Nasza Loteria

Rysie już niedługo w Chorzowie. W zoo otwarto nowe wybiegi dla rysi i rosomaków. Rosomak „potrafi przegonić niedźwiedzia”

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Nowy wybieg dla rysi i rosomaków uroczyście otwarto 20 września
Nowy wybieg dla rysi i rosomaków uroczyście otwarto 20 września Marzena Bugała-Astaszow / Polska Press
W Chorzowskim zoo przecięto wstęgę, aby otworzyć nowe wybiegi dla rysi i rosomaków. Te drugie już od 2018 roku (samica) i 2019 (samiec) są w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Rysie pojawią w listopadzie. Zobacz jak wyglądają ich nowe mieszkania za niecały milion złotych.

Spis treści

Milion złotych na wybiegi dla zwierząt w zoo w Chorzowie

20 września w chorzowskim zoo zaprezentowano nowe wybiegi dla rosomaków i rysi. Pierwsze z wymienionych zwierząt jako jedna z dwóch par w Polsce już od jakiegoś czasu przebywa na Śląsku. Jak wskazuje dyrektor Śląskiego Ogrodu Zoologicznego Marek Mitrenga, inwestycja kosztowała 947 tys. złotych - w jej ramach postawiono budynek hodowlany o powierzchni użytkowej 50 m2 oraz wybiegi dla zwierząt. Każdy gatunek ma do dyspozycji po ok. 1000 m2. 32 tysiące pozyskano od darczyńców w ramach 1,5 proc. - reszta pochodzi ze środków województwa śląskiego.

Kiedy w zoo w Chorzowie pojawią się rysie?

Rysie pojawią się w śląskim zoo dopiero w listopadzie z powodu problemów zdrowotnych jednego z osobników. Zostaną sprowadzone z północy Europy. Rysie występują naturalnie także na terenie naszego kraju. Potrafią także nieźle się wspinać, dlatego ich wybieg zabezpieczono w taki sposób, aby nie były w stanie się z niego same wydostać. Jakie są zwyczaje tego drapieżnika?

- Czy duży, czy mały kot zawsze będzie kotem: dużo jeść, dużo spać, dlatego też lubią obserwować otoczenie. Z tego powodu mamy tutaj gotowe takie punkty, żeby mogły rozglądać się z wysokości. Mają też miejsca, w których mogą od człowieka trochę odpocząć i pochować się swoich norkach – opowiada Elżbieta Solik-Breuer opiekun zwierząt drapieżnych w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym.

Będzie to para, którą sprowadzono w celach hodowlanych. Celem ogrodów zoologicznych na całym świecie jest stworzenie swego rodzaju banku genowego na wypadek konieczności reintrodukcji jakiegoś gatunku z powrotem do naturalnego środowiska. Rysie są drapieżnikami i samotnikami.

- Świec im nie postawimy ale mamy nadzieję, że zamiast się kłócić, będą co innego robić – śmieje się Elżbieta Solik-Breuer.

Wytrzymały jak rosomak

Trójki młodych doczekała się za to w zeszłym roku para rosomaków. Choć z walecznością kojarzą nam się takie gatunki jak lew, czy tygrys, to jednak ten mały drapieżnik jest uznawanego za jednego z bardziej niebezpiecznych – i to mimo stosunkowo małych rozmiarów. Dorosły rosomak jest wielkości średniego psa. Naturalnie występują na północy globu – Syberii, Skandynawii, Kanadzie, Alasce.

- Trzeba sobie uświadomić, że ten mały, słodki „misiaczek” potrafi przegonić niedźwiedzia od swojej zdobyczy, żeby po nim dojeść. Naprawdę w tym małym ciele ciele kryje się duży hart ducha.

Są one bardzo wytrwałe i bardzo długo mogą ścigać swoją zwierzynę. Są wszystkożerne. Funkcjonują częściowo w ciągu dnia i częściowo w ciągu nocy. Mają ostre pazury i potrafią kopać. Z tego powodu ich wybieg jest niejako wkopany w ziemię.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 lat
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy coraz częściej podróżują po kraju samolotem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni