MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Archidiecezja Katowicka. Abp Adrian Galbas, metropolita katowicki, powołał nowych proboszczów i administratorów

OPRAC.:
Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
W święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, abp Adrian Galbas, wręczył dekrety nowym administratorom oraz proboszczom.
W święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, abp Adrian Galbas, wręczył dekrety nowym administratorom oraz proboszczom. Archidiecezja Katowicka
Abp Adrian Galbas, metropolita katowicki, wręczył 31 maja br., w święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, dekrety nowo mianowanym proboszczom oraz administratorom w swojej archidiecezji. Nowo wybranych prosił, "aby na wzór Maryi, z gorliwością i pokorą, podjęli obowiązki w nowych parafiach oraz ustrzegli się stawiania „biznesmenami, proboszczami urzędnikami i proboszczami chamami". Waszą misją ma być przede wszystkim prowadzenie człowieka do spotkania z Bogiem". Kim są nowo mianowani proboszczowie i administratorzy? Do jakich miejsc zostali posłani?

Archidiecezja Katowicka dekrety 2024. Proboszczowie i administratorzy zmieniający miejsce posługi

W święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, abp Adrian Galbas, wręczył dekrety nowym administratorom oraz proboszczom. Za wzór ich posługi, ukazał motywację Maryi, która wyruszyła w drogę do Elżbiety, aby służyć. Prosił, aby tak jak Ona, księża z gorliwością podjęli obowiązki, wyznaczone im przez Opatrzność.

– Nikt Jej nie kazał, ba, nikt Jej nawet o to nie prosił. Anioł w zakończeniu sceny Zwiastowania, po prostu Maryi powiedział o sytuacji Elżbiety. Zrobił to jakby przy okazji, mówiąc o tym, że dla Boga nie ma nic niemożliwego. Wspomniał o Elżbiecie jakby mimochodem. Elżbieta – choć u ludzi uchodziła za niepłodną – od pół roku spodziewa się dziecka. Ta informacja Maryi wystarczyła. Nie tylko do tego, by wyjść w drogę, ale by zrobić to od razu, pospiesznie i szybko – mówił.

Zmiany proboszczów:

 • Ks. Piotr Berger (proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Chorzowie Batorym) – mianowany proboszczem parafii Matki Bożej Wszechpośredniczki Łask i św. Antoniego w Wodzisławiu Śląskim - Jedłowniku.
 • Ks. Zdzisław Brzezinka (proboszcz parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Bojszowach) – skierowany do pracy duszpasterskiej w strukturach diecezji Nicea (Francja).
 • Ks. Adam Kępowicz (proboszcz parafii świętych Cyryla i Metodego w Katowicach - Załęskiej Hałdzie) – mianowany proboszczem parafii Matki Bożej Pośredniczki Wszelkich Łask w Tychach - Urbanowicach.
 • Ks. Bogusław Okienko (proboszcz parafii Ducha Świętego w Rudzie Śląskiej - Czarnym Lesie) – mianowany proboszczem parafii św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy w Lyskach.
 • Ks. Michał Orlik (administrator parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rudzie Śląskiej - Bykowinie) – mianowany administratorem parafii św. Jana Sarkandra w Bełku.
 • Ks. Antoni Owczarek (administrator parafii świętych Apostołów Piotra i Pawła w Jastrzębiu-Zdroju - Bziu Zameckim) – mianowany administratorem parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Bojszowach.
 • Ks. Piotr Grzegorz Płonka (proboszcz parafii Krzyża Świętego w Mysłowicach) – mianowany proboszczem parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Paniowach.

Nowi administratorzy

 • Ks. Piotr Gojny (wikariusz w parafii Nawiedzenia NMP w Orzeszu) – mianowany administratorem parafii świętych Apostołów Piotra i Pawła w Jastrzębiu-Zdroju - Bziu Zameckim.
 • Ks. Marek Gwioździk (kapelan w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Tychach) – mianowany administratorem parafii św. Pawła Apostoła w Zabrzu - Pawłowie.
 • Ks. Krystian Łagowski (wikariusz w parafii Męczeństwa św. Jana Chrzciciela) – mianowany administratorem parafii Krzyża Świętego w Mysłowicach.
 • Ks. Dawid Maślanka (wikariusz w parafii św. Stanisława BM w Żorach) – mianowany administratorem parafii Ducha Świętego w Rudzie Śląskiej - Czarnym Lesie.
 • Ks. Łukasz Ryguła (wikariusz w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Katowicach-Murckach) – mianowany administratorem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Świętochłowicach - Piaśnikach.
 • Ks. Michał Stefan (wikariusz w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Jastrzębiu-Zdroju) – mianowany administratorem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rudzie Śląskiej - Bykowinie.
 • Ks. Dawid Szpek (wikariusz w parafii Matki Bożej Różańcowej w Rudzie Śląskiej) – mianowany administratorem parafii św. Piusa X w Rudzie Śląskiej - Południowej.
 • Ks. Artur Więcek (wikariusz w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Piekarach Śląskich-Brzezinach) – mianowany administratorem parafii św. Pawła w Rudzie Śląskiej - Nowym Bytomiu.
 • Ks. Marek Zyzak (wikariusz w parafii świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach) – mianowany administratorem parafii Wniebowzięcia NMP w Chorzowie Batorym.

Duszpasterze podejmujący nowe obowiązki z zachowaniem dotychczasowych, EX CURRENDO

 • Ks. Maciej Kuś (administrator parafii św. Józefa w Katowicach - Załężu) – mianowany administratorem ex currendo parafii świętych Cyryla i Metodego w Katowicach - Załęskiej Hałdzie.
 • Ks. Krzysztof Fulek (proboszcz parafii św. Jana Sarkandra w Siemianowicach Śląskich - Bańgowie) – mianowany proboszczem ex currendo parafii Nawiedzenia NMP w Siemianowicach Śląskich - Bańgowie.

Metropolita katowicki zwrócił także uwagę na to, że posługa proboszcza służy ostatecznie temu, aby umożliwić spotkanie człowieka z Bogiem. Przestrzegł przed tym, by księża nie stawali się „biznesmenami, proboszczami urzędnikami i proboszczami chamami”.

– To są trzy straszne cechy, na które ludzie dziś narzekają i z powodu których możemy skutecznie uniemożliwić ich spotkanie z Bogiem. Materializm, formalizm i twarda, smutna surowość. A nie daj Boże, jak one się wszystkie spotkają ze sobą. Niech parafie, które macie objąć nie będą miejscem waszego życiowego ustawienia. Zyskania stabilizacji. Stabilizację zyskacie dopiero w trumnie – podkreślił.

Nowo mianowani proboszczowie i administratorzy rozpoczną swoją posługę z dniem 28 lipca 2024 roku. Wręczenie dekretów wikariuszowskich odbędzie się w czwartek, 6 czerwca br. o godz. 15:00 w kaplicy Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni