Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zespół lekarzy pod kierownictwem prof. Agnieszki Drosdzol-Cop z Katowic stworzył "poradnik" dla prowadzenia ciąży młodocianej

OPRAC.:
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Eksperci Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników stworzyli najnowsze rekomendacje dotyczące prowadzenia ciąży młodocianej.
Eksperci Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników stworzyli najnowsze rekomendacje dotyczące prowadzenia ciąży młodocianej. Marcin Śliwa
Eksperci Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników stworzyli najnowsze rekomendacje dotyczące prowadzenia ciąży młodocianej. Opracowanie zostało napisane również w języku angielskim, dlatego ze specjalistycznej wiedzy mogą korzystać lekarze z całego świata. Publikacja powstała dzięki pracy zespołu kierowanego przez prof. Agnieszkę Drosdzol–Cop, kierowniczkę Pododdziału Ginekologii Dziecięcej i Dziewczęcej Szpitala Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów w Katowicach, jedynego takiego oddziału w Polsce oraz Katedry i Kliniki Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej ŚUM w Katowicach.

Polscy lekarze podzielili się specjalistyczną wiedzą z zakresu ciąży młodocianej

Każdego roku na całym świecie w ciążę zachodzi prawie 16 milionów nastoletnich dziewcząt w wieku od 15 do 19 lat i 2 miliony dziewcząt poniżej 15 roku życia. Polskie statystyki mówią o 10 tysiącach ciężarnych poniżej 19. roku życia.

Publikacja zespołu PTGiP to kompendium wiedzy dla lekarzy z Polski, którzy prowadząc takie ciąże mogą skorzystać z wiedzy bardziej doświadczonych kolegów. Wcześniej w Polsce takich rekomendacji nie było, a lekarze z całego świata opierali się na materiałach kanadyjskich. Teraz mogą korzystać z aktualnych i bogatszych doświadczeń polskich specjalistów.

Rekomendacja stworzona przez polskich lekarzy ma również na celu identyfikację oraz przedstawienie, jak radzić sobie z potencjalnymi powikłaniami. Jest to więc swoisty instruktaż dla lekarzy, pomocny w codziennej pracy, zwłaszcza dla medyków bez doświadczenia w tym zakresie.

- Ze względu na możliwe problemy i komplikacje, każda ciąża młodociana powinna być traktowana jako ciąża wysokiego ryzyka – mówi prof. Agnieszka Drosdzol–Cop, Przewodnicząca Sekcji Ginekologii Dziecięcej i Dziewczęcej PTGiP. - Najczęstsze patologie położnicze u młodych matek, obejmują infekcje, w tym wrodzone, niedokrwistość, stan przedrzucawkowy, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, ograniczenie wzrastania płodu, przedwczesny poród czy specyficzne wady anatomiczne płodów. Dużym wyzwaniem stanowi również okres okołoporodowy i poporodowy - wyjaśnia.

Prowadzenie takiej ciąży i porodu wymaga sprzętu, doświadczenia i aktualnej wiedzy. Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów, to jedyne miejsce w Polsce, gdzie po pomoc zgłaszać mogą się najmłodsze pacjentki w ciąży. To tutaj mogą liczyć na kompleksową diagnostykę w czasie ciąży oraz poród. Szerzej o przypadkach dziewczyn otrzymujących pomoc w Szpitalu Zakonu Bonifratrów pw Aniołów Stróżów w Katowicach pisaliśmy w tym miejscu.

Rekomendacje powstały pod auspicjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Autorami opracowania, poza prof. Agnieszką Drosdzol–Cop, są również:

 • Jakub Staniczek,
 • Dominika Orszulak,
 • Karolina Kowalczyk,
 • Anna Fuchs,
 • Piotr Sieroszewski,
 • Mirosław Wielgos,
 • Jarosław Kalinka,
 • Hubert Huras,
 • Piotr Węgrzyn,
 • Sebastian Kwiatkowski,
 • Mariusz Zimmer,
 • Rafał Stojko.

Rekomendacja w języku angielskim dostępna jest na stronie viamedica.

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera