Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Trwa remont pętli tramwajowej w Rudzie Śląskiej – Chebziu. Prace potrwają do końca lutego. Zobacz ZDJĘCIA z placu budowy

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
- Ze względu na prowadzone prace modernizacyjne torowisk w innych częściach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i wynikające z tego przerwy w ruchu tramwajów, nie możemy w tej chwili zamknąć pętli Chebzie, a też robót na pętli nie da się wykonać przy utrzymanym ruchu tramwajowym – mówił przy podpisaniu umowy prezes Bolesław Knapik, prezes Zarządu spółki Tramwaje Śląskie S.A.
- Ze względu na prowadzone prace modernizacyjne torowisk w innych częściach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i wynikające z tego przerwy w ruchu tramwajów, nie możemy w tej chwili zamknąć pętli Chebzie, a też robót na pętli nie da się wykonać przy utrzymanym ruchu tramwajowym – mówił przy podpisaniu umowy prezes Bolesław Knapik, prezes Zarządu spółki Tramwaje Śląskie S.A. Paweł Kurczonek / Polska Press
Od 1 października trwa remont pętli tramwajowej w Rudzie Śląskiej – Chebziu. Według pierwotnych założeń modernizacją miały zostać objęte jedynie rozjazdy, ale ostatecznie Tramwajom Śląskim udało się rozszerzyć zakres prac. Pętla zostanie wyremontowana w całości.

Remont pętli tramwajowej w Rudzie Śląskiej – Chebziu

Umowę na gruntowną przebudowę pętli tramwajowej w Rudzie Śląskiej podpisano w czerwcu br. Prace zaczęto z początkiem października, powodem była konieczność dopasowania się do robót trwających w innych częściach aglomeracji.

- Ze względu na prowadzone prace modernizacyjne torowisk w innych częściach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i wynikające z tego przerwy w ruchu tramwajów, nie możemy w tej chwili zamknąć pętli Chebzie, a też robót na pętli nie da się wykonać przy utrzymanym ruchu tramwajowym – mówił przy podpisaniu umowy prezes Bolesław Knapik, prezes Zarządu spółki Tramwaje Śląskie S.A.

Na obecnym etapie prac zerwano stare tory, układana jest spodnia warstwa kruszywa pod nowe torowiska. Spółka informuje, że w obrębie pętli powstaną nowe platformy przystankowe wraz z wiatami przystankowymi, tablicami SDIP oraz biletomatem.

- Przebudowane zostaną chodniki z nowymi dojściami do peronów, powstanie ścieżka rowerowa wraz z wiatą rowerową oraz droga technologiczna dla obsługi technicznej urządzeń. Niezbędna będzie również budowa odwodnienia torowiska wraz z budową przepompowni i podłączeniem do istniejącej sieci kanalizacji deszczowej, a także przebudowa kolidujących sieci uzbrojenia podziemnego – przekazują Tramwaje Śląskie.

W ramach inwestycji przebudowane zostanie ok. 1350 metrów toru pojedynczego. Większość stanowić będzie torowisko klasyczne na podkładach strunobetonowych.

- Na przejazdach drogowo-torowych oraz przejściach dla pieszych zastosowana zostanie technologia ciężka, wykorzystująca prefabrykowane płyty torowe z montażem szyn za pomocą elastycznych mas zalewowych. Układ torowy wyposażony zostanie w system smarowania szyn, rozjazdy, połączenia międzytorowe oraz sygnalizację świetlną uwzględniającą priorytet przejazdu dla tramwajów – przekazuje spółka.

Ponadto prace obejmą ustawienie nowych słupów, na których zawieszona zostanie nowa sieć trakcyjna. Dodatkowo przebudowany zostanie układ zasilania oraz oświetlenia terenu pętli. Jak informuje spółka, ruch tramwajowy na przebudowywanej pętli będzie zawieszony na ok. 4 miesiące od momentu rozpoczęcia prac. Roboty w Chebziu powinny zostać ukończone pod koniec lutego 2024 roku.

Wykonawcą jest firma NJN Damian Kłosek z Knurowa, inwestycja będzie kosztować ok. 22,3 mln zł brutto. Przebudowa pętli w Rudzie Śląskiej jest częścią „Zintegrowanego Projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko-Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego” współfinansowanego przez Unię Europejską.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera