Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znęcał się nad partnerką – oprawca może pójść do więzienia na kilka lat. Policja w takich sytuacjach nie stosuje taryfy ulgowej

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Znęcał się nad partnerką - został zatrzymany w Zabrzu
Znęcał się nad partnerką - został zatrzymany w Zabrzu pixabay / zdjęcie ilustracyjne
Zarzuty znęcania fizycznego i psychicznego usłyszał 23-latek zatrzymany przez policję w Zabrzu. Dla oprawców nie ma taryfy ulgowej – młody mężczyzna został objęty policyjnym nadzorem, a w więzieniu może spędzić nawet 5 lat.

Znęcał się nad partnerką – dostał dozór policyjnym

Do zatrzymania mężczyzny doszło 21 lutego, krótko po tym, jak policja otrzymała zgłoszenie w sprawie znęcania.

- Z treści otrzymanego zgłoszenia wynikało, że 23-latek znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją była partnerką. Zbieraniem materiału dowodowego w tej sprawie zajęli się policjanci z zabrzańskiej trójki – relacjonuje Komenda Miejska Policji w Zabrzu.

Zatrzymany mężczyzna usłyszał zarzuty dotyczące znęcania psychicznego i fizycznego nad byłą partnerką. Prokuratura podjęła decyzję o objęciu 23-latka policyjnym nadzorem.

- Na czas trwania postępowania będzie musiał zgłaszać się do jednostki policji. Podejrzanego obowiązuje również zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej oraz kontaktowania bez jej zgody i nakaz opuszczenia mieszkania – informuje zabrzańska policja.

Podejrzany może pójść do więzienia nawet na 5 lat za popełnione przestępstwo.

Przemoc domowa – gdzie szukać pomocy

Kwestię przemocy w wobec najbliższych reguluje m.in. ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Pamiętajmy, że przemoc w rodzinie nie musi przyjmować wyłącznie formy fizycznej, czyli np. bicia czy szarpania. Może również przejawiać się na inne sposoby

  • przemoc psychiczna – jeśli ktoś cię obraża, wyzywa, poniża, nie pozwala na kontakt z bliskimi, kontroluje twoje działania, stale krytykuje
  • przemoc seksualna – jeśli ktoś cię molestuje, zmusza do współżycia lub jakichkolwiek innych zachowań seksualnych
  • inne zachowania – np. jeśli ktoś, od kogo jesteś zależna/y, pozbawia cię opieki, której potrzebujesz, zmusza do picia alkoholu, brania narkotyków

Zbiór najważniejszych wiadomości na temat przemocy w rodzinie można znaleźć na rządowej stronie internetowej (kliknięcie w link przeniesie do strony). Co istotne – znajdują się tu informacje o tym, gdzie szukać pomocy.

Jednym ze sposobów przeciwdziałania przemocy w rodzinie jest założenie tzw. niebieskiej karty. Jak mówią obowiązujące przepisy, niebieska karta zawiera wszystkie informacje na temat przemocy domowej, w tym czynności podejmowane przez policjantów w związku z podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie. Założenie niebieskiej karty jest równoznaczne z rozpoczęciem procedury przeciwdziałania przemocy domowej. Umożliwia uzyskanie pomocy ze strony różnych organizacji.

By otrzymać pomoc najprościej skontaktować się z Niebieską Linią. Zgłoszenia można dokonać:

Konsultanci Niebieskiej Linii odpowiadają na pytania pokrzywdzonych, radzą co robić w sytuacji zagrożenia, poinformują o formach pomocy i miejscach, w których można jej szukać, udzielą również porady prawnej.

- Jeśli czujesz, że bezpieczeństwo twoje albo twoich bliskich jest zagrożone – nie zastanawiaj się – natychmiast wezwij policję – czytamy na stronie.

Zobacz także

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera