Rudzki budżet obywatelski 2024 – głosowanie do 10 września
Rudzki Urząd Miasta przypomina, że w tym roku pierwszy raz mieszkańcy będą głosowali w nowej formule. Rudzianie mają możliwość wskazania 4 zadań tzw. dużych i 4 zadań małych z zaznaczeniem, że nie ma obowiązku oddania wszystkich dostępnych głosów. Wybranym projektom można przyznawać punkty od 4 do 1.
- Zmiana sposobu głosowania na pozwalający wskazać większą liczbę projektów daje głosującym większy wpływ na to, co zostanie wykonane i sprawia, że wyniki będą lepiej odzwierciedlać potrzeby lokalnej społeczności – podkreśla prezydent Michał Pierończyk.
Głosować można przez internet za pośrednictwem strony rudaslaska.budzet-obywatelski.org. W tym celu należy podać imię i nazwisko, adres, trzy ostatnie cyfry numeru PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Internauta otrzyma wiadomość SMS z kodem pozwalającym na oddanie głosu na platformie.
- Dla osób, które wolą głosować w tradycyjny sposób, uruchomione zostaną punkty głosowania w Urzędzie Miasta oraz 11 lokalizacjach Miejskiej Biblioteki Publicznej (Stacja Biblioteka, Biblioteka Ficinus, Centrum Inicjatyw Społecznych Stary Orzegów, Centrum Inicjatyw Społecznych Stara Bykowina, filie nr 6, 8, 13, 15, 16, 18 i 21) – informuje UM Ruda Śląska.
Adresy punktów oraz godziny pracy można znaleźć na stronie internetowej wskazanej powyżej. Odwiedzając wybrany punkt należy pamiętać o zabraniu dokumentu tożsamości.
Do ostatniego etapu wybierania zadań w ramach rudzkiego budżetu obywatelskiego zakwalifikowało się 12 projektów dużych, w tym 11 inwestycyjnych i jedno zadanie „miękkie” oraz 23 projekty małe – 20 „twardych” i 3 „miękkie”.
- Do realizacji zostaną wybrane zadania, które uzyskają najwyższą liczbę głosów, jednak nie mniej niż 30 i będą mieściły się w przewidzianej puli pieniędzy. Wyniki zostaną ogłoszone 22 września – przypominają władze Rudy Śląskiej.
Wśród zadań dużych znalazła się między innymi budowa parkingu przy Górze Antonia w dzielnicy Wirek, a także budowa boisk wielofunkcyjnych przy Zespole Szkół nr 7 w dzielnicy Ruda i przy Szkole Podstawowej nr 8 na Wirku. Mieszkańcy mogą również zagłosować na budowę integracyjnego placu zabaw przy Miejskim Przedszkolu nr 14 w dzielnicy Chebzie i organizację serii wydarzeń kulturalnych w różnych częściach miasta.
Zadania małe dopuszczone do głosowania to między innymi budowa placów zabaw przy Miejskim Przedszkolu nr 7 w dzielnicy Ruda i przy Szkole Podstawowej nr 13 w Bielszowicach, a także utworzenie wybiegu dla psów w parku Adama Mickiewicza na Goduli oraz remont chodnika wzdłuż ul. Brodzińskiego w dzielnicy Halemba.
To jedynie kilka przykładów, pełna lista zadań wraz z dokładną lokalizacją i szczegółowymi opisami jest dostępna na stronie rudaslaska.budzet-obywatelski.org oraz w Biuletynie Informacji Publicznej. Na głosowanie, które zaczęło się 4 września przeznaczone jest zaledwie kilka dni. Termin mija 10 września.
Zobacz także
- Gdzie na spacer w Rudzie Śląskiej? Może na… hałdę? Leżaki, grill i śpiew ptaków
- Sofia, czyli mądrość. Odwiedzamy stolicę Bułgarii i Monastyr Rylski skryty wśród gór
- Skałka w Świętochłowicach – zielona oaza ciszy w sercu aglomeracji
- Międzynarodowy Zabrzański Festiwal Organowy – kościoły w mieście wypełnią się muzyką

Śpimy krócej i coraz gorzej
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?