MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Śląskie. Małżeństwo Piotr i Irena van der Coghen z powiatu zawierciańskiego otrzymało Order Uśmiechu [WIDEO]

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Wideo
od 16 lat
Po raz pierwszy w swojej historii Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu, zdecydowała o nadaniu Orderu Uśmiechu dwóm ratownikom górskim - Irenie i Piotrowi van der Coghen, twórcom Grupy Jurajskiej GOPR i stowarzyszenia „Szkoła Tygrysów”. Celebracja pasowania na Damę i Kawalera Orderu Uśmiechu odbyła się w piątek 30 czerwca 2023 r. na Bazie Biwakowej Ratowników Górskich i jednocześnie na terenie "Szkoły Tygrysów" w Kroczycach-Lgotce w pow. zawierciańskim. Zobacz na zdjęciach rzadką i wyjątkową uroczystość.

Irena i Piotr van der Coghen odznaczeni Orderem Uśmiechu

Laureatami odznaczenia zostali twórcy stowarzyszenia „Szkoła Tygrysów”, a także twórcy Grupy Jurajskiej GOPR - Irena i Piotr van der Coghen. To szczególne wyróżnienie, przyznawane na wniosek dzieci, wręczył dr Marek Michalak, Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, Rzecznik Praw Dziecka w latach 2008–2018.

Zajęcia prowadzone przez Babcię Szarotkę i Dziadka Nacza (tak nazywają ich dzieci) w "Szkole Tygrysów" nie ograniczają się tylko do nauki wspinaczki, narciarstwa czy biwakowania. Oni zawsze uczą swoich podopiecznych twardej zasady życiowej, która brzmi:

„Jeśli nie umiesz latać – biegnij. Jeśli nie umiesz biec – idź. Jeśli nie umiesz iść – czołgaj się Ale nigdy, przenigdy się nie poddawaj!” Dopóki walczysz – pozostajesz niezwyciężony!

Stowarzyszenie utrzymuje się z własnych środków i liczy na wsparcie ludzi dobrej woli nr 59 1050 1142 1000 0023 6313 3030.

Zobaczcie zdjęcia z uroczystości

Działalność Ireny i Piotra van der Coghen

Babcia Szarotka i Dziadek Nacz od przeszło 50 lat organizują dla dzieci i młodzieży zajęcia i obozy górskie, wspinaczkowe, survivalowe i narciarskie. Przez te obozy przewinęły się setki, jeśli nie tysiące młodych ludzi. Niektórzy z nich zostali później ratownikami, a nawet wybitnymi himalaistami, lekarzami medycyny górskiej, żołnierzami misji stabilizacyjnych ONZ czy korespondentami wojennymi.

- Dzieci i młodzież oswajają się z samodzielnością, uczą się poczucia wartości, rodzice bardzo się starają, ale w większości przypadków są bardzo zapracowani. Mamy formy wakacyjne i śródroczne. U nas nie trzeba wszystkiego umieć, ale wszystkiego spróbować: wspinaczki, jaskiń, mostów linowych, gier terenowych, także w ciągu nocy. To buduje wiarę tych dzieci i odwagę - mówi Irena van der Coghen.

- Ten Order jest podsumowaniem naszego życia. Tego co robimy z dziećmi i dla dzieci. Staramy się, aby dzieci, które do nas przybywają przeżyły wspaniałą przygodę i umiały zachwycić się zwycięstwem nad strachem, który stąpa za nimi. Przez ten czas kiedy rodzice powierzają nam swoje dzieci, traktujemy je jak swoje. Tutaj przygoda goni przygodę - mówi Piotr van der Coghen.

Zgodnie ze statutem Kapituła skupia w swych szeregach ludzi gwarantujących niezależność myśli, obiektywizm ocen, sprawiedliwość sądów i odwagę cywilną, pozwalającą przeciwstawić się wszelkim naciskom zewnętrznym. Członkami 60-cio osobowej Kapituły są Polacy, jak również przedstawiciele 22 krajów świata.

Order Uśmiechu jest jedynym odznaczeniem wręczanym wyłącznie na wniosek dzieci, a Międzynarodowa Kapituła weryfikuje rzetelność wniosku oraz autentyczność nadesłanych materiałów źródłowych. Do tej pory przyznano ponad 1000 orderów. Damy i Kawalerowie pochodzą z niemal wszystkich kontynentów. Wśród wyróżnionych tym prestiżowym odznaczeniem znaleźli się m.in.: Papież Franciszek, Nelson Mandela.

Nie przeocz

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni