się spalić, Titanica, który zatopił się w łyżce "wody" oraz wacik, który dosłownie ulotnił się w jednej chwili. Wszystkich zadziwił również płyn zmieniający barwę podczas jego potrząsania:

- To tylko wodorotlenek sodu i glukoza z dodatkiem barwnika - błękitu metylowego... Taki prawie bezbarwny płyn wstrząsamy i po chwili mamy intensywny niebieski kolor. Niebieskie światło dla pociągu znaczy: jedziemy dalej! - mówił prowadzący pokaz, przechodząc do następnego doświadczenia.

Prawdziwym hitem dni otwartych okazał się koncert na cewkach TEKLI. Grupa Gromowładnych wygrała melodie na... piorunie!
- Wysyłamy instrukcje muzyczne, które powodują wygenerowanie częstotliwości, które kierują iskrą... Można powiedzieć, że wysyłamy nuty, które wygrywane są za pomocą piorunów - mówili Krzysztof Jaworski i Dariusz Witoszyński. - Moc pioruna? To około 7 kilowatów - powiedzieli po koncercie.

Dni otwarte w Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych - warsztaty robotyki i zwiedzanie muzeum

Przez cały czas trwały też warsztaty robotyki. Można było pokierować wybranym robotem, zbudować swojego albo dowiedzieć się czegoś na ich temat. Ewa Sowa z robokids chwaliła tego rodzaju hobby:

- Robotyka niesamowicie rozwija dzieci technicznie, a poza tym to jest świetna zabawa. Można kupić gotowego robota, albo zrobić swojego. Koszt dość zaawansowanego robota to ok.1800zł. Taki robot jeździ, strzela, mówi i ma wyświetlacz. Wszystkie z nich sterowane są tabletem, smartfonem i wszystkim co ma system ANDROID - mówiła.

Całe muzeum było tego dnia dostępne do zwiedzania. Chętnych nie brakowało.

- Żona znalazła w internecie wiadomość o tej imprezie i jesteśmy. Roboty są super, a pokazy naprawdę ciekawe. Wszystko nam się bardzo podoba - powiedział Leszek Kołodziejczyk, który przyszedł do muzeum wraz z synem Jędrzejem oraz żoną.

Dni otwarte w Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych - następna impreza za niedługo

- Dzisiejsze wydarzenie odbywa się dzięki Centrum Społecznego Rozwoju i jak widać cieszy się dużą popularnością. A już niedługo, bo w sobotę 14 czerwca w godz. 12-22 odbędzie się INDUSTRIADA 2014. Będą koncerty, zabawy, wystawy, warsztaty i konkursy. Będzie rzeźbienie w lodzie i możliwość zwiedzania elektrowni. Serdecznie zapraszamy - zachęca do przybycia Jolanta Pietryja-Smolorz, wiceprezes Muzeum Energetyki.


*Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
*Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ KSIĄŻKĘ
*Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
*Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!