Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Wigilię luteranie zasiądą do wieczerzy i przełamią się opłatkiem. Na Śląsku Cieszyńskim mieszka najliczniejsza grupa polskich luteranów

PAP
PAP
Parafia ewengelicko-augsburska w Cieszynie
Parafia ewengelicko-augsburska w Cieszynie ARC.
- Luteranie, podobnie jak rzymscy katolicy i inni chrześcijanie z Kościołów tradycji zachodniej, obchodzą święta Bożego Narodzenia pod koniec grudnia. Święta Narodzenia Pańskiego są jednymi z najradośniejszych w całym roku. Dlatego w te dni ewangelicy licznie gromadzą się w kościołach i kaplicach, aby dziękować Bogu za jego syna – powiedziała rzecznik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska.

Luteranie w wieczór poprzedzający Boże Narodzenie zasiądą do uroczystej wieczerzy. Rozpocznie ją odczytanie fragmentu Ewangelii św. Łukasza o narodzeniu Chrystusa. Zmówią modlitwę i przełamią się opłatkiem.

W Wigilię Bożego Narodzenia - w zależności od regionu - nabożeństwa odbywają się przed lub po wieczerzy wigilijnej. „Odczytywane są fragmenty Pisma Św. dotyczące narodzin Jezusa i znaczenia tego wydarzenia dla ludzi. W niektórych parafiach, podczas nabożeństw dzieci recytują słowa proroków zapowiadające przyjście Jezusa” – powiedziała Godfrejów-Tarnogórska.

W kościołach ustawiane się choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka. - Szopka jest ewangelikom znana, ale ten symbol pokazuje, że pojawiło się na świecie dziecko; nie mówi bezpośrednio o tym, co Chrystus uczynił dla ludzi – zaznaczyła.

Wieczerza wigilijna rozpoczyna się czytaniem fragmentu Ewangelii św. Łukasza o narodzinach Jezusa oraz modlitwą. Na stole leży Biblia i płoną świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, ekumenicznej akcji prowadzonej przez cztery organizacje: rzymskokatolicki Caritas, luterańską i reformowaną Diakonię oraz prawosławny Eleos. - Świeca zachęca do myślenia o drugim człowieku i pomocy potrzebującym dzieciom. Dochód ze sprzedaży przekazywany jest na projekty pomocowe dla dzieci i najuboższych rodzin – podkreśliła rzecznik kościoła.

W luterańskich domach obecnych jest wiele polskich zwyczajów wigilijnych. Są udekorowane choinki i wolne nakrycie dla przybysza.

- Łamiemy się opłatkiem, spożywamy tradycyjne potrawy, jak postny barszcz z uszkami czy pierogi z kapustą. Wspólnie kolędujemy. W Wigilię zachowujemy post, choć tu wiele zależy od lokalnych zwyczajów – powiedziała.

Na Śląsku Cieszyńskim, gdzie mieszka najliczniejsza grupa polskich luteranów, obok opłatka często są także szulki. To delikatne wafelki zwinięte w rulon. Mają cynamonowy smak. Niegdyś wypiekano je w każdym ewangelickim domu. Obecnie można je kupić w parafiach.

- Pod choinką można znaleźć prezenty. Zwraca się jednak uwagę na to, że najwspanialszym darem, jaki otrzymaliśmy od Boga jest Jezus Chrystus, którego narodziny wspominamy i, na którego powtórne przyjście nadal, jako chrześcijanie, czekamy. Dla luteranów zarówno choinka, jak i inne zwyczaje bożonarodzeniowe mają znaczenie wtedy, gdy stanowią jedynie oprawę centralnej prawdy świąt: Bóg w Chrystusie przychodzi na świat, przynosi ludziom zbawienie i daje radość – podkreśliła.

Szczególny charakter mają nabożeństwa świąteczne, odprawiane wczesnym rankiem, 25 grudnia o godz. 5. Zwane są jutrzniami. To nawiązanie do rozjaśniającego mrok światła, które ujrzeli w nocy pasterze udający się do Betlejem.

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce należy do rodziny kościołów zrzeszonych w Światowej Federacji Luterańskiej. Liczy ok. 60 tys. wiernych. Najliczniejsza grupa luteranów mieszka na Śląsku Cieszyńskim, gdzie trendy reformacyjne dotarły wkrótce po wystąpieniu Marcina Lutra. Diecezja cieszyńska zrzesza ok. 36 tys. wiernych. (PAP)
Autor: Marek Szafrański

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera