Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tunel w Katowicach ma już 17 lat. Dzisiaj trudno sobie wyobrazić ruch w mieście bez tego obiektu. Pamiętacie, jak go budowano?

LOTA, BR
Jego budowa trwała trzy lata. Na zdjęciach znajdziecie również wcześniejszy wygląd ronda przed powstaniem tunelu
Jego budowa trwała trzy lata. Na zdjęciach znajdziecie również wcześniejszy wygląd ronda przed powstaniem tunelu Archiwum DZ
Tunel pod Rondem w Katowicach, czyli Tunel Katowicki ma już ponad 17 lat. Budowę zakończono w 2006 r., a oficjalne otwarcie odbyło się 9 grudnia. Dziś, trudno wyobrazić sobie ruch w mieście bez tego tunelu. Każde jego zamknięcie paraliżuje stolicę naszego województwa, o czym przekonaliśmy się w tym tygodniu. Zobaczcie, jak powstawał tunel i jak wyglądało rondo jeszcze przed rozpoczęciem tej inwestycji. Ta budowa rodziła się w bólach.

Tunel w Katowicach to dzisiaj jeden z najważniejszych obiektów drogowych w aglomeracji - bez niego ruch w Katowicach zostałby sparaliżowany, o czym nie trzeba przekonywać żadnego mieszkańca Katowic.

Przekonaliśmy się o tym 4 stycznia. Chwilę przed godziną 11.00 doszło do poważnej kolizji w Katowicach, w której uczestniczyły trzy pojazdy. Na skutek zdarzenia uszkodzone zostały ściany tunelu pod rondem gen. J. Ziętka. Zamknięcie tunelu spowodowało natychmiastowy paraliż komunikacyjny w mieście.

Tunel w Katowicach jest dłuższy od tunelu DTŚ w Gliwicach

Nawa północna - ta w kierunku Chorzowa - ma 657 metrów długości, południowa - 650 metrów. Dla porównania tunel DTŚ w Gliwicach jest długi na 493 metry. Katowicką podziemną drogą każdej doby przejeżdża prawie 100 tysięcy aut, co ciekawe więcej w kierunku Sosnowca.

ZOBACZCIE, JAK POWSTAWAŁ TUNEL W KATOWICACH

Przez lata tunel pozostawał bezimienny. Propozycję, aby podziemną drogę nazwać Tunelem Katowickim zgłosił w 2017 roku prezydent Marcin Krupa. Projekt uchwały w tej sprawie został przegłosowany we wrześniu tego samego roku.

Podczas budowy tunelu do przejścia pod Rondem wpadł... dźwig

Budowa katowickiego odcinka DTŚ, w tym tunelu pochłonęła 755 mln zł. Pieniądze pochodziły z kredytu zaciągniętego przez rząd w Europejskim Baku Inwestycyjnym, a także z budżetów Państwa i Katowic. Budowa samego tunelu trwała trzy lata, ruszyła w 2003 a zakończyła się w grudniu 2006.

9 grudnia 2006 r. o godz. 13.33 w tunel pod rondem wjechały pierwsze samochody.

Budowie tunelu w Katowicach towarzyszyły niespodziewane wydarzenia

Katowicki tunel powstał metodą bezwykopową. Przy jego budowie zastosowano technologię ścian szczelinowych. Generalnie prace przebiegały sprawnie z kilkoma wyjątkami.

W grudniu 2003 roku do przejścia pod rondem wpadł 77-tonowy dźwig... Pod ciężarem dźwigu stojącego na rondzie nie wytrzymała jedna z belek stropowych nad przejściem. Jedna z gąsienic maszyny wpadła do środka przejścia, a wraz z nią elementy starej konstrukcji. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Na budowie znaleziono piec hutniczy z huty Marta

W marcu 2004 robotnicy podczas jednego z większych wykopów tuż obok Ronda, na wysokości Superjednostki trafili na pozostałości po starej katowickiej hucie. Archeologiczne znalezisko - piec hutniczy - był jedynym tego typu (zachowanym w przekroju) okazem w tak dobrym stanie w całym województwie.

Był też protest. We wrześniu około 50 firm podwykonawczych PRInż-u - generalnego wykonawcy przebudowy Ronda protestowało pod katowickim Spodkiem, bo nie wypłacano im pensji. Na plac zajechali wywrotkami, dźwigami, koparkami i samochodami ciężarowymi. Ostatecznie PRInż ogłosił upadłość, a wkrótce podpisano nowy kontrakt na dokończenie przebudowy ronda z firmą Polimex Mostostal Siedlce. Kontrakt opiewał na 100 mln zł.

Jego budowa trwała trzy lata. Na zdjęciach znajdziecie również wcześniejszy wygląd ronda przed powstaniem tunelu

Tunel w Katowicach ma już 17 lat. Dzisiaj trudno sobie wyobr...

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera