MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz ogród biblijny w Chorzowie. Rośliny z Ziemi Świętej w sercu miasta. Możesz tam wejść, kiedy chcesz ZDJĘCIA

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Tak wygląda ogród biblijny w Chorzowie przy kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej.
Tak wygląda ogród biblijny w Chorzowie przy kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej. Arkadiusz Gola
W Chorzowie przy kościele św. Jadwigi od kilkunastu lat funkcjonuje Ogród Biblijny. - Kiedyś, gdy był tu plac budowy, pewne dziecko zapytało swojego tatę, co tu będzie. On odpowiedział, że ogród biblijny. "To Pisma Święte będą rosnąć na drzewach?" - powiedziało dziecko - opowiada o początkach ogrodu ks. Emanuel Pietryga. Ideą ogrodów biblijnych jest między innymi stworzenie miejsca odpoczynku, gdzie rosną rośliny występujące w Ziemi Świętej. Zobacz, jak wygląda takie miejsce.

Spis treści

Ogród biblijny w Chorzowie - jeden z pierwszych w Polsce

Ogród biblijny w Chorzowie przy kościele św. Jadwigi powstał 12 lat temu jako trzecie tego typu miejsce w Polsce. Jak wspomina proboszcz ks. Emanuel Pietryga, dowiedział się o tym pomyśle dzięki swojemu siostrzeńcowi, który studiował na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Mimo niezbyt dużej przestrzeni na kościelnym placu, udało się wygospodarować nieco miejsca.

Ogród biblijny w Chorzowie - zobacz ZDJĘCIA

— Na początku ogrodu dałem tabliczkę z tekstem z Księgi Rodzaju: „Zasadziwszy ogród Eden na wschodzie, Pan Bóg umieścił tam człowieka.” Ogród to symbol szczęścia człowieka - zwłaszcza na Bliskim Wschodzie, gdzie jest straszliwy upał, gorąco, sucho, pustynie wokół. Idea była taka, że człowiek odpoczywa w ogrodzie i zażywa rozkoszy i szczęścia na łonie ogrodu – i to jeszcze ogrodu, który ma własne źródło wody – jest tak zwanym ogrodem zamkniętym. Nie potrzeba dostarczać wody z zewnątrz. „Ogrodem zamkniętym jesteś przyjaciółko moja - mówi autor Pieśni nad Pieśniami – opowiada ks. Emanuel Pietryga.

Przy rozgrzanej i zabetonowanej (właściwie „zakostkowanej”) ulicy Wolności ogród biblijny pełni właśnie taką rolę – miejsca odpoczynku i kontemplacji w cieniu drzew i krzewów. Ich jest z kolei sporo – od figowców, przez zioła, po tak egzotycznie brzmiące gatunki jak cydrat czy kolokazja jadalna. W ogrodzie rosną także m.in. winorośle. Większość wije się na parkanie w centrum ogrodu, jednak w innym miejscu jest też sadzonka obłożona kamieniami.

— W Ziemi Świętej w nocy jest zimno, a w dzień bywa i czterdzieści, pięćdziesiąt stopni. Amplitudy są niesamowite. Kamienie nagrzewają się w ciągu dnia i w nocy oddają ciepło. Dzięki temu winorośle nie marzną i wydają słodkie owoce – opowiada o jednej z technik uprawy winorośli proboszcz.

Oliwki, cedry i figowce w Chorzowie

Przy każdej roślinie postawiono tabliczkę z jej nazwą i fragmentem Biblii, gdzie jest wymieniana. W ogrodzie postawiono kilka ławek, płynie także woda oraz znajduje się oczko wodne z rybami.

— W klimacie ziemi świętej, gdzie jest bardzo gorąco, rano pod tamaryszkami mamy „naturalną klimatyzację”. Kropelki wody z solą. Tamaryszki są bardzo gęste. Kiedy czytamy w Piśmnie Świętym, że Abraham zasadził drzewo tamaryszkowe w Beer-Szebie – oznacza to, że chciał tam mieszkać i odpoczywać – mówi ksiądz o tamaryszku czteropręcikowym.

W ogrodzie z innych drzew znajdują się także dęby, oliwki oraz cedry. Z oliwy wykonuje się z kolei oleje wykorzystywane przy sprawowaniu sakramentów. Drewno tych ostatnich jest bardzo cenne.

— Salomon budował świątynię i kupował od króla Hirama cedry. Transportowano je z Libanu przez Morze Śródziemne. Cedr ma drewno szlachetne, niegnijące, niepoddające się kornikom – opowiada ks. Emanuel Pietryga.

O roślinach, ich historii mógłby mówić bardzo długo. Często przy okazji zwiedzania opowiada ciekawe historie biblijne, ich kontekst oraz znaczenie, dzięki czemu można pogłębić swoją wiedzę na temat wiary i Pisma Świętego. Ogród biblijny w Chorzowie jest otwarty codziennie aż do zmroku.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni