Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespół lekarzy pod kierownictwem prof. Agnieszki Drosdzol-Cop z Katowic stworzył "poradnik" dla prowadzenia ciąży młodocianej

OPRAC.:
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Eksperci Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników stworzyli najnowsze rekomendacje dotyczące prowadzenia ciąży młodocianej.
Eksperci Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników stworzyli najnowsze rekomendacje dotyczące prowadzenia ciąży młodocianej. Marcin Śliwa
Eksperci Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników stworzyli najnowsze rekomendacje dotyczące prowadzenia ciąży młodocianej. Opracowanie zostało napisane również w języku angielskim, dlatego ze specjalistycznej wiedzy mogą korzystać lekarze z całego świata. Publikacja powstała dzięki pracy zespołu kierowanego przez prof. Agnieszkę Drosdzol–Cop, kierowniczkę Pododdziału Ginekologii Dziecięcej i Dziewczęcej Szpitala Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów w Katowicach, jedynego takiego oddziału w Polsce oraz Katedry i Kliniki Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej ŚUM w Katowicach.

Polscy lekarze podzielili się specjalistyczną wiedzą z zakresu ciąży młodocianej

Każdego roku na całym świecie w ciążę zachodzi prawie 16 milionów nastoletnich dziewcząt w wieku od 15 do 19 lat i 2 miliony dziewcząt poniżej 15 roku życia. Polskie statystyki mówią o 10 tysiącach ciężarnych poniżej 19. roku życia.

Publikacja zespołu PTGiP to kompendium wiedzy dla lekarzy z Polski, którzy prowadząc takie ciąże mogą skorzystać z wiedzy bardziej doświadczonych kolegów. Wcześniej w Polsce takich rekomendacji nie było, a lekarze z całego świata opierali się na materiałach kanadyjskich. Teraz mogą korzystać z aktualnych i bogatszych doświadczeń polskich specjalistów.

Rekomendacja stworzona przez polskich lekarzy ma również na celu identyfikację oraz przedstawienie, jak radzić sobie z potencjalnymi powikłaniami. Jest to więc swoisty instruktaż dla lekarzy, pomocny w codziennej pracy, zwłaszcza dla medyków bez doświadczenia w tym zakresie.

- Ze względu na możliwe problemy i komplikacje, każda ciąża młodociana powinna być traktowana jako ciąża wysokiego ryzyka – mówi prof. Agnieszka Drosdzol–Cop, Przewodnicząca Sekcji Ginekologii Dziecięcej i Dziewczęcej PTGiP. - Najczęstsze patologie położnicze u młodych matek, obejmują infekcje, w tym wrodzone, niedokrwistość, stan przedrzucawkowy, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, ograniczenie wzrastania płodu, przedwczesny poród czy specyficzne wady anatomiczne płodów. Dużym wyzwaniem stanowi również okres okołoporodowy i poporodowy - wyjaśnia.

Prowadzenie takiej ciąży i porodu wymaga sprzętu, doświadczenia i aktualnej wiedzy. Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów, to jedyne miejsce w Polsce, gdzie po pomoc zgłaszać mogą się najmłodsze pacjentki w ciąży. To tutaj mogą liczyć na kompleksową diagnostykę w czasie ciąży oraz poród. Szerzej o przypadkach dziewczyn otrzymujących pomoc w Szpitalu Zakonu Bonifratrów pw Aniołów Stróżów w Katowicach pisaliśmy w tym miejscu.

Rekomendacje powstały pod auspicjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Autorami opracowania, poza prof. Agnieszką Drosdzol–Cop, są również:

  • Jakub Staniczek,
  • Dominika Orszulak,
  • Karolina Kowalczyk,
  • Anna Fuchs,
  • Piotr Sieroszewski,
  • Mirosław Wielgos,
  • Jarosław Kalinka,
  • Hubert Huras,
  • Piotr Węgrzyn,
  • Sebastian Kwiatkowski,
  • Mariusz Zimmer,
  • Rafał Stojko.

Rekomendacja w języku angielskim dostępna jest na stronie viamedica.

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera