MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zorganizowana grupa przestępcza pseudokibiców z Rybnika w dwa lata sprzedała kilkadziesiąt kg narkotyków. Sześć osób stanie przed sądem

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Na trop grupy rybniccy kryminalni wpadli latem 2023 roku. Wówczas w jednym z rybnickich garaży odkryli ponad kilogram narkotyku alfa.
Na trop grupy rybniccy kryminalni wpadli latem 2023 roku. Wówczas w jednym z rybnickich garaży odkryli ponad kilogram narkotyku alfa. KMP Rybnik
Kary do 12 lat więzienia grożą członkom zorganizowanej grupy przestępczej, która funkcjonowała na terenie Rybnika. Zajmowała się ona sprzedażą narkotyków. W ciągu dwóch lat jej działalności na rynek miało zostać wprowadzonych co najmniej kilkadziesiąt kilogramów prochów. Zarzuty w sprawie usłyszało sześć osób. Sporządzono już przeciwko nim akt oskarżenia.

Spis treści

Pseudokibice z Rybnika handlowali narkotykami. W dwa lata sprzedali ich kilkadziesiąt kilogramów

Przed rybnickim Sądem Okręgowym toczyć będzie się sprawa zorganizowanej grupy przestępczej, która funkcjonowała na terenie miasta. Jak wynika z ustaleń rybnickiej policji, która dokonała jej rozbicia, działała ona przez dwa lata. Należący do niej członkowie zajmowali się w tym czasie handlem narkotykami. Ilość prochów, jaką sprzedali jest ogromna.

- Zebrany w sprawie materiał dowodowy obejmuje lata 2021-2023 i dotyczy m.in. wprowadzenia do obrotu na terenie Rybnika i miast ościennych co najmniej kilkudziesięciu kilogramów narkotyków - informuje podkom. Piotr Kustoś z rybnickiej Komendy Miejskiej Policji.

Do grupy - jak przekazują rybniccy mundurowi - miało należeć sześć osób. Wszyscy z nich są mieszkańcami Rybnika. To mężczyźni w wieku od 31 do 41 lat. Wywodzą się - przynajmniej ich część - z grupy lokalnych pseudokibiców.

Kryminalni z Rybnika blisko rok rozpracowywali grupę

Cała szóstka została zatrzymana przez rybnicką policję. Mundurowi - wydział kryminalny KMP w Rybniku - kilkukrotnie dokonywali nalotów, podczas których w ich ręce dostawali się kolejni członkowie zorganizowanej grupy przestępczej. Nad jej sprawą policja pracowała przez niespełna rok.

Wszystko zaczęło się od zauważonej przez kryminalnych zwiększonej ilości narkotyku alfa, którym jak się później okazało, handlowała grupa. Tak policjanci wpadli na trop dwóch mężczyzn, których zatrzymano.

- 20 lipca rybniccy kryminalni zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej oraz przestępczości pseudokibiców zatrzymali na gorącym uczynku dwóch mieszkańców Rybnika w wieku 30 i 39 lat - mówi podkom. Piotr Kustoś.

Przy okazji ich zatrzymania, policjanci odkryli kilkanaście kilogramów narkotyków, w posiadaniu których byli mężczyźni. - Kryminalni ujawnili przy zatrzymanych oraz w wynajętym garażu ponad 13 kg substancji psychotropowej Alfa-PHiP o czarnorynkowej wartości ponad 1,3 mln złotych, co zainicjowało wszczęcie prokuratorskiego śledztwa - wyjaśniają w KMP w Rybniku.

Kolejnych zatrzymań dokonywano w pierwszych dniach stycznia obecnego roku, a także w lutym, kwietniu oraz w maju. Podczas jednego z nich, schwytany został lider zorganizowanej grupy przestępczej. W ręce policjantów wpadały wtedy też kolejne narkotyki. Jak się okazuje powiązania z grupą miały też osoby, które mundurowi złapali już wcześniej i które odsiadują wyroki za przestępstwa narkotykowe.

Jak wskazują mundurowi, przy okazji zatrzymań, policjanci odnajdywali kolejne narkotyki. - W całej sprawie zabezpieczono łącznie ponad 13,5 kg narkotyków - przyznają w KMP w Rybniku, dodając, że przejęto również pieniądze. - Na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie podejrzanych o wartości ponad 150 tys. złotych - podają policjanci.

Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej już z zarzutami. W sądzie jest akt oskarżenia

Również w gronie sześciu osób, którym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej znajdują się recydywiści. Wkrótce przeciwko nim rozpocznie się kolejny proces. Rybnicka policja informuje, że nadzorująca sprawę Prokuratura Rejonowa w Rybniku skierowała już do rybnickiego Sądu Okręgowego akt oskarżenia wobec nich. Obejmuje on kilkadziesiąt zarzutów.

- Członkom zorganizowanej grupy przestępczej, którym przedstawiono łącznie 32 zarzuty, w tym udziału i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą mającą na celu udział w obrocie znacznymi ilościami narkotyków - wylicza podkom. Piotr Kustoś.

Nie tylko jednak przestępstwa narkotykowe są zarzucane członkom grupy. - Członkowie grupy w ramach swojej działalności cechowali się dużą brutalnością i bezwzględnością dopuszczając się także innych przestępstw takich jak pobicia, groźby, zmuszanie do określonego zachowania, pozbawienie człowieka wolności i inne - wymieniają w rybnickiej komendzie, dodając, że niektóre z nich wciąż znajdują się pod lupą śledczych.

- Część nieobjętych aktem oskarżenia wątków przeprowadzonego śledztwa jest nadal prowadzona w ramach odrębnych postępowań - zaznacza podkom. Piotr Kustoś.

Zatrzymanym grozi kilkanaście lat więzienia

Mającym status osób podejrzanych, zatrzymanym za zarzucane im czyny grozi kara długiego więzienia, nawet do 12 lat. Jest ona wydłużona. Z uwagi na fakt, iż niektórzy z nich dopuszczali się kolejnych przestępstw na zasadach wspomnianej recydywy. Proces mężczyzn niedługo powinien się rozpocząć.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni