MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Taki abonament RTV trzeba będzie zapłacić w 2025 roku. Podano stawki. Niektórzy będą mogli zapłacić mniej

Justyna Madan
Justyna Madan
Znamy stawki za abonament RTV w 2025 roku. Jest możliwość, aby zapłacić mniej. Jak to zrobić?
Znamy stawki za abonament RTV w 2025 roku. Jest możliwość, aby zapłacić mniej. Jak to zrobić? 123rf.com
Abonament RTV powinny zapłacić osoby posiadające w domach odbiornik radiowy lub telewizyjny, bez względu na posiadaną ich liczbę. Dotyczy to także osób posiadających tzw. kablówkę lub telewizję satelitarną, za którą płaci się osobno. Jakie będą stawki w 2025 roku? Kto zapłaci mniej, a kto nie musi płacić w ogóle?

Spis treści

Kto nie musi płacić abonamentu RTV?

- Abonament radiowo-telewizyjny to opłata, która umożliwia realizowanie misji telewizji i radia publicznego. Obowiązek uiszczania regularnych, miesięcznych opłat obowiązuje od 21 kwietnia 2005 roku, gdy została przyjęta ustawa o opłatach abonamentowych. O tym, jak wysoka będzie opłata za abonament radiowo-telewizyjny w Polsce decyduje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizyjny. Instytucją, która zobowiązała się do jego pobierania jest Poczta Polska – podaje portal Płacę Abonament.

Okazuje się, że abonament RTV opłaca zaledwie 1/3 Polaków. Nie wszyscy jednak są do tego zobowiązani, nie musi tego robić ok. 3,7 mln mieszkańców naszego kraju, a wśród nich znajdują się:

 • osoby w wieku powyżej 75 lat,
 • osoby w wieku powyżej 60 lat pobierające emeryturę w wysokości nieprzekraczającej połowy przeciętnego wynagrodzenia,
 • posiadający pierwszą grupę inwalidzką,
 • całkowicie niezdolni do pracy,
 • posiadający znaczny stopnień niepełnosprawności,
 • bezrobotni,
 • posiadający prawo do zasiłku przedemerytalnego,
 • posiadający prawo do świadczenia przedemerytalnego,
 • inwalidzi wojenni i wojskowi, osoby represjonowane,
 • osoby pobierające świadczenia pielęgnacyjne lub renty socjalne,
 • osoby niesłyszące,
 • osoby niewidome,
 • osoby pobierające zasiłek dla opiekuna.

Aby jednak skorzystać z możliwości zwolnienia z opłaty, konieczne jest przedstawienie na poczcie odpowiednich dokumentów oraz oświadczenia pobranego ze strony internetowej KRRiT.

Nie zapłaciłeś? Możesz ponieść karę

Kara za niepłacenie abonamentu wynosi trzydziestokrotność miesięcznej opłaty, która wynosi w 2024 roku 27,30 zł dla telewizji i 8,70 zł dla radia.

Obowiązek sprawdzenia, czy odbiornik został zarejestrowany spoczywa na kontrolerach z Poczty Polskiej. Dotyczy to mieszkańców budynków oraz kierowców. Poczta Polska również kontroluje, czy osoby posiadające telewizor lub radio płacą abonament. Odbiornik można mieć zarejestrowany lub nie.

W przypadku niepłacenia za zarejestrowany odbiornik możliwe, że otrzymamy wezwanie do zapłaty wraz z naliczonymi odsetkami. Odbiornik RTV w każdej chwili można wyrejestrować na poczcie lub przez Internet wchodząc na rtv.poczta-polska.pl oraz w zakładkę „Zmiana danych”.

Jaki będzie abonament RTV w 2025 roku?

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) podjęła decyzję w sprawie stawek abonamentu RTV w 2025 roku. Według prawa każdy odbiornik powinien być zarejestrowany i opłacony do 25. dnia miesiąca.

Stawki pozostaną takie same, jak w 2024 roku, czyli:

 • opłata za 1 miesiąc za radioodbiornik wynosi 8,70 zł miesięcznie (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 104,40 zł);
 • opłata za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 27,30 zł miesięcznie (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 327,60 zł).

Mniej zapłacą użytkownicy odbiorników, którzy do 25 stycznia 2025 r. uiszczą opłatę abonamentową za cały rok. Wówczas otrzymują 10-procentową zniżkę. Ponadto płacąc za dwa miesiące z góry oszczędzamy 3%, za trzy miesiące – 4%, za pół roku – 5%.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Taki abonament RTV trzeba będzie zapłacić w 2025 roku. Podano stawki. Niektórzy będą mogli zapłacić mniej - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni