MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szołtysek z Kamienia

Marek Szołtysek
Panorama Kamienia i portret proboszcza ks. Szołtyska z XIX wieku
Panorama Kamienia i portret proboszcza ks. Szołtyska z XIX wieku Marek Szołtysek
Jednym z moich przodków, nie w linii prostej rzecz jasna, był ks. Józef Szołtysek. Pochodził, jak mój pradziadek, z Paniówek koło Gliwic, zaś najważniejszą częścią jego żywota był czas, kiedy od roku 1839 do śmierci w 1895 roku, był proboszczem w Kamieniu, między Opolem a Strzelcami. Głównie jednak Kamień słynny jest z zamku, w którym w XII wieku urodził się św. Jacek Odrowąż.

Wróćmy jednak do ks. Szołtyska, bo był on przez parafian bardzo lubiany, jako człowiek pogodny, apolityczny, uśmiechnięty, dowcipny oraz pracowity i wyjątkowo praktyczny. (Ja również ten zestaw cech staram się realizować!) Przykładowo jeżdżąc wozem do swoich chorych parafian z Najświętszym Sakramentem, to zawsze brał flinta, czyli strzelbę. Po co? A jakby tak po drodze przytrafił się jakiś zając na obiad. Przy okazji zajmował się uprawą ogrodu, amatorskim poszukiwaniem wód zdrojowych i ogólnie wszelkich geologicznych skarbów.

Dlaczego jednak zająłem się dzisiaj ks. Szołtyskiem z Kamienia? Otóż wpadła mi w ręce książka: "Joseph Scholtyssek. Kronika Kamienia Śląskiego. Chronik der Pfarrei Gross-Stein". Z prawdziwą przyjemnością wygospodarowałem kilka godzin i zabrałem się do czytania. Owszem, książka ciekawa, ale niestety jej strona wydawniczo-translatorska naznaczona jest pewnym skrzywieniem, które można określić zdaniem: "My jesteśmy Opolszczyzna i mało mamy wspólnego z Górnym Śląskiem i polską kulturą!". I proszę mi wierzyć, że nie czytałem jej z nastawieniem na szukanie potknięć. Wprost przeciwnie, bardzo lubię cały Górny Śląsk wraz z jego częścią opolską i rozumiem ich sympatie do kultury niemieckiej, które są skutkiem skomplikowanych dziejów naszego regionu.

Jednak od środowisk uniwersyteckich w Opolu, które stoją za książką, można wymagać bardziej obiektywnego podejścia do zagadnienia. Co do owych skrzywień to wspomnę tylko o trzech. SKRZYWIENIE PIERWSZE: Owego ks. Szołtyska nawet we wstępie i w komentarzach konsekwentnie nazywa się po niemiecku - "Scholtyssek", choć nawet sami parafianie z Kamienia fundując mu w 1889 roku pamiątkowy obelisk zapisali jego imię i nazwisko po polsku - "Józef Szołtysek". SKRZYWIENIE DRUGIE: Ową kronikę parafialną napisał ks. Szołtysek w ówczesnym urzędowym języku niemieckim. Jednak tłumacz próbuje ją jakby jeszcze bardziej zgermanizować. Przykładowo tam, gdzie jest w oryginale: "/…/polnisch Kamień /…/", tłumaczone jest: "/…/ wieś Kamień /…/".

I na koniec SKRZYWIENIE TRZECIE: Otóż ks. Szołtysek pisząc o rozwoju kolejnictwa w okolicach Opola, wspomina po niemiecku o budowaniu kolei "/…/ von Breslau nach Oberschlesien", czyli z Wrocławia na Górny Śląsk. Ale nasz tłumacz nie mogąc przecież dopuścić do wyrażenia tej historycznej prawdy, że Opole to Górny Śląsk, fałszuje to tłumaczenie: "/…/ z Opola na Górny Śląsk".

[email protected]

* TO MUSISZ ZOBACZYĆ:

MATURA 2012 - ZOBACZ CZEGO SIĘ SPODZIEWAĆ, SPRAWDŹ ARKUSZE i ODPOWIEDZI. PRZECZYTAJ O PRZECIEKACH
* WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
NAJLEPSZY NAUCZYCIEL 2012
CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
NAJSYMPATYCZNIEJSZY ZWIERZAK ŚLĄSKIEGO ZOO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


* BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
* OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!