Związek Górnośląski ogłosił laureatów Nagrody Korfantego. Wśród laureatów Służba Zdrowia za ratowanie życia w czasie pandemii

red.
Wyłoniono laureatów Nagrody Korfantego
Wyłoniono laureatów Nagrody Korfantego Związek Górnośląski
Udostępnij:
Związek Górnośląski ogłosił w poniedziałek, 19 kwietnia laureatów Nagrody im. Wojciecha Korfantego . Statuetki otrzyma sześć osób i instytucji za wybitne zasługi zasługi dla Górnego Śląska. Wśród nagrodzonych jest Marek Twaróg, redaktor naczelny "Dziennika Zachodniego". Ślązak, który Śląsk doskonale zna i rozumie.

Związek Górnośląski ogłosił laureatów

Kapituła Nagrody im. Wojciecha Korfantego, przyznawanej co roku przez Związek Górnośląski obradowała 19 kwietnia pod przewodnictwem prof. Ireny Lipowicz. W wyniku obrad, spośród kilkunastu kandydatów, wybrano sześciu, którzy w tym roku najbardziej zasłużyli się dla Górnego Śląska.

Tegorocznymi laureatami Nagrody im. Wojciecha Korfantego zostali:

  • Monika i Johann Brosowie - małżeństwo przedsiębiorców z Katowic, które m.in. zrewitalizowało Browar Mokrskich w Szopienicach oraz stworzyło Galerię Szyb Wilson w Nikiszowcu, gdzie organizują wiele wydarzeń artystycznych i kulturalnych na czele z Międzynarodowym Art Naif Festiwalem Sztuki Naiwnej.
  • Tomasz Wrona - nauczyciel regionalista z Mysłowic, znawca, miłośnik i propagator śląskiej historii, tradycji oraz mysłowickiego stroju ludowego.
  • Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu - za całokształt działalności muzealnej, edukacyjnej i promującej górnośląski przemysł wydobywczy w Polsce i na świecie
  • Miasto Stołeczne Warszawa - za ufundowanie i skuteczność w postawieniu pomnika Wojciecha Korfantego w stolicy Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Marek Twaróg - redaktor naczelny Dziennika Zachodniego, publicysta odważnie poruszający szerokie spektrum tematów związanych z Górnym Śląskiem.

Ponadto Kapituła zdecydowała o przyznaniu Nagrody im. Korfantego dla Służby Zdrowia za ratowanie życia w czasie pandemii, która wręczona zostanie na ręce dr Anny Skorupy - długoletniej lekarki anestezjolog z Centralnego Szpitala Klinicznego w Katowicach.

Nagroda im. Korfantego dla Marka Twaroga

Marek Twaróg, redaktor naczelny "Dziennika Zachodniego", jest jednym z sześciu laureatów nagrodzonych w tym roku przez Związek Górnośląski. Kieruje redakcją DZ od 2010 roku, jednak o sprawach śląskich i dla Śląska ważnych pisze od początku swojej zawodowej drogi. Sam jest Ślązakiem i jak nikt rozumie ten region, zna jego atuty i potrafi od ręki wskazać też bolączki. DZ od lat upomina się o Śląsk i śląskie sprawy, m.in. język śląski.

Jak mówi Marek Twaróg, jest to nagroda dla całego zespołu redakcyjnego DZ.

- Mam świadomość, jaka jest historia tej nagrody, znam wybitnych jej laureatów, znam znaczenie Związku Górnośląskiego, skład prześwietnej kapituły, zatem powiem tylko: jestem bardzo tym onieśmielony. Oczywiście nie zasłużyłem, ale myślę, że zasłużył "Dziennik Zachodni", który przez wiele lat opisywał Śląsk w znakomitych tekstach publicystów i poprzez znakomite zdjęcia mistrzów fotografii. Dziękuję w imieniu wszystkich ludzi związanych z DZ - komentuje Marek Twaróg.

Nagrody Korfantego są przyznawane przez Związek Górnośląski od 1993 roku. Nagroda jest formą upamiętnienia zasług Wojciecha Korfantego. Przyznawana jest osobom, jednostkom, organizacjom, które przyczyniają się do promocji i rozwoju Górnego Śląska.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

F
Francek z Kosciuszki

To dowocie tyn konsk zuomu Warwsiawie - "za ufundowanie i skuteczność w postawieniu pomnika Wojciecha Korfantego w stolicy Rzeczypospolitej Polskiej"?

A dyc couki tyn cyrkus z pomnikiym i "zafundowanie" prziszuo z Katowic! Jusz zapomnieliscie - Zwionskowcy Gornoslonscy? To niych Wom redaktor Marek Twarog wykopie numery Dziynnika, kaj o tym niy ros stouo napisane!

Dodaj ogłoszenie