Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętochłowice. Chropaczów to najstarsza dzielnica miasta. Znajdziecie tu familoki, murale, kapliczki i wiele więcej. Zdjęcia

Karina Trojok
Karina Trojok
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Karina Trojok
Pierwsza wzmianka o Chropaczowie w źródłach historycznych pochodzi ze średniowiecza, z 1295 roku. W XIX wieku za sprawą rodziny Donnersmarcków staje się ważnym ośrodkiem przemysłowym z kopalnią „Schlesien” na czele. W międzywojniu Chropaczów zapisał kartę historii dzięki patriotycznemu zaangażowaniu mieszkańców po stronie polskiej. Mało kto dziś pamięta, że w PRL-u Chropaczów przez rok był samodzielnym miastem. Dziś to najludniejsza dzielnica Świętochłowic, pełna familoków, murali i śladów długiej historii.

Chropaczów, czyli familoki, murale, kapliczki i wiele więcej

Chropaczów to najstarsza dzielnica Świętochłowic. Od północy graniczy z Łagiewnikami, od południa z Piaśnikami, od zachodu z Lipinami i od wschodu Pniokami. Pierwsza wzmanka o Chropaczowie w źródłach historycznych pochodzi z 1295 roku. W średniowieczu był prężnie rozwijającą się osadą wiejską. Skąd pochodzi jego nazwa? Najbardziej popularne są dwie teorie. Wersja uznawana wśród mieszkańców głosi, że nazwa dzielnicy wzięła się z pofałdowanego, nierównego terenu, Chropaczów bowiem leży na wzgórzach, a najwyższe z nich sięgają 309 m.n.p.m. Druga teoria podsuwana przez badaczy skupia się na przesłankach ze źródeł historycznych, w których jako właściciela dawnej wsi znajdującej się w tym miejscu, wymienia się człowieka nazywanego… Chropacz.

W średniowieczu wieś stosunkowo szybko się rozwijała. Świadczy o tym m.in. obecność dworu i zabudowań folwarcznych. Chropaczów prawdziwego rozpędu nabrał w XIX w. za sprawą rodziny Donnersmarcków, którzy w 1826 roku weszli w posiadanie tych terenów, dzięki czemu zyskały na znaczeniu. Niemal pół wieku później założyli tu kopalnię „Schlesien” (Śląsk), hutę cynku i prażalnię „Guidotto”. Chropaczów stał się ważnym ośrodkiem przemysłowym. Kopalnia rozwijała się prężnie, a wraz z nią cała osada. W podobnym okresie Chropaczów zyskał również herb z wizerunkiem św. Jana Nepomucena stojącego pod kapliczką w kolorze żółtym na niebieskim tle. W 1909 roku Chropaczów zmienia nazwę na Schlesiengrube, co pokazuje wielkie znaczenie kopalni dla rozwoju tego miejsca.

Mieszkańcy walczyli w Powstaniach Śląskich

W kolejnych dekadach Chropaczów zapisuje się w historii dzięki patriotycznej, propolskiej aktywności mieszkańców, których wielu przyłącza się do walki w Powstaniach Śląskich. Do chropaczowian najbardziej zaangażowanych w sprawę należą Wiktor Wiechaczek i Józef Trojok. W plebiscycie z 1921 roku 2/3 mieszkańców opowiada się za Polską. Niestety w międzywojniu następuje tu pierwszy kryzys gospodarczy związany z problemami w kopalni Śląsk. Po wojnie przemysł dalej traci tu na znaczeniu.

We wczesnym PRL-u Chropaczów staje się samodzielnym miastem. Dzieje się tak między 1950 a 1951 rokiem, jednak już 1 czerwca 1951 roku zostaje włączony do Świętochłowic. Budowane są nowe osiedla, w tym m.in. os. Na Wzgórzu. Choć przez lata Chropaczów stracił na znaczeniu, to współcześnie wciąż jest ważnym punktem na mapie miasta. To typowo mieszkalna dzielnica, z dużą liczbą sklepów i małych firmy usługowe.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty