Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szołtysek: 92 lata słuchania!

Marek Szołtysek
Radyjo, radyjko, radyjok - oto śląskie nazwy na radio
Radyjo, radyjko, radyjok - oto śląskie nazwy na radio z archiwum Marka Szołtyska
W Rosji rozpoczęła się próba ograniczenia wolnego internetu przez tamtejsze władze. Jednak nie dziwmy się. Rządzący zawsze mają pokusę kontrolowania wolności. Starsi pamiętają jeszcze, jak za komuny w Polsce władze zagłuszały zachodnioeuropejskie rozgłośnie radiowe, by ograniczyć informacje z Radia Wolna Europa, BBC, Deutsche Welle, Głosu Ameryki.

W ostatnich latach komunizmu trzeba było mieć zezwolenie państwowe na posiadane kserokopiarki czy telewizyjnej anteny satelitarnej. Nie sądźmy jednak, że to tylko rządy totalitarne chcą kontrolować wolne media. Już w latach międzywojennych ciekawy był spór Radia Luksemburg z rządem brytyjskim. Brytyjczycy chcieli likwidacji radia w Luksemburgu, bo jego audycje były słyszane w Anglii bez zgody rządu.

Spójrzmy jednak na radiowe sprawy ze śląskiego punktu widzenia. Współcześnie w śląskim eterze praktycznie jedynym ograniczeniem stacji radiowych jest pieniądz z reklam, który pozwala utrzymać to czy tamto radio. Treści zaś - jeżeli są zgodne z prawem - nie mają politycznych ani ideologicznych ograniczeń. Stąd wydaje się, że okres rozwoju radia na Śląsku po 1989 roku to bardzo ciekawa przygoda, zwłaszcza jeśli chodzi o radiowe próby zagospodarowania zagadnień związanych ze śląską kulturą. Podobnie też ciekawy był radiowy okres na Śląsku w początkach lat międzywojennych.

Jeżeli więc jakiś Ślązok kupił sobie odbiornik radiowy w 1922 r., to żadnej fali chyba nie złapał. Ale już w 1923 r. ruszyła rozgłośnia w Pradze, czyli Czechosłowacki Rozhlas. A potem wystartowały: Radio Wiedeń (1924), Schlesische Funkstunde, czyli Radio Wrocław (1924), które wzmocniło swój odbiór na Górnym Śląsku poprzez radiostację w Gliwicach (1925). Jak zaś idzie o polski sygnał radiowy, to śląscy słuchacze mogli go złapać z Polskiego Radia z Warszawy od 1925 roku i potem powstała pierwsza stacja lokalna - Radio Katowice, nadające od 1927 roku.

Stacje te były przez Ślązaków słuchane głównie dla muzyki, ale Niemcy poprzez Radio Wrocławskie czy Sanacja poprzez Radio Katowice próbowały też sączyć propagandę. Jak zaś idzie o regionalny aspekt radia, to niekwestionowanym mistrzem i prekursorem był Stanisław Ligoń, który w Radiu Katowice realizował pierwsze audycje po śląsku dla Ślązoków.

Marek Szołtysek


*Tragedia na drodze. Kierowca busa wjechał w rowerzystów. Matka i dziecko nie żyją
*Tak wygląda certyfikowany dom pasywny w Bielsku-Białej. Ogrzewanie to tylko 400 zł rocznie
*Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
*Ostatnia tona węgla w Sosnowcu. Górnicy żegnają kopalnię Kazimierz-Juliusz ZDJĘCIA + WIDEO
*Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!