MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ukraińscy nauczyciele w częstochowskich szkołach. Zorganizowano specjalne spotkanie

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Ukraińscy nauczyciele w częstochowskich szkołach.
Ukraińscy nauczyciele w częstochowskich szkołach. mat. prasowe
Wielu ukraińskich nauczycieli znalazło zatrudnienie w częstochowskich szkołach i innych placówkach oświatowych, aby wspomóc polską kadrę w pracy z najmłodszymi. W inicjatywy naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miasta zorganizowano specjalne spotkanie, podczas którego poruszono wiele kwestii. Pytań w tej kwestii jest bowiem wiele - chociażby o proces nostryfikacji dyplomu, czyli jego formalnego uznania w Polsce.

Spowodowany rosyjską agresją wobec Ukrainy kryzys uchodźczy sprawił, że także do Częstochowy po 24 lutego trafiły nauczycielki i nauczyciele z tego kraju. Wielu z nich znalazło zatrudnienie w częstochowskich szkołach i innych placówkach oświatowych, aby wspomóc polską kadrę w pracy z ukraińskimi dziećmi.

- Taka pomoc jest nieoceniona w kontekście ogromnej potrzeby integrowania dzieci z Ukrainy z ich polskimi rówieśnikami i rówieśniczkami, ale i w obliczu problemów trapiących całą polską oświatę – trudności dyrekcji szkół z obsadzeniem etatów, coraz częściej obserwowanej niechęci młodych absolwentek i absolwentów do wiązania się ze szkolnictwem publicznym z powodu niewystarczających zarobków etc. - mówi Marcin Breczko z biura prasowego magistratu.

Przebywające obecnie w Częstochowie nauczycielki i nauczyciele z Ukrainy mają jednak – co zrozumiałe – rozmaite pytania i wątpliwości wynikające z różnic między szkolnymi systemami obu krajów, a zatem i odmiennymi realiami pracy. Z inicjatywy naczelnika Wydziału Edukacji UM Rafała Piotrowskiego, 28 września odbyło się więc spotkanie z myślą o pedagogach zza wschodniej granicy. Zorganizowano je w Zespole Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych. Obok pomysłodawcy spotkania, uczestniczyli w nim także dyrektor Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych Rafał Dziwis oraz jego zastępczyni Małgorzata Krakowska.

- Omawiano takie kwestie, jak np. szczegóły procedury nostryfikacji dyplomu pedagogicznego (dającej możliwość uzyskania samodzielnego etatu nauczycielskiego w polskiej szkole) czy zasady współpracy z Zespołem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie. Goście zapoznali się też z propozycjami tematów spotkań konsultacyjno-doradczych w tym roku szkolnym - podsumowuje Marcin Breczko.

Takie konsultacje mają odbywać się cyklicznie – raz na dwa miesiące.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni