Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W tych hutach, kopalniach, zakładach w Śląskiem pracowały tysiące osób. To były symbole regionu. Dziś niewiele po nich zostało

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Wiele zakładów, kopalń, hut dawało zatrudnienie tysiącom mieszkańców województwa śląskiego. Dziś prawie nic z nich nie zostałoZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wiele zakładów, kopalń, hut dawało zatrudnienie tysiącom mieszkańców województwa śląskiego. Dziś prawie nic z nich nie zostałoZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Arkadiusz Gola
Kopalnie, huty, zakłady produkcyjne. Przez dziesięciolecia dawały pracę tysiącom mieszkańców Śląskiego. Dziś często nie ma po nich ani śladu albo o ich istnieniu świadczą rozpadające się budowle. Czy musiał spotkać je taki właśnie los?

Kiedy w okresie transformacji wkroczyliśmy w lata 90. minionego wieku, a potem nagle wskoczyliśmy w XXI wiek nagle okazało się, że nie ma już miejsca dla górników, hutników, pracowników przemysłu dziewiarskiego, tych którzy produkowali obrabiarki czy piękne wyroby ze szkła. A w województwie śląskim kopalń, hut, zakładów chemicznych, budowlanych, firm transportowych było mnóstwo. Często podejmowane były próby ich ratowania, ale ograniczane stale liczebność załóg i restrukturyzacje nie przynosiły często spodziewanego efektu.

Przemysł wydobywczy od razu skazany został natomiast na unicestwienie, choć jeszcze w 1989 roku w kraju wydobycie sięgnęło 177 milionów ton. Najpierw w trybie ekspresowym, a potem systematycznie, powoli zamykane były kolejne kopalnie. W sumie ponad 50. Nikt nie prowadził poważnych badań, konsultacji, nie sprawdzał, czy węgla faktycznie nie warto już dalej wydobywać w takich kopalniach jak „Paryż” w Dąbrowie Górniczej, „Rozbark” w Bytomiu, „Jowisz” w Wojkowicach, a potem „Porąbka-Klimontów” w Sosnowcu, KWK „Jaworzno”, KWK „Mysłowice” czy KWK „Katowice-Kleofas”.

Jednymi z większych pracodawców w woj. śląskim były też huty. Huta Bobrek w Bytomiu w latach dwudziestych ubiegłego wieku zatrudniała ok. 4700 osób, a w latach 70 ubiegłego wieku załogę stanowiło aż 5000 pracowników. Niestety, huta została uznana za nierozwojową i nie przewidziano jej modernizacji. W 1994 roku ogłoszona została upadłość huty, która zanieczyszczała środowisko, a nikt nie chciał już jej ratować.

W sąsiednim Sosnowcu oprócz kopalń i hut miejscem pracy dla mnóstwa kobiet były Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego Wanda. Do dziś stoją pozostałości Wandy. Od 1972 roku produkowano tutaj dobrej jakości ubrania, m.in. swetry, bluzki, garsonki czy spódnice. Wanda przez wiele lat była jednym z największych zakładów włókienniczych w Polsce. W 1987 roku w Wandzie wyprodukowanych zostało 2400 tysięcy sztuk różnych ubrań. W 1988 roku pracowało tutaj 1100 osób, a 85 procent załogi stanowiły kobiety. Połowa produkcji trafiała na rynki krajowe, druga na zagraniczne, m.in. do ZSRR, Kanady, USA, Francji, Finlandii czy Kuwejtu Dziś został po Wandzie tylko wielopiętrowy budynek.

W Częstochowie swoje głębokie tradycje ma natomiast m.in. produkcja zapałek. Początki Częstochowskich Zakładów Przemysłu Zapałczanego SA, w których mieści się dziś Muzeum, sięgają 1882 roku. Od początku istnienia częstochowskiej wytwórni zapałki trafiały głównie na rynek rosyjski. W 1925 roku, na mocy ustawy o monopolu zapałczanym, fabryka została przejęta przez Spółkę Akcyjną do Eksploatacji Państwowego Monopolu Zapałczanego. W 1930 roku zakład spłonął. Nowe maszyny do wytwarzania zapałek dostarczyła firma Durlach. Tę linię produkcyjną możemy obecnie oglądać w muzeum. Po II wojnie światowej zakład upaństwowiono jako Częstochowskie Zakłady Przemysłu Zapałczanego. W latach 90. fabrykę przejęła spółka pracownicza. Zakład zamknięty został w 2010 roku. Muzeum otwarte zostało natomiast w 2002 roku. Największą jego atrakcją jest linia technologiczna z przełomu lat 20. i 30. XX wieku.

W naszej galerii zdjęciowej zobaczycie wiele innych hut, kopalń i innych zakładów, które dawały tysiące miejsc pracy mieszkańcom Śląska, Zagłębia czy regionu częstochowskiego.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera