MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Schody ruchome na dworcu w Katowicach. Kiedy będą nowe schody i kiedy będą działać? PKP ogłasza drugi przetarg, miasto dało 500 tys. zł

DN
Budowa dworca, schody ruchome już zamontowane. Zejście po zwykłych stopniach jest między poziomem ) i minus 1 bardzo strome
Budowa dworca, schody ruchome już zamontowane. Zejście po zwykłych stopniach jest między poziomem ) i minus 1 bardzo strome Arc. DZ
Kto jeszcze pamięta czas, kiedy schody na dworcu w Katowicach działały? Od ponad roku pasażerowie wspinają się po stromych stopniach albo szukają windy. A PKP ogłasza kolejny przetarg. Tym razem uda się uruchomić schody? Na pewno nie w tym roku. Realny termin: maj 2019.

PKP ogłosiły drugi już przetarg na dostawę i montaż schodów ruchomych na dworcu w Katowicach, tych między hallem a podziemnym dworcem autobusowym. Czy w końcu ten żenujący problem zostanie rozwiązany?

ZOBACZ ZDJĘCIA

Schody z głównego hallu dworca do podziemnego dworca autobusowego nie działają już od ponad roku, bo od połowy 2017. To wielki wstyd dla miasta i kłopot dla ludzi, bo muszą wspinać się po stromych schodach, żeby dojść z przystanku autobusowego, który jest na poziomie minus jeden, na plac Szewczyka albo ulicę 3 Maja. A przecież z przystanku autobusowego korzystają po pierwsze pasażerowie, którzy mają ciężkie bagaże i ludzie starsi, którym taka wspinaczka nie służy. Windy? Oszem, między hallem dworca a poziomem minus jeden kursują dwie, lecz wcale niełatwo je znaleźć. Podpowiadamy: są obok kas biletowych, między kasami a sklepem z pamiątkami. I... często się psują i nie działają, być może dlatego, że przez nieczynne schody są przeciążone?

Cóż, faktem jest, że PKP od 2017 nie jest w stanie naprawić ruchomych schodów. Ostatecznie miasto zadeklarowało, że dołoży do tej inwestycji 500 tys. zł. W sierpniu 2018 PKP ogłosiły przetarg na wymianę i montaż schodów. Też w sierpniu... przetarg unieważniono, bo nikt się nie zgłosił. A nie zgłosił, bo termin przedstawiony przez koleje był, zdaniem firm, nierealny. PKP dało firmom czas 8-12 tygodni na dostawę i montaż.

Jedna z firm, zainteresowana udziałem w przetargu, napisała:

"Wykonanie przedmiotowego zadania w tak krótkim czasie jest niemożliwe do wykonania. Czas dostawy schodów loco budowa wynosi około 10 tygodni plus dodatkowo demontaż wraz z montażem wynosi około 8 tygodni co daje nam minimum 18 tygodni od momentu podpisania umowy. Proszę mieć na uwadze to, że wymiana schodów będzie odbywała się na czynnym obiekcie, co pociąga za sobą całkowicie inną organizację pracy."

O FIASKU PRZETARGU DOT. SCHODÓW RUCHOMYCH PISALIŚMY TU: LINK

PKP uległy sugestiom potencjalnych firm i wydłużyło czas na wykonanie usługi. I 14 września 2018 ogłosiły drugi przetarg. Oficjalnie to przetarg na: Wykonanie demontażu istniejących schodów oraz dostawa, montaż i instalacja 2 nowych ciągów schodów ruchomych, zabudowanych w holu nowego dworca kolejowego w Katowicach, łączących podziemny dworzec autobusowy na poziomie -1 z dworcem PKP na poziomie 0.

Tym razem PKP dają firmom czas o wiele dłuższy, bo od 20 do 25 tygodni. Czyli po rozstrzygnięciu przetargu i podpisaniu umowy, minie nawet pół roku, gdy schody zaczną działać. Czy można oszacować, kiedy to będzie? Oferty można składać do 1 października 2018, do godz. 12. Posiedzenie komisji przetargowej w Warszawie zaplanowano na 1 października o godz. 12.30. Cena liczy się tu w 60 proc., a gwarancja - w 40. Termin związania ofertą to 30 dni. Jeśli założyć, że umowa zostanie zatem podpisana w listopadzie 2018, schody ruszą... w maju 2019. Oczywiście o ile nie będzie odwołań i żadnych innych przeszkód w przetargu. I o ile znów nie zostanie odwołany.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień

Piknik w Parku Śląskim pod hasłem "Łączymy pokolenia"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo