Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Dąbrowie Górniczej powstanie kolejne, oczekiwane przez kierowców rondo. W budowie pomogą prawie 4 mln zł z rządowego funduszu

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Rondo ma zastąpić skrzyżowania ulic Starocmentarnej i Wojska PolskiegoZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Rondo ma zastąpić skrzyżowania ulic Starocmentarnej i Wojska PolskiegoZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM DG
W Dąbrowie Górniczej powstanie kolejne, oczekiwane przez kierowców rondo. Zastąpi skrzyżowanie, jakie od lat łączy ulicę Starocmentarną z ul. Wojska Polskiego. Tworzą się tu czasem zatory, a do tego konieczność ruszania pod górkę sprawia czasem kłopoty. Zdarzają się kolizje. To wszystko ma się wkrótce zmienić.

Inwestycje drogowe w Dąbrowie Górniczej: nowa droga, ścieżka rowerowa i rondo

Budowa nowego ronda w tym miejscu planowana była przez lokalny samorząd od dawna. W ostatnich miesiącach miasto skupiło się natomiast na przebudowie ulicy Staszica, prowadzącej właśnie w kierunku skrzyżowania ul. Starocmentarnej i Wojska Polskiego. Miasto czekało na możliwość pozyskania dofinansowania zewnętrznego na tę nową inwestycję. Pozyskała właśnie niemal 4 mln zł dofinansowania na drugi etap przebudowy ul. Staszica, w ramach którego wybudowane zostanie wspomniane rondo na skrzyżowaniu ul. Wojska Polskiego i Starocmentarnej.

Dokładna kwota dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na lata 2024-2025 to 3 mln 931 tys. 476,95 zł. Pieniądze te pomogą w przebudowie ulicy Staszica – od skrzyżowania z ul. Ziemby do skrzyżowania z ul. Wojska Polskiego i Starocmentarną. Jak przyznał prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak miasto będzie szukać w budżecie miasta brakującej kwoty i równocześnie przygotowywać dokumentację do przetargu. Dofinansowanie pokryje bowiem niecałe 50 procent kosztów tego przedsięwzięcia.

Poza przebudową kilometrowego odcinka ulicy, projekt przewiduje budowę ronda na skrzyżowaniu z ulicami Wojska Polskiego i Starocmentarną oraz dokończenie budowy drogi rowerowej wzdłuż ulicy Staszica i przez ulicę Wojska Polskiego połączenie jej z drogą rowerową w parku Hallera.

To ważna inwestycja, bowiem dotychczasowe skrzyżowanie ulic Starocmentarnej i Wojska Polskiego nie jest w pełni funkcjonalne, często dochodzi tam także do kolizji.

Inwestycje drogowe w Dąbrowie Górniczej: powstał nowy łącznik z DK94 i S1

Tymczasem do końca zmierza pierwszy etap przebudowy ul. Staszica i Oddziału AK Ordona, prowadzącej wzdłuż DK94 m.in. do dzielnicy Strzemieszyce. Całe przedsięwzięcie rozpoczęło się w lutym tego roku. Jezdnia na tym 2-kilometrowym odcinku zyskała kanalizację deszczową, wzmocnioną podbudowę oraz nową nawierzchnię. Wzdłuż trasy powstał też chodnik. Inwestycja objęła także m.in. budowę niemal 2-kilometrowej drogi rowerowej od ul. Hotelowej do ul. Ziemby.

Bezpieczeństwo uczestnikom ruchu zapewni natomiast nowe rondo, które powstało na skrzyżowaniu ulicy Staszica z łącznicami DK94 i S1. Jest też nowoczesne oświetlenie ronda i całego nowego węzła komunikacyjnego.

Na wartą 10 mln zł inwestycję miasto pozyskało ponad 3,8 mln zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Jak informuje miasto wszystkie prace mają zakończyć się do końca tego tygodnia. Wtedy też rozpoczną się odbiory inwestycji i po uzyskaniu pozytywnej opinii Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, można będzie otworzyć łącznice z S1 i DK94.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera