Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zagłębiowskie teatry pięknieją. I kuszą nowymi pomysłami

Katarzyna Kapusta
Katarzyna Kapusta
Ma już 60 lat. Z zewnątrz nie wygląda może zachęcająco, jednak w środku ma wiele do zaoferowania. Nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale także dla dorosłych. Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie ma szansę na remont. Bo nowe życie zaczyna się po 60-tce. A właśnie w czerwcu teatr obchodził swoje 60. urodziny.

Co się zmieni? Niemal wszystko. Najważniejsze zmiany widać będzie z zewnątrz. Bo dziś przy al. H. Kołłątaja, gdzie mieści się teatr, trudno bowiem dostrzec majestatyczny budynek, którego elewacja mówiłaby, że to tu jest właśnie teatr.

Frontowe wejście budynku znajduje się przy ul. Teatralnej i nie widać go z głównej ulicy. Wkrótce do budynku będzie prowadzić wejście od strony al. Kołłątaja, wokół którego będzie rozpościerać się uporządkowana zieleń. Zmieni się cała elewacja budynku. Wejście będzie sprawiać wrażenie trójwymiarowego, tak by przechodząc przez frontowe drzwi widz przenosił się do innego świata.

NAJNOWSZE INFORMACJE KULTURALNE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

- Planujemy kompleksowe zmiany. Zmieni się nie tylko wygląd zewnętrzny teatru, ale także całe foyer - mówi zachwycony Dariusz Wiktorowicz, dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia. Zmiany oznaczają także inny repertuar i wyjście do szerszej publiczności, także tej dorosłej.

- Powinna to być scena miejska, teatr dla dzieci oraz teatr dla dorosłych. Tak, by była to część kompleksowej rewitalizacji całego Wzgórza Zamkowego. By była to wizytówka miasta - dodaje dyrektor.

Koszt inwestycji to 8 mln zł. Jak zapewnia dyrektor, 40 procent z tej kwoty teatr jest w stanie pozyskać ze środków zewnętrznych. Resztę będzie musiało wygospodarować miasto. Projekt przygotował Paweł Hubiczka, czeski scenograf, który projektował m.in. Teatr Baj Pomorski w Toruniu, wyglądem przypominający szafę.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
To niejedyny teatr w Zagłębiu, który przechodzi metamorfozę. 16 września zakończył się remont sosnowieckiego Teatru Zagłębia. Zmodernizowano pokrycie dachu. Odnowiona została elewacja. Założono też opaskę uszczelniającą budynek, tak by woda już nie przedostawała się przez mury do wnętrza teatru.

- Remont był niezbędny. Również wewnątrz mamy nowe tynki i pomalowane ściany - mówi Zbigniew Leraczyk, dyrektor Teatru Zagłębia w Sosnowcu. Remont kosztował ok. 260 tys. zł.

NAJNOWSZE INFORMACJE KULTURALNE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

Sosnowiecki teatr przecierał szlaki

Teatr Zagłębia powstał w 1897 roku, jako szósty teatr na ziemiach polskich.

Wzniesiony został według planów architektonicznych Karola Steczkowskiego, pierwotnie planowany jako kompleks: Teatr Zimowy, Hotel Saski, Teatr Letni. Kilkakrotnie zmieniano nazwy tego obiektu: Teatr Polski (1920), Teatr Miejski (1927), Teatr Zagłębia (1955).

Również wielokrotnie przebudowywano zabytkową bryłę. Obecny kształt zawdzięcza ostatniej modernizacji wykonanej w latach 1976-1978 i rozbudowie przeprowadzonej w 1992 roku.

Ulokowali się w domu parafialnym

Historia Teatru Dzieci Zagłębia sięga 1945 roku, kiedy nauczyciel Jan Dorman oraz jego żona założyli w Sosnowcu Międzyszkolny Teatr Dziecka.

Nową salę Dorman znalazł w 1950 r. w Będzinie, w budynku dawnego domu parafialnego. Zespół nowo założonego Teatru Dzieci Zagłębia stworzył z amatorów, których postanowił sam wyszkolić.

Mimo zainteresowania widzów, na początku 1951 r. pojawiło się zagrożenie, że teatr zostanie zamknięty, bo brakowało funduszy. Ostatecznie przetrwał i trafił pod kuratelę państwa.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!