Sąd Rejonowy w Czeladzi: otwarcie coraz bliżej
Obecnie na ukończeniu jest gruntowny remont budynku należącego do Czeladzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ulicy Kombatantów, który został wydzierżawiony przez Ministerstwo Sprawiedliwości na 10 lat. To właśnie w nim będzie się mieścił czeladzki sąd. Po tym czasie ministerstwo będzie mogło starać się np. o wykupienie budynku na własność albo też może zdecydować się na budowę całkiem innej siedziby, w innym miejscu. Miasto zapowiadało już wcześniej, że może przekazać pod tę inwestycję miejskie grunty.
Remont faktycznie przebiega bardzo szybko. Widać odnowione korytarze i pomieszczenia oraz całkiem nowe wejście.
- Trzy miesiące temu zaniedbany budynek byłej administracji Czeladzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej, teraz zamienia się w nowoczesny, funkcjonalny obiekt, w którym swoją siedzibę będzie miał nowo utworzony Sąd Rejonowy. Można powiedzieć, że niemożliwe stało się możliwe i zgodnie z zapowiedziami inwestora 2 października może się odbyć zaplanowane uroczyste otwarcie sądu – przekazał Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.
- Tak więc od października 2023 roku, znów, po kilkudziesięciu latach, podobnie jak w czasach kiedy Czeladź była samodzielnym miastem a nie częścią powiatu, będziemy mieli Sąd Rejonowy – dodał.
Sąd Rejonowy w Czeladzi: czym się zajmie?
W Sądzie Rejonowym w Czeladzi rozpatrywane będą sprawy związane z postępowaniami karnymi, cywilnymi oraz sprawy rodzinne i nieletnich. Ma tutaj pracować około 50 osób, będą też kuratorzy.
Prawo pracy i księgi wieczyste nadal pozostaną we właściwości Sądu Rejonowego w Będzinie. Zgodnie z rozporządzeniem Sąd Rejonowy w Czeladzi powstanie poprzez podział właściwości Sądu Rejonowego w Będzinie. Sąd Rejonowy w Czeladzi będzie rozpatrywał sprawy z terenu Czeladzi, Bobrownik i Wojkowic, a Sąd Rejonowy w Będzinie z terenu Będzina oraz Psar.
Jak argumentuje w uzasadnieniu rozporządzenia Ministerstwo Sprawiedliwości utworzenie Sądu Rejonowego w Czeladzi sprzyja realizacji zasady ułatwiania dostępu obywatela do jednostek wymiaru sprawiedliwości. Miasto Czeladź odznacza się bowiem wyraźnie wyższym – w stosunku do Będzina – poziomem gęstości zaludnienia i zurbanizowania
Czeladź miała już kiedyś sąd. Sąd Powiatowy rozporządzeniem ministra sprawiedliwości został ustanowiony w tym mieście w 1951 roku. Istniał dziesięć lat, do 1961 roku. Wówczas Sąd Powiatowy w Czeladzi i obszar miasta Czeladź włączony został do okręgu Sądu Powiatowego w Będzinie, w ówczesnym województwie katowickim.
Nie przeocz
Musisz to wiedzieć

DŁ - Remonty Doroty Szelągowskiej w Matce Polce w Łodzi
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?