MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zwykły dzień w Częstochowie w latach 70. i 80. XX wieku. Tak wyglądała wówczas stolica ówczesnego województwa częstochowskiego

OPRAC.:
Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Zwykły dzień w Częstochowie w latach 70. i 80. XX wieku
Zwykły dzień w Częstochowie w latach 70. i 80. XX wieku Autorzy zdjęć w tekście
Zwykły dzień w Częstochowie w latach 70. i 80. XX wieku. Miasto wówczas rozwijało się w szybkim tempie, czemu sprzyjał zapewne fakt utworzenia w 1975 roku województwa częstochowskiego. W 1977 roku do Częstochowy włączono kilka podmiejskich wsi, dzięki czemu miasto się powiększyło. Jak wyglądało wówczas codzienne życie częstochowian. Zobaczcie zdjęcia fotoreporterów Dziennika Zachodniego i Trybuny Robotniczej. Autorzy zdjęć w galerii: Witold Mielczarek, Janusz Mielczarek, Józef Chojkowski, Bogdan Krasicki, Mirosław Guzik, Zygmunt Wieczorek, Władysław Morawski, Bogdan Kułakowski.

Zwykły dzień w Częstochowie w latach 70. i 80. XX wieku. To była stolica województwa

Zobaczcie, jak wyglądała Częstochowa w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. Był to ważny okres w historii miasta. To wówczas stało się ono stolicą województwa częstochowskiego (1975 rok), a także powiększyło swoje granice o kilka podmiejskich wsi.

ZOBACZCIE ZWYKŁY DZIEŃ W CZĘSTOCHOWIE W LATACH 70. I 80. XX WIEKU

Województwo częstochowskie było jednym z 49 województw w Polsce. Województwo częstochowskie zniknęło z mapy po reformie administracyjnej 1 stycznia 1999 roku. Zostało wchłonięte przez kilka nowych województw, głównie przez województwo śląskie.

Tak rodziło się województwo częstochowskie

Jak przypomina wikipedia.pl. reformę administracyjną w 1975 roku przyjęto w pośpiechu i bez debaty publicznej. 12 maja plenum KC PZPR podjęło decyzję o zmianie podziału administracyjnego kraju, a ustawę wprowadzającą zmiany Sejm przyjął już 28 maja z mocą obowiązującą od 1 czerwca. Dopiero 3 czerwca 1975 roku w magazynie „Nad Wartą” poinformowano mieszkańców Częstochowy, że miasto stało się siedzibą województwa.

Początkowo część wydziałów urzędu wojewódzkiego ulokowano z przyczyn lokalowych w Kłobucku. W związku z tym władze nakazały uruchomienie podmiejskiej linii MPK na trasie Częstochowa-Kłobuck. Konsekwencją utworzenia nowego województwa było poszerzenie granic Częstochowy w dniu 1 stycznia 1977 r. Powodem była chęć zwiększenia populacji miasta ponad 200 tys. mieszkańców.

Dworzec PKS w Częstochowie tętnił wówczas życiem

To, jak wówczas wyglądało życie częstochowian, możemy zobaczyć na zdjęciach fotoreporterów Dziennika Zachodniego i Trybuny Robotniczej. Autorzy zdjęć w galerii: Witold Mielczarek, Janusz Mielczarek, Józef Chojkowski, Bogdan Krasicki, Mirosław Guzik, Zygmunt Wieczorek, Władysław Morawski, Bogdan Kułakowski.

Na wyjątkowych fotografiach widać m.in. dawne dworce kolejowe i PKS. Ten drugi tętnił wówczas życiem, bo PKS był w czasach województwa częstochowskiego jednym z najpopularniejszych środków transportu.

Na fotografiach znajdziemy również wielkie częstochowskie osiedla, m.in. Tysiąclecie z gigantycznym "Mrówkowcem", który do dzisiaj jest jednym z symboli miasta.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera