Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spółka RFG nieodpłatnie przekazała Częstochowie działki drogowe znajdujące się na terenach pohutniczych

OPRAC.:
Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE RFG
Spółka RFG S.A. dokonała nieodpłatnego przekazania prawa użytkowania wieczystego na rzecz miasta Częstochowa nieruchomości, wchodzących w skład układów komunikacyjno-drogowych na terenie dawnej Huty Częstochowa. Jak podkreśla zarząd spółki w specjalnym komunikacie, nie jest to pierwsze działanie prospołeczne zarządu na rzecz miasta i jego mieszkańców.

21 października 2021 roku w jednej z częstochowskich kancelarii notarialnych, Regionalny Fundusz Gospodarczy S.A. z siedzibą w Częstochowie dokonał nieodpłatnego przekazania prawa użytkowania wieczystego na rzecz miasta Częstochowa nieruchomości, wchodzących w skład układów komunikacyjno-drogowych na terenie dawnej Huty Częstochowa.

Przekazane zostały:

  • Działki 2/199 oraz 2/240, obręb 302 o pow.0,4398 ha zlokalizowane przy ul. Bojemskiego w Częstochowie;
  • Działki 1/90, 1/91, 1/92 oraz 1/18, 1/97, 1/101, 1/103 i 1/105 o pow. 1,4650 ha zlokalizowane przy ul. Trochimowskiego oraz Rejtana.

Jak informuje RFG S.A., powyższy akt notarialny kończy trwający kilkanaście lat proces przekazywania dróg wewnętrznych Huty Częstochowa pod jurysdykcję samorządu miasta, w związku ze stworzeniem na obszarach pohutniczych strefy przemysłowej.

Działania te zostały rozpoczęte przez „Hutę Częstochowa” S.A. przekazaniem m.in. ulic Odlewników i Korfantego a kontynuowane przez spółkę Operator ARP Sp. z o.o. przejęciem przez miasto m.in. ulic Koksowej, Trochimowskiego i Wielkopiecowej.

Jak twierdzą władze spółki, z inicjatywy obecnego Zarządu RFG S.A. od kilku lat trwały starania o przekazanie pozostałych ulic na rzecz częstochowskiego samorządu.

- Warto podkreślić, że obecny Zarząd RFG S.A. złagodził tu stanowisko spółki, gdyż poprzednie władze RFG S.A. usiłowały sprzedać miastu ulice po ich wartości rynkowej. Mimo to korzystne propozycje RFG S.A. ( zamiana działek na tereny budownictwa mieszkaniowego, za dopłatą ze strony Spółki) nie spotkały się z aprobatą ze strony obecnych władz miasta - informuje RFG.

- Wychodząc jednak naprzeciw postulatom i potrzebom przedsiębiorców, których zakłady są ulokowane przy ulicach Bojemskiego, Rejtana oraz Trochimowskiego, Zarząd RFG S.A. zdecydował się wystąpić do Ministerstwa Aktywów Państwowych o zgodę na nieodpłatne przekazanie działek miastu Częstochowa i zgodę taką ostatecznie uzyskał, z uwagi na ważny cel społeczny - tłumaczy zarząd RFG..

Zawarcie transakcji oznacza, że od dziś takie firmy jak Liberty Częstochowa Sp. z o.o- Stalownia, Air Products Sp. z o.o, Nowodvorski Lighting, Stolzle Częstochowa Sp. z o.o., TK -Lighting, PHU Center i inne, będą mogły korzystać z dobrodziejstwa bezpośredniego dostępu do drogi publicznej, co znacznie ułatwi tym firmom prowadzenie procedur związanych z inwestycjami, rozbudową firm, dojazdem itp.

Dodatkową korzyścią będzie uregulowanie możliwości przejazdu po wyżej wymienionych ulicach wszystkim pozostałym przedsiębiorcom i ich kontrahentom, operującym na terenie strefy przemysłowej w rejonie dawnej Huty Częstochowa.
Warto podkreślić, że nie jest to pierwsze działanie obecnego Zarządu RFG S.A. w osobach prezesa Mirosława Matyszczaka oraz wiceprezesa Artura Sokołowskiego o charakterze prospołecznym na rzecz Miasta Częstochowy i regionu.

Nie przeocz

W roku 2018 doprowadzono do zawarcia aktu notarialnego regulującego w polubowny sposób sprawę przekazania przez RFG S.A. gruntów położonych przy ul. Palmowej na rzecz częstochowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „JURA”. Rozwiązano tym samym trwający ponad 20 lat konflikt społeczny, w wyniku którego całe osiedle „Palmowa”, zamieszkane przez kilkaset rodzin znajdowało się na gruncie nie należącym do Spółdzielni Mieszkaniowej „JURA”, która zarządzała ww. zasobem. Uniemożliwiało to jakikolwiek obrót notarialny lokalami, a stan ten utrzymywał się ponad 20 lat, do czasu zawarcia porozumienia przez obecny Zarząd RFG S.A. i Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej „JURA”.

- Tym samym RFG S.A. niezależnie od realizowanych na bieżąco celów biznesowych, wpisuje się swoimi działaniami w misję społeczną wspierania rozwoju miasta i regionu - informuje spółka.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera