MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zabezpieczono przed pożarami hałdę Wrzosy I w Pszowie. Na czym polegały te prace? Teraz SRK planuje rekultywację zwałowiska ZDJĘCIA

OPRAC.:
Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Docelowo Spółka Restrukturyzacji Kopalń planuje przeprowadzenie kompleksowej rekultywacji hałdy. 28 marca 2024 roku został złożony wniosek o dofinansowanie tego zadania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Docelowo Spółka Restrukturyzacji Kopalń planuje przeprowadzenie kompleksowej rekultywacji hałdy. 28 marca 2024 roku został złożony wniosek o dofinansowanie tego zadania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. SRK, PPUH Trex-Hal Sp. z o.o., arc
Na hałdzie Wrzosy I w Pszowie zakończono doraźne prace zabezpieczające. Wykonane zostały na zlecenie Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Specjalna okrywa powstrzymuje pożar na zwałowisku. Docelowo, SRK przeprowadzi kompleksową rekultywację hałdy. Największa aktywność termiczna występuje w północno-wschodniej części zwałowiska. W związku z dużym nachyleniem skarpy narażona była na podmuchy wiatru, które wzmagały pożar.

Przedstawiciele SRK odebrali roboty na hałdzie Wrzosy I w Pszowie, które od lutego prowadziła firma PPUH Trex-Hal Sp. z o.o. Działania polegały na wybraniu zapożarowanego materiału, wystudzeniu go, a następnie usypaniu w sposób zmniejszający nachylenie skarpy, która była narażona na podmuchy wiatru wzmagającego pożar. Dodatkowo w miejscach ognisk pożarowych wykonano glinianą okrywę izolacyjną, blokując dostęp tlenu i wydostawanie się gazów pożarowych.

W sumie pracami objęto blisko 7 tys. m kw. hałdy.

Docelowo Spółka Restrukturyzacji Kopalń planuje przeprowadzenie kompleksowej rekultywacji hałdy. 28 marca 2024 roku został złożony wniosek o dofinansowanie tego zadania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

SRK już wcześniej informowała o swoich działaniach.

- Likwidacja zapożarowania rozpoczęła się w lutym i obejmuje powierzchnię blisko 7 tys. m kw., czyli wielkość odpowiadającą pełnowymiarowemu boisku piłkarskiemu - przekazywało biuro prasowe.

- To kolejny ruch SRK w celu likwidacji zapożarowania Wrzosów I. Analogiczne działania doraźne spółka wykonała jesienią 2023 roku. Wówczas prace obejmowały powierzchnię około 2,5 tys. metrów kw. Spółka dokłada wszelkich starań, aby możliwie najszybciej zlikwidować zapożarowanie. Kieruje się przy tym przede wszystkim bezpieczeństwem okolicznych mieszkańców i pozostaje w stałym kontakcie z burmistrzem - informował za SRK pszowski magistrat.

28 marca 2024 roku, został złożony przez SRK wniosek o dofinansowanie kompleksowej rekultywacji hałdy z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

O hałdzie Wrzosy I w Pszowie

Jak policzyła SRK Na zwałowisku odpadów pogórniczych Wrzosy I, na terenie ponad 20 ha, zalega blisko 6 mln ton kruszywa pogórniczego. Hałda powstała w wyniku działalności pobliskiej kopalni Anna. Po likwidacji Kompani Węglowej w 2017 roku trafiła ona wraz z przejmowanym majątkiem do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Zgromadzone na terenie zwałowiska odpady powydobywcze charakteryzują się znaczną zawartością części palnych, biorących udział w procesie samonagrzewania się i samozapalania, co w konsekwencji doprowadziło do powstawania widocznych stref wysokiej aktywności termicznej.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni