MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wehikuł czasu: Dąbrowa Górnicza, Będzin, Sosnowiec i Czeladź na zdjęciach sprzed lat. Tak Zagłębie wyglądało w latach 80. i 90.

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak wyglądał Sosnowiec, Będzin, Dąbrowa Górnicza i Czeladź w latach 80. i 90. minionego wiekuZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak wyglądał Sosnowiec, Będzin, Dąbrowa Górnicza i Czeladź w latach 80. i 90. minionego wiekuZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE fotopolska.eu
Zobaczcie zdjęcia, które pokazują jak zagłębiowskie miasta wyglądały w latach 80. oraz 90., a także na początku XXI wieku. Będzin, Dąbrowa Górnicza, Czeladź i Sosnowiec wyglądały wówczas zupełnie inaczej. Wielu miejsc wypoczynku, rekreacji, sklepów, kamienic, zakładów pracy już dziś nie ma, a wtedy to właśnie tam skupiało się całe życie zawodowe i społeczne ówczesnych mieszkańców.

W Sosnowcu szczególnie widoczne są zmiany, kiedy zestawimy je z obrazami, jakie były codziennością mieszkańców oraz gości w latach 80. i 90. minionego stulecia. Wtedy to byliśmy świadkami gruntownych remontów i projektów przebudowy ważnych ulic w śródmieściu. Zmieniały się wówczas główne ulice - Modrzejowska, Targowa i Warszawska, a na placu targowym rosły mury centrum handlowego Plaza. Dziś to jeden z charakterystycznych obiektów handlowych, który ze swoim podziemnym parkingiem wpisał się na stałe w śródmiejski krajobraz. Widać także inne dzielnice - Pogoń, parki, dworzec kolejowy, a także dopiero co wybudowany szpital im. św. Barbary.

W Dąbrowie Górniczej Mmiasto stale się wówczas zmieniało, rozbudowywało, ale też wiele charakterystycznych budynków i budowli popadło w ruinę. To wtedy powstał aquapark Nemo Wodny Świat, Centrum Administracyjne, wybudowane zostało w śródmieściu ogromne Centrum Handlowe Pogoria, a potem OBI, zajmując część terenów poprzemysłowych Huty Bankowej.

Na zdjęciach widać między innymi stare budynki mieszkalne przy ulicy Transportowej, przy ul. Kościuszki 8, które po wielu latach oczekiwań zostały rozebrane, kamienice przy ul. Limanowskiego, pozostałości piekarni na Korzeńcu, a także zabudowania Dąbrowskiej Fabryki Obrabiarek. Widać także kamienicę przy ul. 3 Maja 42, która mieściła w swoich wnętrzach wydziały urzędu miejskiego. Potem przez lata niszczała, aż w końcu została wyburzona.

Z kolei w Będzinie widać m.in. hale targowe, zamek, dworzec kolejowy, budynek obecnego starostwa powiatowego, a w Czeladzi nieistniejący już dziś ogromny dom handlowy, rynek czy też budynek urzędu miasta w ówczesnej odsłonie.

Zapraszamy zatem w podróż do przeszłości, która zatrzymana została w kadrze. Pewne miejsca i obrazy wielu z was pewnie dokładnie pamięta, ale dla wielu będzie to pierwsze, czasem pewnie zaskakujące zetknięcie się z tym, jak wyglądało kiedyś Zagłębie.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni