MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rusza drugi etap rozbudowy ul. Pocztowej i Startowej w Bielsku-Białej. Tymczasowa organizacja ruchu od 2 sierpnia

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Pierwszy etap inwestycji – przebudowa ulicy Pocztowej w Bielsku-Białej. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Pierwszy etap inwestycji – przebudowa ulicy Pocztowej w Bielsku-Białej. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Wydział Prasowy UMBB/MZD
W środę, 2 sierpnia, zostanie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu w rejonie ulicy Pocztowej i Startowej w Bielsku-Białej. Ma to związek z rozpoczęciem drugiego etapu rozbudowy tych ulic.

Rusza drugi etap rozbudowy ul. Pocztowej i Startowej w Bielsku-Białej

Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej wyłonił w przetargu wykonawcę zadania „Rozbudowa ul. Pocztowej i ul. Startowej w Bielsku-Białej”. Prace warte ponad 11 mln zł mają potrwać do listopada 2024 roku.

Do rozbudowy przeznaczone zostały fragment ul. Pocztowej – na odcinku od ul. Olszówka do ul. Jemiołowej oraz fragment ul. Startowej – na odcinku od ul. Pocztowej do ostatniego wjazdu na parking oraz ich skrzyżowania. Łącznie rozbudowany zostanie ciąg o długości ponad 1 km.

Dla zwiększenia bezpieczeństwa użytkowników tych ulic planowane jest wyniesienie skrzyżowania ul. Pocztowej i ul. Startowej oraz wyznaczenie przejść dla pieszych. Inwestycja obejmuje także budowę chodników, kanalizacji deszczowej, rozbudowę oświetlenia ulicznego i przebudowę kolidujących urządzeń infrastruktury technicznej – sieci gazowej i przyłączy, sieci wodociągowej, elektroenergetycznej i teletechnicznej. W ramach inwestycji planowana jest też rozbiórka istniejących ogrodzeń i budowa ogrodzeń tymczasowych, a także wycinka drzew i posadzenie roślin.

Tymczasowa organizacja ruchu od 2 sierpnia

MZD informuje, że 2 sierpnia zostanie wprowadzony pierwszy etap tymczasowej organizacji ruchem – zamknięty zostanie fragment ul. Startowej na odcinku od skrzyżowania z ul. Pocztową do skrzyżowania z ul. Kąpielową. Utrzymany będzie dojazd do posesji znajdujących się na zamkniętym odcinku drogi. Objazd poprowadzony zostanie ulicą Kąpielową.

Etap pierwszy i ochrona przyrody

Warto przypomnieć, że pierwszy etap modernizacji tej drogi w jej górnym biegu zakończył się 12 września 2022. Rozbudowa ul. Pocztowej w pierwszym etapie obejmowała rozbudowę tej ulicy i jej skrzyżowań na odcinku 1070 metrów, budowę chodników i przebudowę zjazdów, a także stworzenie miejsc postojowych i kanalizacji deszczowej, rozbudowę oświetlenia ulicznego, przebudowę kolidujących urządzeń infrastruktury technicznej: sieci gazowej i przyłączy, sieci wodociągowej i sieci elektroenergetycznej oraz budowę kanału technologicznego.

Podczas tej realizacji MZD postawił na rozwiązania sprzyjające zachowaniu istniejącej zieleni. Zbudowano tzw. chodnik rampowy. Zastosowano to rozwiązanie, bo w bliskim sąsiedztwie krawędzi jezdni rosną cenne drzewa, w tym pomnik przyrody.

– Konstrukcja chodnika, którego płyty są podwieszone ponad powierzchnią gruntu, chronią system korzeniowy drzewa, odciążając narażone na zgniecenie korzenie, a to pozwala drzewu funkcjonować w sposób taki sam, jak przed inwestycją. Kolejną innowacyjną technologią zastosowaną na ul. Pocztowej było użycie przepuszczalnej kostki brukowej, która - spełniając podstawową funkcję utwardzenia chodnika – jednocześnie zachowuje się jak gąbka przepuszczająca wodę w głąb gruntu. Porowata masa, z której jest wykonana, pozwala swobodnie przepływać wodzie opadowej i nawadniać system korzeniowy sąsiednich drzew. Kostka została wykorzystana do budowy opasek zabezpieczających wokół większych drzew w sąsiedztwie przebudowywanej ulicy – informują w bielskim magistracie.

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni