Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są dodatkowe środki na zabezpieczenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Oficjalnie podpisano umowy

Wiktoria Żesławska
Wiktoria Żesławska
Prawie pół miliona złotych dla ochrony i zabezpieczenia Jury.
Prawie pół miliona złotych dla ochrony i zabezpieczenia Jury. Wiktoria Żesławska
Jura Krakowsko-Częstochowska to jedyne takie miejsce w naszej okolicy. Piękne szlaki, wapienne skały, bogactwo flory oraz fauny. Dziś, 28 września, w Ryczowie oficjalnie podpisano umowy na dofinansowanie ochrony tych miejsc. W uroczystości wziął udział wicemarszałek województwa śląskiego - Dariusz Starzycki.

Czy Jura odzyska dawny blask?

Podczas oficjalnego podpisania umów, wspominano wygląd Jury Krakowsko-Częstochowskiej sprzed kilkudziesięciu lat. Choć dalej jest tu pięknie, wiele miejsc na jurze jest zarośniętych, co niekoniecznie sprzyja jej rozwojowi. Często zniszczeniu ulegają piękne skałki wapienne, które codziennie latem przyciągają tłumy spacerowiczów, ale i amatorów wspinaczki. Podpisano umowy na przekazanie blisko miliona złotych, by Jura mogła wyglądać, jak w latach jej świetności.

- W województwie mamy 8 parków krajobrazowych. Umowy, które podpisaliśmy razem z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska, zostaną przeznaczone na ochronę bioróżnorodności Parku Krajobrazowego "Orlich Gniazd". Na zdjęciach z lat 60. Jura wyglądała zupełnie inaczej - były to pięknie wyeksponowane skałki, piękne murawy. Chcemy, by Jura znów była tak piękna i zdrowa, jak kiedyś - powiedział nam Dariusz Starzycki, wicemarszałek województwa śląskiego.

Nie przeocz

Podczas uroczystości, przy wzgórzu Grochowiec w Ryczowie, pełno było zwierząt. Konie - małe i duże, owce. To nie przypadek. Właśnie one są bardzo ważne dla tego regionu. Dzięki ich obecności i naturalnej działalności, wspomaga się rozwój terenów jurajskich.

- Umowy pozwolą przede wszystkim na wykaszanie tych terenów. Odbywa się to nie w sposób taki typowy, czyli kosiarek, a zwierząt. Konie, kozy, czy owce mają za zadanie zmienić wygląd tych obszarów, które powinny być de facto polanami. Wynajmując je od okolicznych rolników, umożliwiając im wypas na terenach parku, możemy sprawić, że Jura będzie dużo mniej zarośnięta różnymi krzewami, co na tym terenie nie jest wskazane - powiedziała nam Hanna Pompa - Obońska, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera