Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieża szybu Warszawa II w Katowicach znów będzie dostępna dla zwiedzających. Muzeum Śląskie pozyskało 3,5 mln złotych z KPRM na remont

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Wideo
od 16 lat
Jeden z największych symboli Katowic, czyli wieża szybu Warszawa II pod koniec przyszłego roku znów będzie otwarta dla zwiedzających. Stanie się to możliwe dzięki pracom remontowym, na które Muzeum Śląskie pozyskało 3,5 mln złotych dotacji celowej z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Muzeum Śląskie pozyskało 3,5 mln zł z KPRM na remont wieży szybu Warszawa II

Wieża szybu "Warszawa II", zabytek po kopalni Katowice i jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta przejdzie remont i znów będzie dostępna dla turystów i osób zwiedzających Muzeum Śląskie. Remont i prace konserwatorskie zostaną sfinansowane ze środków z II edycji rządowego programu ochrony zabytków.

- Złożyliśmy wniosek do KPRMu i dzięki wstawiennictwu Mateusza Morawieckiego, pani europoseł Izabeli Kloc oraz posłów Jerzego Polaczka i Wojciecha Szaramy otrzymaliśmy 3,5 miliona złotych na remont i konserwację naszej zabytkowej wieży Warszawa, która jest rozpoznawalnym punktem na mapie Katowic i symbolem Muzeum Śląskiego - mówi Maria Czarnecka, dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Dyrektor Muzeum Śląskiego podkreśla, że remont i konserwacja wieży szybowej ma na celu przede wszystkim ochronę poprzemysłowego dziedzictwa regionu.

- Chcemy żeby wieża była jak najszybciej uruchomiona i mogli ją odwiedzać nasi zwiedzający. Niestety teraz ze względów technicznych jest zamknięta. Planujemy, że remont zakończy się w przyszłym roku - tłumaczy Maria Czarnecka. - Na razie mamy przygotowaną dokumentację techniczną, nie mogliśmy wszczynać żadnych postępowań, ponieważ nie mieliśmy środków. Teraz gdy już wiemy, że te środki będą, możemy przystępować do prac związanych stricte z naprawą i konserwacją - dodaje.

Pierwszym etapem jest przygotowanie do procedury przetargowej, w której wyłoniony zostanie wykonawca prac remontowych i konserwatorskich.

- Muzeum Śląskie powstało na terenach dawnej kopalni, której elementy zostały zachowane w architekturze muzeum i teraz upiększają ten teren. Z jednej strony nowoczesne budynki, z drugiej strony wieże i budynki pokopalniane. Ten sposób działania należy utrzymywać, żeby społeczeństwo Śląska, a przede wszystkim młodzież, oglądając ekspozycję w nowoczesnych gmachach, po części znajdujących się pod ziemią, co nawiązuje do kopalni, mogła również poznawać nasze dziedzictwo postindustrialne - mówi Wojciech Szarama, poseł na Sejm. - O to wszystko trzeba dbać, stąd inicjatywa pani dyrektor, aby postarać się o fundusze rządu polskiego na zachowanie tych zabytków spotkała się z naszym poparciem i dziękuję premierowi Morawieckiemu za to, że przychylił się do tego wniosku i naszych poselskich sugestii - dodaje.

Troska o zachowanie industrialnych pomników historii często ma również wymiar osobisty.

- Wśród setek inwestycji, które zostaną na Śląsku zrealizowane w ramach rządowego Programu Odbudowy Zabytków, projekt Muzeum Śląskiego - remont wieży dawnej kopalni Katowice ma znaczenie szczególne dla regionu, ale i dla mnie osobiście - mówi Izabela Kloc, eurodeputowana. - Pochodzę z rodziny o górniczych tradycjach. Wychowałam się w domu, z którego okien było widać kopalniane szyby, a rytm dnia wyznaczali górnicy idący i wracający z szychty. Kiedy śląscy górnicy obchodzili Barbórkę wystąpiłam w Parlamencie Europejskim w mundurze górniczym, wpędzając w konsternację lewicowych, zielonych i liberalnych europosłów - dodaje.

Ze wstępnych zapowiedzi wynika, że zabytkowa wieża szybu "Warszawa II" ponownie będzie dostępna dla zwiedzających jeszcze w 2024 roku.

- Kiedy tylko po remoncie taras widokowy zostanie otwarty, wybiorę się z wnukami Wojtkiem, Elizą i Oliwierkiem na zwiedzanie - kończy Izabela Kloc.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera