MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te wesela były całkiem inne! Ślub i moda ślubna w czasach PRL-u. Jak wyglądali państwo młodzi i co było modne? Gdzie urządzało się wesela?

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Organizacja ślubów i wesel w czasach PRL-u była zadaniem wymagającym dużej pomysłowości i zaradności. W obliczu licznych ograniczeń w dostępności zasobów, pary młode musiały radzić sobie z tym, co było dostępne na rynku i w zasięgu ręki. Śluby i wesela miały wówczas znacznie skromniejszy charakter niż dzisiaj, a ich organizacja opierała się w dużej mierze na wspólnym wysiłku rodziny i przyjaciół.

Wesela całkiem inne niż teraz

Wesele często odbywało się w niewielkich, prywatnych przestrzeniach, takich jak mieszkania, domy działkowe, akademiki, a na wsiach – przed domami. Często wybierano również sale w remizach strażackich. Organizacja uroczystości wymagała nie tylko pomysłowości, ale także pomocy życzliwych osób, takich jak sklepowe, które na hasło „wesele” nie pozostawały obojętne. Brakujące produkty często sprowadzano od bliskich zza granicy, co dodawało uroczystościom wyjątkowego charakteru.

Przygotowania do wesela były zazwyczaj domowe. Potrawy gotowano w domu, a następnie przewożono na miejsce uroczystości. Obecnie wesela w restauracjach i domach weselnych są bardziej powszechne, ale w latach 50.-80. były one rzadkością.

Na weselach w czasach PRL-u królowała „CC” - czysta wódka czerwona, często zaprawiana przypalanym cukrem, czyli karmelem. Była to nieodłączna część weselnej biesiady, podawana w prostych, szklanych butelkach.

Moda Ślubna

Moda ślubna tamtych lat była również odbiciem ówczesnych realiów. Sklepy świeciły pustkami, a suknie ślubne często szyto samodzielnie lub z pomocą krawcowych w rodzinie. Osoby mające dostęp do szycia na maszynie były w uprzywilejowanej pozycji. Niektóre pary przyjeżdżały do Warszawy, na słynny Bazar Różyckiego, gdzie można było znaleźć unikatowe suknie ślubne. Istniały też wypożyczalnie sukien, choć były one rzadkością.

Biżuteria i Obrączki

Typową biżuterią ślubną były szerokie obrączki wykonane z tzw. "ruskiego złota". Choć nie zawsze były to najwyższej jakości wyroby, miały one swój niepowtarzalny charakter. Moda na szerokie obrączki była bardzo popularna, a wiele z nich miało charakterystyczny radziecki styl.

Dekoracje i Samochody Ślubne

Dekoracje weselne były skromne, ale pełne uroku. Ślubne samochody, takie jak białe wartburgi czy fiaty 125p, były ozdabiane kolorowymi wstążkami na antenach i klamkach oraz lalkami w strojach nowożeńców. Bukiety dla panny młodej najczęściej składały się z goździków i asparagusa, formowanych w długie kompozycje lub krótsze bukiety przypominające "kalafiorek".

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni