Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląski Festiwal Nauki od soboty w Katowicach. Trzy dni różnorodnych wydarzeń. Co będzie w programie?

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Na uczestników tegorocznej edycji czekać będzie bardzo bogaty program, na który składają się wydarzenia organizowane na 17 scenach, pokazy naukowe w 6 strefach wiedzy i liczne wydarzenia towarzyszące.
Na uczestników tegorocznej edycji czekać będzie bardzo bogaty program, na który składają się wydarzenia organizowane na 17 scenach, pokazy naukowe w 6 strefach wiedzy i liczne wydarzenia towarzyszące. Marcin Śliwa
Tegoroczna edycja Festiwalu organizowana jest w dniach 3-5 grudnia, a gala otwarcia odbędzie się w sobotę 3 grudnia w chorzowskim Planetarium – Śląskim Parku Nauki. Na gości wydarzenia czekać będzie 2000 naukowców i popularyzatorów nauki, 17 scen i pokazy naukowe w 6 strefach wiedzy. W czwartek 1 grudnia w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach przy ul. Bankowej 12 odbyło się spotkanie inaugurujące 6. Śląski Festiwal Nauki, na którym organizatorzy opowiedzieli o szczegółach nadchodzącej imprezy. Głównymi tematami tegorocznej edycji będą węgiel i kosmos.

6. Śląski Festiwal Nauki w Katowicach

W czwartek 1 grudnia w holu rektoratu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach spotkali się przedstawiciele instytucji organizujących wydarzenie, aby przybliżyć wszystkim szczegóły festiwalu, który już w najbliższą sobotę 3 grudnia otworzy gala w chorzowskim Planetarium – Śląskim Parku Nauki. Na uczestników tegorocznej edycji czekać będzie bardzo bogaty program, na który składają się wydarzenia organizowane na 17 scenach, pokazy naukowe w 6 strefach wiedzy i liczne wydarzenia towarzyszące.

- To bardzo ważne wydarzenie, aby pokazać szerzej nasze uczelnie. Jako Metropolia mocno się w to zaangażowaliśmy i jesteśmy gospodarzem sceny "Nauka to lubię" z Tomaszem Rożkiem i sceny techniki - mówi Kazimierz Karolczak, prezes Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Pozostałe 15 scen to: scena główna, "czytamy naturę", scena węgla, przynależności, rodzinna, pulsar, 357, "kieruj się na tradycję+", "naucz się miasta", "naucz się świata", scena Kopernika, przyrody, medycyny i zdrowia, nauk humanistyczno-społecznych, expo, drzewo opowieści, przystanek nauka im. A. Einsteina i przystanek nauka im. M. Skłodowskiej-Curie. Na każdej z festiwalowych scen czeka osobny, bogaty program wydarzeń. Przykładowo na scenie drzewo opowieści będzie można m.in. wziąć udział w spotkaniach z Anną Dziewit-Meller, Sylwią Chutnik, Maxem Cegielskim, Wojciechem Jagielskim, prof. Tadeuszem Sławkiem i Grupą Filmową "Darwin". Szczegółowy harmonogram wydarzeń na każdej ze scen można sprawdzić tutaj.

- Tworzymy jeden wielki team związany z nauką, który ma promować nie tylko śląską naukę, ale również to wszystko, co dzieje się na świecie w różnych dziedzinach - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Młodzież, która mam nadzieję przyjedzie tutaj ze wszystkich szkół regionu, będzie mogła nie tylko obcować z nauką, ale też dowiedzieć się gdzie w przyszłości studiować, czy na Politechnice Śląskiej, Uniwersytecie Śląskim, czy na Śląskim Uniwersytecie Medycznym - dodaje Marcin Krupa.

Głównymi tematami będą węgiel i kosmos

O idei towarzyszącej Śląskiemu Festiwalowi Nauki opowiedział prof. dr hab. Ryszard Koziołek dyrektor generalny wydarzenia.

- To czym stał się Śląski Festiwal Nauki i jego 6 lat funkcjonowania bardzo dobrze pokazuje dzisiejsza obecność liderów najważniejszych instytucji samorządowych miasta i regionu, rektorów lub przedstawicieli najważniejszych uczelni publicznych w regionie. Wspólnie stoimy i mówimy - nauka jest ważna, kluczowa dla przyszłości tego miasta i tej części Polski - mówi prof. dr hab. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. - Festiwal nauki stał się platformą rozmowy ze społeczeństwem na temat tego, co jest ich indywidualnymi i zbiorowymi potrzebami, czemu nauka i wiedza mogą zaradzić, a przede wszystkim w jaki sposób dać nowy napęd regionowi, który przez niemal dwa wieki był ufundowany na nauce stosowanej, na przemyśle ciężkim i wydobywczym, który bez nauki nie mógłby istnieć, a wytworzył tu unikalną kulturę, doświadczenie i etos pracy, nie tylko w skali Polski, ale i Europy - dodaje.

Tegoroczna, 6. edycja ŚFN skupi się wokół dwóch głównych tematów - węgla i kosmosu.

- Po raz pierwszy będziemy mówić o węglu kompleksowo, nie tylko jako źródle energii, ale jako czynniku, który wytworzył unikalną kulturę Śląska, specyficzne społeczeństwo z właściwymi kompetencjami. Opowiemy też o tym, co z węglem można robić w przyszłości, bo jak wiemy wcale nie trzeba go wyłącznie spalać - zapowiada prof. dr hab. Ryszard Koziołek. - Będziemy mówić o kosmosie, który jest ważny dla tego co dzieje się na Ziemi, a nie tylko ze względu na życie na innych planetach i podróże kosmiczne.

W ramach nadchodzącej imprezy będzie można również zapoznać się z nowymi badaniami prowadzonymi przez naukowców Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

- Zajmujemy się bardzo ciekawymi technologiami. Był wspomniany węgiel - na festiwalu pokażemy jak metan przetworzyć do wodoru nie emitując CO2, a wytwarzające właśnie węgiel. Pokażemy również technologie wydruku przestrzennego z materiałów biologicznych biodegradowalnych. Potrafimy drukować komórki, które wiążą zerwane mięśnie z kościami - mówi dr hab. inż. Tomasz Trawiński, prorektor ds. Infrastruktury i Promocji Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

"Sztuka również jest dziedziną nauki"

Na 6. Śląskim Festiwalu Nauki nie będą się nudzić także miłośnicy sztuki, dla których przygotowano ciekawy program artystyczny.

- Dzisiaj już nikt nie ma wątpliwości, że sztuka jest również dziedziną nauki, co jeszcze niedawno nie było tak oczywiste. Artyści mają niezwykłe narzędzia badawcze i mogą podejmować w zasadzie każdy problem, mogą uwidaczniać zupełnie abstrakcyjne idee i nadawać im formę. Na festiwalu zaprezentujemy kilka realizacji naszych twórców, w tym m.in. wystawę profesora Bogdana Topora "Wszystko to węgiel" - dr hab. Lesław Tetla, prorektor ds. kształcenia i studentów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Poza tym na 6. ŚFN zaprezentowane zostaną nieoczywiste projekty studentów Wydziału Projektowego katowickiej ASP. - Myślę, że tematy podejmowane przez naszych studentów, mogą Państwa zaskoczyć, dlatego serdecznie zapraszam - przekonuje Lesław Tetla.

Uczestnicy wydarzenia będą mogli również wysłuchać koncertów, które zagrają m.in.: Fisz Emade Tworzywo, Orkiestra Dęta "Katowice" i Chór Kameralny "A piacere" działający przy Instytucie Sztuk Muzycznych w Cieszynie. Na ŚFN wystąpi także „Niemy” Chór Uniwersytetu Śląskiego, który wykonuje utwory muzyczne w języku migowym, dając tym sposobem Głuchym dostęp i możliwość udziału w kulturze. Na gości wydarzenia czeka mnóstwo innych aktywności, takich jak: spektakle, gry, pokazy, wykłady, spotkania autorskie, gry i aktywności sportowe. Pełna lista atrakcji dostępna jest w tym miejscu.

Goście 6. Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach

- Dowodem na to, jak festiwal rośnie jest obecność znakomitego gościa, Fransa Timmermansa, który spotka się z młodzieżą. To pokazuje, jak festiwal staje się marką rozpoznawalną w Europie - przekonuje prof. dr hab. Ryszard Koziołek.

Spotkanie z holenderskim politykiem i dyplomatą, kierującym w Komisji Europejskiej pracami nad Europejskim Zielonym Ładem, odbędzie się w poniedziałek, 5 grudnia o godzinie 14.00 w sali konferencyjnej nr 6 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Frans Timmermans spotka się z młodzieżą, a także zaprosi do dyskusji przedstawicieli świata nauki. Możliwe będzie również zadawanie pytań. Udział w spotkaniu pod hasłem "Porozmawiajmy o Europie” wymaga rejestracji.

Gościem specjalnym 6. edycji festiwalu będzie także dr Sławosz Uznański. Jako jedyny Polak został wybrany do nowej klasy astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA. Polski astronauta weźmie udział w licznych aktywnościach, czyli:

  • Gali otwarcia 6. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE w Planetarium – Śląskim Parku Nauki (sobota, 3 grudnia, godz. 19.00–21.00),
  • rozmowie z dr. Tomaszem Rożkiem i Luką Parmitano – astronautą ESA na Scenie „Nauka. To Lubię!” (niedziela, 4 grudnia, godz. 14.30–15.15),
  • rozmowie na scenie głównej, którą poprowadzą dr Milena Ratajczak oraz ambasador ŚFN Jan Pomierny z Science Now (niedziela, 4 grudnia, godz. 16.10–16.35),
  • spotkaniu z uczestnikami festiwalu na Przystanku Nauka im. Marii Skłodowskiej-Curie (niedziela, 4 grudnia, godz. 17.10–17.40).

W gronie gości-ambasadorów znaleźli się także:

  • dr Łukasz Lamża – filozof przyrody oraz dziennikarz naukowy poprowadzi własną scenę „Czytamy Naturę”, weźmie udział także w spotkaniach z publicznością na Przystanku Nauka oraz w debacie „Algorytmy generujące wszystko a przyszłość nauki i sztuki”;
  • dr Tomasz Rożek – z wykształcenia fizyk, z zawodu dziennikarz naukowy, założyciel Fundacji „Nauka. To Lubię!”, na festiwalu poprowadzi własną scenę, gdzie odbędą się różne aktywności, m.in. rozmowa z astronautą Europejskiej Agencji Kosmicznej Lucą Parmitano czy wykład o sztucznej inteligencji;
  • Wiktor Niedzicki – jeden z najbardziej znanych polskich popularyzatorów nauki uczestniczyć będzie w rozmowie na Przystanku Nauka oraz poprowadzi wykład „Dzieje polskich uczonych kobiet”;
  • Jarosław Juszkiewicz – dziennikarz radiowy, lektor, którego bliżej znamy jako polski głos nawigacji Google Maps, współpracownik Planetarium – Śląskiego Parku Nauki w Chorzowie. Weźmie udział m.in. w wykładzie „Czego nie powie ci NASA?”;
  • prof. Katarzyna Kłosińska – przewodnicząca Rady Języka Polskiego, pracuje w Instytucie Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestniczyć będzie m.in. w spotkaniu pt. „Język polski w radiu”;
  • Grupa Filmowa Darwin – czyli Marek Hucz i Jan Jurkowski, którzy tworzą popularny kanał na YouTubie, porozmawiają z publicznością podczas spotkania na Przystanku Nauka;
  • Łukasz Wilczyński – założyciel Planet Partners i Europejskiej Fundacji Kosmicznej, pomysłodawca i współorganizator projektu European Rover Challenge. Poprowadzi wykład „Biznes kosmiczny 2050”;
  • Jan Pomierny – dyrektor kreatywny, reżyser, producent i przedsiębiorca, założyciel studia designu strategicznego Science Now. Weźmie udział w inauguracji projektu Gaia Vari;
  • Daniel Tammet – sawant autystyczny, ponadprzeciętnie uzdolniony językowo oraz w dziedzinie arytmetyki. Poprowadzi wykład „O neuroróżnorodności” oraz porozmawia z publicznością na Przystanku Nauka;
  • David Price – naukowiec plenerowy, pisarz, trener klasy mistrzowskiej FameLab. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w Science Show.

Szczegółowy harmonogram wydarzeń, informacje organizacyjne, a także darmowe wejściówki dostępne są na stronie internetowej festiwalu. 6. Śląski Festiwal Nauki organizują: Uniwersytet Śląski w Katowicach, lider i pomysłodawca przedsięwzięcia, Miasto Katowice, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, a także Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.

- Łączy nas przekonanie, że przyszłość tego regionu będzie w istotny sposób ufundowana na nauce i zaawansowanej edukacji. Festiwal Nauki jest argumentem w tej sprawie - kończy prof. dr hab. Ryszard Koziołek.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera