Szołtysek: Mankiewicz z Muzeum Chleba w Radzionkowie jak...

  Szołtysek: Mankiewicz z Muzeum Chleba w Radzionkowie jak Indianer

  Marek Szołtysek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Piotr Mankiewicz słucha indiańskich pochwał Marii Osadnik
  1/3
  przejdź do galerii

  Piotr Mankiewicz słucha indiańskich pochwał Marii Osadnik ©z archiwum Marka Szołtyska

  Pod koniec maja byłem na imprezie w Radzionkowie, gdzie Piotr Mankiewicz świętował 15-lecie istnienia swojego Muzeum Chleba. Wprawdzie dzisiaj ta prywatna instytucja kultury ma już nazwę rozszerzoną, czyli Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek, to jednak wszyscy w skrócie nazywają to Muzeum Chleba. A skąd się ono wzięło?
  Pan Mankiewicz jest Ślązakiem z wyboru, który głęboko wrósł w śląską kulturę. Gdy zaś przyjmiemy ewangeliczną zasadę, że to po owocach poznajemy dobre drzewo - to Piotr Mankiewicz jest potężnym śląskim pniokiem, a jego głównym owocem jest wspomniane Muzeum. Przez swe osiągnięcia potrafi nawet zawstydzić tych wszystkich rodowitych Ślązoków, którzy więcej o Śląsku mówią, niż dla tego regionu robią. Ale pasjom i marzeniom Mankiewicza pomogło też to, że dłużej niż Muzeum prowadzi swoją firmę, której dochody podporządkował Muzeum.


  Najpierw zaczął zbierać stare pamiątki i sprzęty związane z chlebem, piekarnictwem i ogólnie z kulturą chleba i szacunku dla chleba - a potem to wszystko wyeksponował. Najważniejsi w tym jednak byli ludzie, zwłaszcza dzieci i młodzież, którzy do Muzeum zaczęli przychodzić. I choć wstęp do Muzeum jest płatny, co jest chyba oczywiste, to gości czasami bywa nawet ponad 40 tys. rocznie.

  Trzeba powiedzieć jednak wyraźnie, że droga do sukcesu Muzeum Chleba zawsze była usłana różami, tylko raz były to płatki róż, a innym razem łodygi róż z kolcami. Raz Mankiewicz był wychwalany i ceniony, raz zazdroszczono mu albo uważano za gorola. A klasa urzędnicza też różne części róż pod nogi rzucała. Jakiż więc musiał być niezwykły upór właściciela Muzeum, że przetrwał pierwsze 15 lat?

  Bardzo dosadnie podsumowała to na imprezie jubileuszowej Maria Osadnik z Radzionkowa-Rojcy. Nazwała Mankiewicza Indianerem, takim śląskim Indianinem, który czasami na przekór rzeczywistości realizował swoje plany. A zaiste Mankiewicz to ciekawy Indianer.

  Wydaje się być z charakteru mało wojowniczy, spokojny, a nawet nieco naiwny w wyznaczaniu sobie kolejnych planów, rzekomo niemożliwych do zrealizowania. A jednak owoce świadczą o nim! Bo gdy zrobić na całym Śląsku badania, z czym ci się kojarzy Radzionków?, to pewnie padną odpowiedzi: cidry, Ruch Radzionków, św. Wojciech i Muzeum Chleba.


  *Tragedia na drodze. Kierowca busa wjechał w rowerzystów. Matka i dziecko nie żyją
  *Tak wygląda certyfikowany dom pasywny w Bielsku-Białej. Ogrzewanie to tylko 400 zł rocznie
  *Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
  *Ostatnia tona węgla w Sosnowcu. Górnicy żegnają kopalnię Kazimierz-Juliusz ZDJĘCIA + WIDEO
  *Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zietek?jak fana na wietrze!!!!

  Bercik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Mankiewicz???? cos te nazwisko mi zalatuje gorolstwym za Buga???? Takego nazwiska na OS nieznom!!! A Zientek jak bol Burmistrzym Radzionkowa!!! to siedziol na faze u farorza pieli i grali w...rozwiń całość

  Mankiewicz???? cos te nazwisko mi zalatuje gorolstwym za Buga???? Takego nazwiska na OS nieznom!!! A Zientek jak bol Burmistrzym Radzionkowa!!! to siedziol na faze u farorza pieli i grali w szkata!!! i uzgodniali kedy bydzie niemiecko msza a kedy polsko!!!!! Jak wojna wybuchla to wielki korfanciosz !!!!! fuk na motorad i pitnol do rusyje!!!!! a wy patrzcie jako lebry!!!!!zwiń

  Zdjęcie autora komentarza
  a mnie sie kojarzy z sanacyjnym naczelnikiem Ziętkiem

  Deutsch-Oberschlesier

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  który potem został komunistycznym kacykiem

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo