Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Dąbrowie Górniczej czeka urokliwa ścieżka edukacyjna Dolina Białej Przemszy

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Ścieżka dydaktyczna Dolina Białej Przemszy w Dąbrowie Górniczej to ciekawa propozycja na weekend
Ścieżka dydaktyczna Dolina Białej Przemszy w Dąbrowie Górniczej to ciekawa propozycja na weekend Studio DG
Przed nami ciepły, majowy weekend. Warto więc wybrać się w plener. Tam, gdzie jest ciekawie, otacza nas przyroda, a jednocześnie możemy skorzystać z odrobiny aktywności. Takim właśnie miejscem jest ścieżka dydaktyczna Dolina Białej Przemszy w Dąbrowie Górniczej.

Ścieżka powstała w latach 2009-2010 jako fragment większego projektu pod nazwą „Ochrona mozaiki siedlisk przyrodniczych w zlewni rzeki Białej Przemszy”. Projekt, który realizował Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego kosztował ponad 1,5 mln złotych.

- Jednak sama ścieżka edukacyjna była wydatkiem rzędu 200 tys. zł i co warto podkreślić kolejne 70 tys. wydano na rozminowanie części terenu, przez który przebiegała - mówi Paweł Kokoszka, specjalista ds. ochrony przyrody ożywionej z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w Katowicach.

Skąd jednak wzięły się miny na tym terenie 70 lat po wojnie? Okazuje się, że na początku lat dziewięćdziesiątych Wojsko Polskie opuściło tereny na południe od Białej Przemszy, zmniejszając swój poligon tylko do części północnej i zostawiając teren w stanie „surowym”. Dziś jest on już w pełni bezpieczny.

Internet się śmieje

Na trasie ścieżki edukacyjnej, liczącej 15 km, biegnącej z Klucz do Dąbrowy Górniczej powstało 10 tablic edukacyjnych, osiem ławek, trzy wiaty piknikowe ze stołami i ławami, dwie wieże obserwacyjne oraz 200 metrów kładki nad bagnem, gdzie można obserwować życie tego oryginalnego ekosystemu.

Ponad 80 proc. kwoty na tę inwestycję uzyskano w Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013.

Tablice dydaktyczne umieszczone na trasie ścieżki, zawierają informacje wraz z ilustracjami dotyczącymi fauny i flory mijanego obszaru.

- Dwa lata temu, przeprowadziliśmy przy współpracy z Nadleśnictwem Siewierz i gminą Dąbrowa Górnicza gruntowną renowację elementów infrastruktury turystycznej – dodaje Paweł Kokoszka.

Z kolei Janusz Kurzak, leśniczy leśnictwa Łosień, przez teren którego przebiega ścieżka nie ukrywa, że wiele pracy włożono w jej restaurację, poza budżetem.

- Warto poświęcić trochę czasu i wysiłku, by nie zlecać wyspecjalizowanym firmom prostych prac. Szkoda pieniędzy, a satysfakcja zostaje po naszej stronie - mówi leśnik, podając jako przykład odkrzaczanie otoczenia wież widokowych, co poprawiło nie tylko wygląd ale i jakość ścieżki i jej otoczenia.

Obejrzyj dokładnie

W 2018 r. sformalizowano współpracę Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego z Nadleśnictwem Siewierz.

- Dziś dokładnie wiemy, jakie kompetencje ma każdy z uczestników porozumienia. A dodatkowo ścieżka Dolina Białej Przemszy, była dla nas po części inspiracją do stworzenia alternatywnej, kilkunastokilometrowej trasy, głównie dla miłośników rowerów. To projekt pod nazwą Wrota do Pustyni Błędowskiej. Koronawirus trochę pokrzyżował nam plany i będziemy kończyć tę inwestycję dopiero w przyszłym roku, ale myślę, że nie będzie mniej atrakcyjna niż propozycja Parków Krajobrazowych – przekonuje Grzegorz Cekus, nadleśniczy Nadleśnictwa Siewierz.

Ścieżka ma długość 15 kilometrów a jej pokonanie zajmuje około 3,5 godziny. Startujemy w Kluczach, w rejonie ul. Górnej, a trasa wiedzie wzdłuż doliny Białej Przemszy. Pierwsze 6 kilometrów to droga przez bagna błędowskie, a kolejne 9 km przez piaski Pustyni Błędowskiej. Ścieżka składa się z 10 przystanków: Czubatka, Narodziny, Fauna i flora, Militaria, Oaza, Historia górnictwa, Ols, Torfowisko, Mapa. Ptaki pustyni. Finalnie kończymy naszą pieszą wędrówkę w okolicach Kuźniczki.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Musisz to znać

Internet się śmieje

Obejrzyj dokładnie

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera