Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Częstochowie upamiętnili rocznicę zbrojnej napaści na Ukrainę. Na placu Biegańskiego uczniowie ułożyli 365 zniczy w kształcie serca

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
W Częstochowie upamiętnili rocznicę zbrojnej napaści na Ukrainę. Na placu Biegańskiego uczniowie ułożyli 365 zniczy w kształcie serca
W Częstochowie upamiętnili rocznicę zbrojnej napaści na Ukrainę. Na placu Biegańskiego uczniowie ułożyli 365 zniczy w kształcie serca Katarzyna Gwara
365 zniczy w kształcie serca ułożyli częstochowscy uczniowie w pierwszą rocznicę zbrojnej napaści na Ukrainę. Wśród uczestników happeningu były też dzieci wojennych uchodźców, którzy znaleźli schronienie właśnie w naszym mieście.

W Częstochowie upamiętnili rocznicę zbrojnej napaści na Ukrainę

24 lutego mija pierwsza rocznica rosyjskiej zbrojnej agresji na Ukrainę. Z tej okazji częstochowskie szkoły zorganizowały happening „Serce dla Ukrainy”. Odbył się on na placu Biegańskiego.

- Ten smutny dzień, pierwszej rocznicy wybuchu wojny zza wschodnią granicą, spowodował, że spotkaliśmy się na placu Biegańskiego, bo chcemy wyrazić solidarność z narodem ukraińskim - mówiła Anita Toborek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 w Częstochowie.

Pomysłodawcą wydarzenia był Rafał Piotrowski, naczelnik wydziału edukacji częstochowskiego magistratu.

- Nie zapominamy o swoich sąsiadach, ale także naszych ukraińskich uczniach, którzy uczęszczają do częstochowskich szkół - podkreślał.

Ułożyli 365 zniczy w kształcie serca

W happeningu, który zorganizowano w centrum miasta wzięli udział uczniowie dziewięciu częstochowskich placówek oświatowych. Wśród byli też ci narodowości ukraińskiej. Wszyscy wspólnie przy dźwiękach polskich i ukraińskich pieśni ułożyli 365 zniczy w kształcie serca, upamiętniając w ten sposób ofiary trwającej już rok wojny zza wschodnią granicą.

- Za nami 365 dni niewyobrażalnych cierpień ukraińskich matek, ojców, dzieci. 365 nocy oświetlanych pożarami palonych wsi, miast, budynków mieszkalnych, szpitali, szkół. 365 kartek z kalendarza spadających pod gruzami przedszkoli, fabryk i teatrów. 365 komunikatów donoszących o bombardowaniu ukraińskich miast. 365 ostrzeżeń przed kolejnymi nalotami, porwaniami, deportacjami i gwałtami na ludności cywilnej - mówili organizatorzy.

Obecnie w częstochowskich szkołach uczy się około półtora tysiąca dzieci i młodzieży z Ukrainy ogarniętej wojny.

- Chcemy wyrazić naszą solidarność z nimi, a także z mieszkańcami naszych partnerskich miast z Kamieńca Podolskiego, Berdyczowa, Humania, czy Lwowa - mówił Ryszard Stefaniak, zastępca prezydenta miasta. - Wojna, która toczy się na Ukrainie jest wojną niesprawiedliwą. Musimy mówić otwarcie o tym, że nie ma zgody na to, aby azjatycka cywilizacja próbowała układać życie nam, ludziom przywiązanym do funkcjonowania w wolnym i niepodległym kraju. Tak jak sto lat temu walczyliśmy o naszą niepodległość, tak dziś Ukraina walczy o niepodległość nie tylko swoją, ale i naszą oraz wielu europejskich krajów - dodał.

Na placu Biegańskiego pojawili się także przedstawiciele jednego z ukraińskich klubów sportowych, którzy goszczą w Szkole Podstawowej nr 32 w Częstochowie. Obecny był również pochodzący z Ukrainy Fedir Yurkevych, prezes Hegelmann Poland.

- Wierzę w siły zbrojne narodu ukraińskiego, które bohatersko walczą z rosyjską agresją. Ukraina to naród, który jest silny. Mam nadzieję, że wkrótce wojna będzie za nami - podsumował Fedir Yurkevych.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera