MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Śląski Festiwal Nauki od soboty w Katowicach. Trzy dni różnorodnych wydarzeń. Co będzie w programie?

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Na uczestników tegorocznej edycji czekać będzie bardzo bogaty program, na który składają się wydarzenia organizowane na 17 scenach, pokazy naukowe w 6 strefach wiedzy i liczne wydarzenia towarzyszące.
Na uczestników tegorocznej edycji czekać będzie bardzo bogaty program, na który składają się wydarzenia organizowane na 17 scenach, pokazy naukowe w 6 strefach wiedzy i liczne wydarzenia towarzyszące. Marcin Śliwa
Tegoroczna edycja Festiwalu organizowana jest w dniach 3-5 grudnia, a gala otwarcia odbędzie się w sobotę 3 grudnia w chorzowskim Planetarium – Śląskim Parku Nauki. Na gości wydarzenia czekać będzie 2000 naukowców i popularyzatorów nauki, 17 scen i pokazy naukowe w 6 strefach wiedzy. W czwartek 1 grudnia w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach przy ul. Bankowej 12 odbyło się spotkanie inaugurujące 6. Śląski Festiwal Nauki, na którym organizatorzy opowiedzieli o szczegółach nadchodzącej imprezy. Głównymi tematami tegorocznej edycji będą węgiel i kosmos.

6. Śląski Festiwal Nauki w Katowicach

W czwartek 1 grudnia w holu rektoratu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach spotkali się przedstawiciele instytucji organizujących wydarzenie, aby przybliżyć wszystkim szczegóły festiwalu, który już w najbliższą sobotę 3 grudnia otworzy gala w chorzowskim Planetarium – Śląskim Parku Nauki. Na uczestników tegorocznej edycji czekać będzie bardzo bogaty program, na który składają się wydarzenia organizowane na 17 scenach, pokazy naukowe w 6 strefach wiedzy i liczne wydarzenia towarzyszące.

- To bardzo ważne wydarzenie, aby pokazać szerzej nasze uczelnie. Jako Metropolia mocno się w to zaangażowaliśmy i jesteśmy gospodarzem sceny "Nauka to lubię" z Tomaszem Rożkiem i sceny techniki - mówi Kazimierz Karolczak, prezes Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Pozostałe 15 scen to: scena główna, "czytamy naturę", scena węgla, przynależności, rodzinna, pulsar, 357, "kieruj się na tradycję+", "naucz się miasta", "naucz się świata", scena Kopernika, przyrody, medycyny i zdrowia, nauk humanistyczno-społecznych, expo, drzewo opowieści, przystanek nauka im. A. Einsteina i przystanek nauka im. M. Skłodowskiej-Curie. Na każdej z festiwalowych scen czeka osobny, bogaty program wydarzeń. Przykładowo na scenie drzewo opowieści będzie można m.in. wziąć udział w spotkaniach z Anną Dziewit-Meller, Sylwią Chutnik, Maxem Cegielskim, Wojciechem Jagielskim, prof. Tadeuszem Sławkiem i Grupą Filmową "Darwin". Szczegółowy harmonogram wydarzeń na każdej ze scen można sprawdzić tutaj.

- Tworzymy jeden wielki team związany z nauką, który ma promować nie tylko śląską naukę, ale również to wszystko, co dzieje się na świecie w różnych dziedzinach - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Młodzież, która mam nadzieję przyjedzie tutaj ze wszystkich szkół regionu, będzie mogła nie tylko obcować z nauką, ale też dowiedzieć się gdzie w przyszłości studiować, czy na Politechnice Śląskiej, Uniwersytecie Śląskim, czy na Śląskim Uniwersytecie Medycznym - dodaje Marcin Krupa.

Głównymi tematami będą węgiel i kosmos

O idei towarzyszącej Śląskiemu Festiwalowi Nauki opowiedział prof. dr hab. Ryszard Koziołek dyrektor generalny wydarzenia.

- To czym stał się Śląski Festiwal Nauki i jego 6 lat funkcjonowania bardzo dobrze pokazuje dzisiejsza obecność liderów najważniejszych instytucji samorządowych miasta i regionu, rektorów lub przedstawicieli najważniejszych uczelni publicznych w regionie. Wspólnie stoimy i mówimy - nauka jest ważna, kluczowa dla przyszłości tego miasta i tej części Polski - mówi prof. dr hab. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. - Festiwal nauki stał się platformą rozmowy ze społeczeństwem na temat tego, co jest ich indywidualnymi i zbiorowymi potrzebami, czemu nauka i wiedza mogą zaradzić, a przede wszystkim w jaki sposób dać nowy napęd regionowi, który przez niemal dwa wieki był ufundowany na nauce stosowanej, na przemyśle ciężkim i wydobywczym, który bez nauki nie mógłby istnieć, a wytworzył tu unikalną kulturę, doświadczenie i etos pracy, nie tylko w skali Polski, ale i Europy - dodaje.

Tegoroczna, 6. edycja ŚFN skupi się wokół dwóch głównych tematów - węgla i kosmosu.

- Po raz pierwszy będziemy mówić o węglu kompleksowo, nie tylko jako źródle energii, ale jako czynniku, który wytworzył unikalną kulturę Śląska, specyficzne społeczeństwo z właściwymi kompetencjami. Opowiemy też o tym, co z węglem można robić w przyszłości, bo jak wiemy wcale nie trzeba go wyłącznie spalać - zapowiada prof. dr hab. Ryszard Koziołek. - Będziemy mówić o kosmosie, który jest ważny dla tego co dzieje się na Ziemi, a nie tylko ze względu na życie na innych planetach i podróże kosmiczne.

W ramach nadchodzącej imprezy będzie można również zapoznać się z nowymi badaniami prowadzonymi przez naukowców Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

- Zajmujemy się bardzo ciekawymi technologiami. Był wspomniany węgiel - na festiwalu pokażemy jak metan przetworzyć do wodoru nie emitując CO2, a wytwarzające właśnie węgiel. Pokażemy również technologie wydruku przestrzennego z materiałów biologicznych biodegradowalnych. Potrafimy drukować komórki, które wiążą zerwane mięśnie z kościami - mówi dr hab. inż. Tomasz Trawiński, prorektor ds. Infrastruktury i Promocji Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

"Sztuka również jest dziedziną nauki"

Na 6. Śląskim Festiwalu Nauki nie będą się nudzić także miłośnicy sztuki, dla których przygotowano ciekawy program artystyczny.

- Dzisiaj już nikt nie ma wątpliwości, że sztuka jest również dziedziną nauki, co jeszcze niedawno nie było tak oczywiste. Artyści mają niezwykłe narzędzia badawcze i mogą podejmować w zasadzie każdy problem, mogą uwidaczniać zupełnie abstrakcyjne idee i nadawać im formę. Na festiwalu zaprezentujemy kilka realizacji naszych twórców, w tym m.in. wystawę profesora Bogdana Topora "Wszystko to węgiel" - dr hab. Lesław Tetla, prorektor ds. kształcenia i studentów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Poza tym na 6. ŚFN zaprezentowane zostaną nieoczywiste projekty studentów Wydziału Projektowego katowickiej ASP. - Myślę, że tematy podejmowane przez naszych studentów, mogą Państwa zaskoczyć, dlatego serdecznie zapraszam - przekonuje Lesław Tetla.

Uczestnicy wydarzenia będą mogli również wysłuchać koncertów, które zagrają m.in.: Fisz Emade Tworzywo, Orkiestra Dęta "Katowice" i Chór Kameralny "A piacere" działający przy Instytucie Sztuk Muzycznych w Cieszynie. Na ŚFN wystąpi także „Niemy” Chór Uniwersytetu Śląskiego, który wykonuje utwory muzyczne w języku migowym, dając tym sposobem Głuchym dostęp i możliwość udziału w kulturze. Na gości wydarzenia czeka mnóstwo innych aktywności, takich jak: spektakle, gry, pokazy, wykłady, spotkania autorskie, gry i aktywności sportowe. Pełna lista atrakcji dostępna jest w tym miejscu.

Goście 6. Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach

- Dowodem na to, jak festiwal rośnie jest obecność znakomitego gościa, Fransa Timmermansa, który spotka się z młodzieżą. To pokazuje, jak festiwal staje się marką rozpoznawalną w Europie - przekonuje prof. dr hab. Ryszard Koziołek.

Spotkanie z holenderskim politykiem i dyplomatą, kierującym w Komisji Europejskiej pracami nad Europejskim Zielonym Ładem, odbędzie się w poniedziałek, 5 grudnia o godzinie 14.00 w sali konferencyjnej nr 6 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Frans Timmermans spotka się z młodzieżą, a także zaprosi do dyskusji przedstawicieli świata nauki. Możliwe będzie również zadawanie pytań. Udział w spotkaniu pod hasłem "Porozmawiajmy o Europie” wymaga rejestracji.

Gościem specjalnym 6. edycji festiwalu będzie także dr Sławosz Uznański. Jako jedyny Polak został wybrany do nowej klasy astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA. Polski astronauta weźmie udział w licznych aktywnościach, czyli:

 • Gali otwarcia 6. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE w Planetarium – Śląskim Parku Nauki (sobota, 3 grudnia, godz. 19.00–21.00),
 • rozmowie z dr. Tomaszem Rożkiem i Luką Parmitano – astronautą ESA na Scenie „Nauka. To Lubię!” (niedziela, 4 grudnia, godz. 14.30–15.15),
 • rozmowie na scenie głównej, którą poprowadzą dr Milena Ratajczak oraz ambasador ŚFN Jan Pomierny z Science Now (niedziela, 4 grudnia, godz. 16.10–16.35),
 • spotkaniu z uczestnikami festiwalu na Przystanku Nauka im. Marii Skłodowskiej-Curie (niedziela, 4 grudnia, godz. 17.10–17.40).

W gronie gości-ambasadorów znaleźli się także:

 • dr Łukasz Lamża – filozof przyrody oraz dziennikarz naukowy poprowadzi własną scenę „Czytamy Naturę”, weźmie udział także w spotkaniach z publicznością na Przystanku Nauka oraz w debacie „Algorytmy generujące wszystko a przyszłość nauki i sztuki”;
 • dr Tomasz Rożek – z wykształcenia fizyk, z zawodu dziennikarz naukowy, założyciel Fundacji „Nauka. To Lubię!”, na festiwalu poprowadzi własną scenę, gdzie odbędą się różne aktywności, m.in. rozmowa z astronautą Europejskiej Agencji Kosmicznej Lucą Parmitano czy wykład o sztucznej inteligencji;
 • Wiktor Niedzicki – jeden z najbardziej znanych polskich popularyzatorów nauki uczestniczyć będzie w rozmowie na Przystanku Nauka oraz poprowadzi wykład „Dzieje polskich uczonych kobiet”;
 • Jarosław Juszkiewicz – dziennikarz radiowy, lektor, którego bliżej znamy jako polski głos nawigacji Google Maps, współpracownik Planetarium – Śląskiego Parku Nauki w Chorzowie. Weźmie udział m.in. w wykładzie „Czego nie powie ci NASA?”;
 • prof. Katarzyna Kłosińska – przewodnicząca Rady Języka Polskiego, pracuje w Instytucie Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestniczyć będzie m.in. w spotkaniu pt. „Język polski w radiu”;
 • Grupa Filmowa Darwin – czyli Marek Hucz i Jan Jurkowski, którzy tworzą popularny kanał na YouTubie, porozmawiają z publicznością podczas spotkania na Przystanku Nauka;
 • Łukasz Wilczyński – założyciel Planet Partners i Europejskiej Fundacji Kosmicznej, pomysłodawca i współorganizator projektu European Rover Challenge. Poprowadzi wykład „Biznes kosmiczny 2050”;
 • Jan Pomierny – dyrektor kreatywny, reżyser, producent i przedsiębiorca, założyciel studia designu strategicznego Science Now. Weźmie udział w inauguracji projektu Gaia Vari;
 • Daniel Tammet – sawant autystyczny, ponadprzeciętnie uzdolniony językowo oraz w dziedzinie arytmetyki. Poprowadzi wykład „O neuroróżnorodności” oraz porozmawia z publicznością na Przystanku Nauka;
 • David Price – naukowiec plenerowy, pisarz, trener klasy mistrzowskiej FameLab. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w Science Show.

Szczegółowy harmonogram wydarzeń, informacje organizacyjne, a także darmowe wejściówki dostępne są na stronie internetowej festiwalu. 6. Śląski Festiwal Nauki organizują: Uniwersytet Śląski w Katowicach, lider i pomysłodawca przedsięwzięcia, Miasto Katowice, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, a także Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.

- Łączy nas przekonanie, że przyszłość tego regionu będzie w istotny sposób ufundowana na nauce i zaawansowanej edukacji. Festiwal Nauki jest argumentem w tej sprawie - kończy prof. dr hab. Ryszard Koziołek.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera