MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Zabrzu upamiętniono ofiary nazistowskich zbrodni. Symboliczne kamienie pamięci

OPRAC.:
Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
W Zabrzu wbito kamienie pamięci – Stolpersteiny.
W Zabrzu wbito kamienie pamięci – Stolpersteiny. Muzeum Miejskie w Zabrzu - profil facebook
Od II wojny światowej minęło już blisko 80 lat. Mimo upływu czasu nie należy zapominać o okrucieństwach nazistowskiego reżimu, gdyż tylko pamięć zmusza do refleksji i zrozumienia niezwykle istotnej roli tolerancji w społeczeństwie. W celu przypomnienia i upamiętnienia ofiar tamtego okresu wbito kamienie pamięci – Stolpersteiny. Tym razem betonowe kostki z mosiężnymi tabliczkami zostały ulokowane w Zabrzu przy ul. Wolności 321.

Stolperstein, czyli „kamień do potknięcia” jest artystycznym i pamiątkowym projektem stworzonym przez niemieckiego artystę Guntera Demniga. Stopersteine to małe, mosiężne płytki wmontowane w chodniki i ulice. Celem projektu jest upamiętnienie ofiar oraz prześladowań nazistowskiego reżimu poprzez przywrócenie im konkretnych imion i nazwisk, w myśl słów zawartych w Talmudzie - człowiek żyje tak długo jak długo trwa pamięć po nim.

Oskar Gustav Herzberg, Margarete Herzberg, Hanns Hermann Herzberg, Frank Wilhelm Herzberg – cztery postaci, cztery wstrząsające historie. Oskar i Margarete zostali zamordowani w Auschwitz, Hanns uciekł do Chile, a Frank do Anglii. Wszyscy zostali zmuszeni do opuszczenia swojego domu. Uliczne kostki zmuszają do zastanowienia się nad ich losami i okrutnie przerwanym życiem na Górnym Śląsku.

Kamienie pamięci w Zabrzu

Każda kostka zawiera informacje na temat imienia i nazwiska ofiary, datę urodzenia oraz datę aresztowania lub deportacji. „Kamienie do potknięcia” umieszczane są przed domami należącymi do ofiar zbrodni, ich celem jest pobudzenie wyobraźni przechodniów – zmuszenie do refleksji, na temat tego, kim był człowiek, który zamieszkiwał dany dom, jakie miał marzenia i plany na przyszłość.

Upamiętnienie ofiar wojny w Zabrzu

Projekt Stolpersteine realizowany jest również w innych krajach europejskich, które dotknęły nazistowskie zbrodnie. Pierwszy kamień pamięci został wmurowany we Wrocławiu w 2008 roku. Na prośbę osób prywatnych, instytucji upamiętniających ofiary Holocaustu wbudowywane są kolejne kamienie.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera