Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Waldemar Mróz o prywatyzacji kopalń: Piłka jest już po stronie premiera i Kompanii

Waldemar Mróz
Rozmowa z Waldemarem Mrozem, prezesem Universal Energy z Mysłowic, b. prezesem Katowickiego Holdingu Węglowego

Wszystkich pan zaskoczył ogłaszając, że Universal Energy chce przejąć przeznaczone do likwidacji kopalni: Brzeszcze, Sośnica-Makoszowy i Bobrek-Centrum. Podtrzymuje pan deklaracje?
Oczywiście, że tak. Chcemy przejąć te kopalnie.

Na jakim etapie jest ten proces?
Wysłaliśmy pismo do Kompanii oraz do pełnomocnika rządu do spraw górnictwa.

Czym jest spółka Universal Energy, którą pan reprezentuje? Jej udziałowcem i wiceprezesem jest Krzysztof Domarecki, jeden z najbogatszych Polaków, inwestujący do tej pory głównie w przemysł chemiczny?
Tak. Ta spółka funkcjonuje dopiero niespełna rok. Jest połączeniem doświadczenia i kapitału. Kapitał reprezentuje pan Domarecki. Zaś doświadczenie, wiedzę górniczą: my, czyli zespół skupiony wokół mnie.

Ludzie niedowierzają. Protesty, strajk górników, Śląsk niemal płonie, a pan przychodzi i mówi: "Kopalnie? Biorę trzy".
To nie jest wcale takie wielkie zaskoczenie, a przynajmniej nie powinno nim być. Dojrzeliśmy do tego wcześniej. Już w listopadzie, czyli dwa miesiące wcześniej złożyliśmy na ręce ówczesnego prezesa Kompanii Węglowej Mirosława Tarasa pismo o chęci zakupu kopalni Sośnica-Makoszowy.

Jaka była reakcja na pismo zarządu Kompanii ?
Nie było żadnej. Niedługo potem prezes Taras został odwołany ze stanowiska. Obecnie już oficjalnie mamy rządowy program naprawczy dla Kompanii , a w nim wymienione cztery kopalnie przeznaczone do likwidacji. Nasz propozycja jest alternatywą rozwiązania problemu. Takie projekty w tym kraju już się przecież udawały, takie zakłady z powodzeniem funkcjonują i wydobywają węgiel. To nie tylko wywoływana już wielokrotnie do tablicy Silesia, ale też mniejsze zakłady jak Siltech, czy Ekoplus na bazie kop. Powstańców Śląskich w Radzionkowie.

Ile trzeba zainwestować w te trzy kopalnie, by nie tylko przestały przynosić straty, ale też normalnie funkcjonowały? Bo przecież chodzi wam o to żeby na węglu zarabiać, a nie dokładać do interesu.
Ma pani rację, że chcemy zarabiać. Jednak tak szczegółowe informacje jak konkretne kwoty będę mógł ujawnić dopiero w momencie, kiedy usiądziemy do rozmów z Kompanią Węglową, wymienimy się materiałami. Wtedy określimy poziom inwestycji, stopę zwrotu.

Co to znaczy "przejąć" kopalnię? Kupić? Co z długami zakładów?
Kopalnie nie są spółkami prawa handlowego. Taką spółką jest Kompania. Te zakłady górnicze oczywiście były rozliczane wynikiem finansowym. Nie chciałbym determinować postępowania negocjacyjnego, dlatego, że szanuję drugą stronę. Druga strona na naszą propozycję odpowie i dopiero wtedy w toku wzajemnych negocjacji może się coś urodzić.

Strona społeczna, związki zawodowe - jest pan w stanie się z nimi porozumieć, przekonać ich?
Niejednokrotnie pracując w Katowickim Holdingu Węglowym podkreślałem, że strona społeczna w kopalni jest potrzebna. Strona społeczna jest racjonalna, czemu wielokrotnie dawała dowody. Jestem przekonany, że w tych kopalniach, które w programie naprawczym są wstępnie przeznaczone do likwidacji strona społeczna wykaże się dużą odpowiedzialnością i te rozmowy będą merytoryczne. To nie jest odpowiedzialność personalna, za poszczególnych przewodniczących związku, ale za zakład pracy, za tysiące ludzi, ich rodziny. Wierzę w rozsądek i odpowiedzialność.

Co będzie dalej?
Teraz pora na ruch ze strony Kompanii. Pismo zostało złożone na ręce pełnomocnika rządu oraz prezesa spółki. Czekamy na odpowiedź, by móc normalnie procedować.

Jeśli do rozmów dojdzie, to raczej nie będą ani łatwe, ani krótkie.
Przejęcie kopalni nie jest prostym procesem, wymaga głębokiej analizy. Natomiast te pozostałe sprawy: ludzkie, pracownicze mogą toczyć się równolegle. Techniczne zdeterminują rozmowy, bo w zależności od tego jaką technologię przyjmiemy, jak będzie skonstruowany plan działania - z tego wyniknie potrzeba stanu zatrudnienia. Wszystkim nam będzie zależało na czasie, będziemy chcieli się sprężyć. Wychodzimy naprzeciw programowi rządowemu. Chcemy dać miejsca pracy nie tylko w kopalni, ale i w otoczeniu. Bo będziemy inwestować. Skorzystają na tym producenci maszyn, urządzeń, materiałów i ludzie których oni zatrudniają.

Rozmawiała Aldona Minorczyk-Cichy


*Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
*Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
*Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
*Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
*Strajk w Kopalni Węglowej. Górnicy nie odpuszczają![NAJNOWSZE INFORMACJE]
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty