Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tradycyjne potrawy świąteczne na Śląsku. Nie je się ich nigdzie indziej! Goszczą również na Waszych stołach? Sprawdź przepisy

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE pixabay
Już niedługo nasze stoły zapełnią świąteczne potrawy. W śląskich domach będą się one jednak różniły od tych, które pojawią się w całym kraju. Oczywiście nie wszystkie! Barszcz z uszkami, ryba, czy pierogi z kapustą i grzybami niezmiennie pojawią się również i u nas. Co takiego jada się tylko w naszym regionie? Sprawdźcie w naszej galerii i dajcie znać czy u Was również przyrządza się tradycyjne śląskie jedzenie. A gdybyście chcieli wrócić do smaków, które znacie sprzed lat - zostawiamy również przepisy.

Wigilia po śląsku niemalże nie odbiega niczym od wigilii w większości polskich domów. Jak wszędzie pojawiają się typowe w każdym regionie potrawy takie jak barszcz z uszkami, pierogi czy karp bądź inna ryba, są jednak dania, które znają od wielu pokoleń tylko Ślązacy. Należą do nich m.in. kapusta z grochem lub moczka, którą albo się kocha, albo nienawidzi. Jakie specjały pojawiają się jeszcze na stołach w naszym regionie?

Wigilia na Śląsku to nie tylko jedzenie

Śląska wigilia to przede wszystkim tradycja... Nie musi być dwunastu dań, stół nie ugina się od licznych potraw. Od rana jest to dzień postu, w którym aż do kolacji powinno zjeść się jedynie jeden postny posiłek, którym często są śledzie w śmietanie podawane z ziemniakami. Stół nakryty jest białym obrusem, a pod nim układa się sianko. Przygotowuje się również dodatkowe nakrycie dla "niespodziewanego wędrowca".

Kolację wigilijną w domach w województwie śląskim rozpoczyna się od modlitwy oraz podzielenia opłatkiem. Kolejno podaje się zupę/zupy, dania główne i na końcu deser. Kiedy wszyscy skończą jeść następuje uwielbiany przez wszystkie dzieci moment, czyli rozpakowywanie prezentów, które przyniosło dzieciątko. Dla porównania, w Małopolsce prezenty w Wigilię przynosi Aniołek lub Gwiazdka, na Kaszubach Gwiazdor, a na Mazowszu Mikołaj.

W wielu domach aż do późnego wieczora spędza się czas przy wspólnym kolędowaniu i rozmowach. Na koniec cała rodzina wyrusza na pasterkę.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Ekspresowa pizza z cukinii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera