Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Gliwicach odbędzie się Festiwal Filmowy Watch Docs, Prawa Człowieka w Filmie. Wolontariat i wybory na Białorusi - to tylko część programu

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
W Gliwicach odbędzie się Festiwal Watch Docs, Prawa Człowieka w Filmie
W Gliwicach odbędzie się Festiwal Watch Docs, Prawa Człowieka w Filmie watchdocs.pl / materiały organizatora
W dniach 24-26 listopada w Gliwicach odbędzie się 20. Objazdowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie. Wydarzenie zagości w mieście już po raz drugi. W ramach festiwalu zostanie wyświetlonych 7 filmów, projekcjom będą towarzyszyły dyskusje. Gospodarzami festiwalu jest Miejska Biblioteka Publiczna oraz Teatr Muzyczny Wit-Wit.

Festiwal Watch Docs, Prawa Człowieka w Filmie odbędzie się w Gliwicach

Festiwal filmowy w Gliwicach odbędzie się w dwóch lokalizacjach. Pierwsze dwa dni wydarzenia są przeznaczone dla uczniów. Młodzież będzie mogła w Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki 17 zobaczyć dwa filmy. Ponadto dla gliwickich uczniów zostały przygotowane prelekcje i warsztaty filmowe. Sobota, 26 listopada, będzie dniem otwartym. Organizatorzy zapraszają na ogólnodostępne pokazy pięciu filmów. Seanse odbędą się w Teatrze Muzycznym Wit-Wit przy ul. Jana Pawła II 15.

Festiwal rozpocznie się projekcją filmu dokumentalnego „Heda”. Obraz opowiada historię uciekinierki z ogarniętej wojną Czeczeni, która w Polsce zaczęła pomagać bezdomnym, osobom w domach opieki, a także więźniom. Po projekcji dla uczniów został przygotowany panel dyskusyjny „Czy warto pomagać? Wolontariat na co dzień” Wezmą w nim udział osoby, które opowiedzą o swoich doświadczeniach i motywacji do niesienia pomocy:

  • Halina Dendek (Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach)
  • Sylwia Konik (Familylab Polska)
  • Anna Malczewska (IV Liceum Ogólnokształcące w Gliwicach)
  • Katarzyna Roszkowicz (Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach)
  • Ewa Witomska (Fundacja Nasza Scena)

Jak piszą organizatorzy, praca na rzecz drugiego człowieka jest dla tych osób pasją i powołaniem.

25 listopada uczniowie zobaczą dokument pt. „Zmiana trasy”.

- Bohaterami „Zmiany trasy” jest dwójka taksówkarzy o przeciwstawnych poglądach – i ich pasażerowie. Młodzi z niecierpliwością wyglądają upragnionych zmian; starsi często deklarują przywiązanie do systemu, który zapewnia im iluzję ekonomicznego bezpieczeństwa. W miarę zbliżania się wyborów, temperatura politycznych dyskusji rośnie – czytamy w opisie filmu.

Mowa o zeszłorocznych wyborach prezydenckich na Białorusi. Po filmie, podobnie jak w przypadku „Hedy”, odbędzie się dyskusja i warsztaty poświęcone filmowi.

Festiwal Watch Docs – pokazy otwarte w sobotę

Ostatni dzień festiwalu w Gliwicach przeznaczony jest dla wszystkich chętnych. 26 listopada w Teatrze Muzycznym "Wit-Wit" przy ul. Jana Pawła II 15 wyświetlonych zostanie pięć filmów. Rozpiska godzinowa przedstawia się następująco:

  • 17.00 – Sztuka przeżycia
  • 18.30 – Generacja 328
  • 19.30 – Wszyscy wszystko zjedli
  • 20.15 – Mamo, widać mnie? Zona 2021
  • 20.35 – Tak jak chcę. Siła kobiet

Festiwal objazdowy, który zawita do Gliwic, jest organizowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka, która współpracuje z wieloma partnerami z całej Polski – organizacjami pozarządowymi, ośrodkami akademickimi, teatrami, kinami i innymi instytucjami kulturalnymi.

Organizatorzy przypominają, że wszystkie projekcje są bezpłatne. Dodatkowych informacji na temat wydarzenia należy szukać na stronie internetowej watchdocs.pl.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera