Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Częstochowie w III alei NMP powstaje wielki budynek usługowo-handlowy. Na placu budowy trwają intensywne prace

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Nowy budynek handlowo-usługowy powstanie przy alei NMP 49 w Częstochowie.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Nowy budynek handlowo-usługowy powstanie przy alei NMP 49 w Częstochowie.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Bartłomiej Romanek
W III alei NMP w Częstochowie powstaje wielki budynek usługowo-handlowy. Inwestorem jest firma Kar-Bud. Na placu budowy trwają obecnie intensywne prace, które są prowadzone głównie od strony ulicy Szymanowskiego. Budynek może być gotowy jeszcze w tym roku.

Przy al. NMP 49 w Częstochowie powstanie budynek usługowy-handlowy, w którym udział powierzchni biurowej będzie wynosił co najmniej 35 proc. ogólnej powierzchni użytkowej. Wybudowany zostanie parking na 63 samochody. Spółka zapewnia, że zgodnie z Miejskim Planem Rewitalizacji budynek będzie wpisywał się w klimat III Al. NMP.

Częstochowa: Budynek usługowo-handlowy w alei NMP budził protesty

Inwestycji przez wiele lat budziła emocje. W 2013 roku Agencja Rozwoju Regionalnego rozpoczęła poszukiwania inwestora, który chciałby zmienić oblicze posesji alei NMP 49. Wybrano ofertę spółki Promenada Częstochowska. Zawiązano spółkę celową pod nazwą Mały Pasaż sp. z o.o., zawarto również przedwstępną umowę sprzedaży nieruchomości.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Jednym z jej kluczowych warunków było uzyskanie przez kupującego ostatecznej i prawomocnej decyzji o pozwoleniu na budowę do 31 grudnia 2017 roku. Spółka Mały Pasaż otrzymała pozwolenie na budowę 12 września 2016 roku. Od tej decyzji odwołała się wspólnota mieszkaniowa przy ul. Nowowiejskiego 2.

W lutym 2017 roku wojewoda śląski utrzymał w mocy decyzję o pozwoleniu na budowę dla inwestycji. Wspólnota mieszkaniowa zaskarżyła ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. 23 sierpnia 2017 roku WSA oddalił skargę. 15 listopada 2017 roku wspólnota wniosła skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W ten sposób uniemożliwiła spółce Mały Pasaż uzyskania prawomocnej decyzji o pozwoleniu na budowę w terminie określonym w umowie zawartej z Agencją Rozwoju Regionalnego.

Dlatego ARR podjęła decyzję o sprzedaży nieruchomości za 3 miliony zł spółce Kar-Bud Dewelopment, ale i to nie zakończyło sporu, bo mieszkańcy wspólnoty mieszkaniowej przy ulicy Nowowiejskiego 2 zagrodzili wjazd na Szymanowskiego (znajduje się pod budynkiem), aby uniemożliwić dojazd sprzętu na plac budowy. Bramę usunęły służby miasta pod ochroną policji, a prace ruszyły.

Nie przeocz

Inwestycja przy alei NMP 49 będzie gotowa jeszcze w w 2020 roku?

Obecnie na placu budowy trwają intensywne prace. Budynek od strony al. NMP 49 jest zasłonięty banerem przedstawiającym wygląd obiektu po zakończeniu prac.

Główne prace skupiają się w tej chwili na części budynku sąsiadującej z ulicą Szymanowskiego.

Budowę rozpoczęto w połowie 2019 roku po wyburzeniu kamienicy. Cała inwestycja miała trwać 14 miesięcy, więc być może zostanie ukończona jeszcze w 2020 roku.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera