Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Beskidy: Hala Jaworowa to idealne miejsce na rodzinny spacer. Ależ tu pięknie. Zobacz ZDJĘCIA

JAK
Chwilo trwaj! - chce się rzec parafrazując Fausta, który rzekł: „Chwilo trwaj, jesteś piękna", kiedy już zmęczeni, ale szczęśliwi dotrzemy na przepiękną Halę Jaworową, nacieszymy się wyjątkowymi widokami, odetchniemy świeżym powietrzem i ukoimy uszy ciszą panującą na tej wyjątkowej polanie w Beskidzie Śląskim. Krótko mówiąc to idealne miejsce na rodzinny spacer o każdej porze dnia i... roku. A jesienią dostarczy nam dodatkowych wrażeń! Zobaczcie galerię naszych ZDJĘĆ i wybierzcie się na Halę Jaworową.

Hala Jaworowa zwana także Polaną Kotarską lub Polaną na Kotarzu leży na wysokości 820 - 920 m n.p.m. To duża polana w Beskidzie Śląskim, znajdująca się pomiędzy najwyższym wzniesieniem (974 m n.p.m.) i kotą (918 m n.p.m.) Kotarza, na bocznym grzbiecie odgałęziającym się w kierunku północno-zachodnim od szczytu góry. Administracyjnie Hala Jaworowa położona jest na terenie gminy Brenna. Tyle wikipedia.

Idealne miejsce do odpoczynku

Osobom, które nie są zainteresowane takimi szczegółami, powinno starczyć stwierdzenie , że Hala Jaworowa jest idealnym miejscem dla wszystkich tych tych, którzy są spragnieni ciszy, spokoju i kontaktu z naturą. Co ważne, dotarcie do Hali Jaworowej nie jest wcale trudne. Znajduje się ona o przysłowiowe wyciągnięcie ręki i nie trzeba wcale nie wiadomo jakich przygotowań i nie wiadomo jakiej kondycji, żeby dostać się na Polanę Kotarską.

Do wyboru jest kilka tras prowadzących na Halę Jaworową. My proponujemy szlak czerwony prowadzący z Przełęczy Salmopolskiej przez Biały Krzyż (940 m n.p.m.) i Grabową (907 m n.p.m), a następnie niebieski, którym dotrzemy na Halę Jaworową. Wędrówkę najlepiej zacząć na Przełęczy Salmopolskiej, nieopodal Gospody Polskiej, gdzie znajduje się parking dla samochodów. Przed nami nieco ponad 3 km marszu szlakiem, który nie powinien nastręczyć żadnych trudności. Po około godzinnym spacerku, podczas którego możemy cieszyć się pięknymi widokami złotej polskiej jesieni w Beskidach, dotrzemy do tego wyjątkowego miejsca.

Ostatnia taka rozległa hala

Warto wiedzieć, że Hala Jaworowa znajduje się na trasie Szlaku Kultury Wołoskiej, z której roztaczają się fantastyczne widoki na polskie i czeskie Beskidy.

- To ostatnia tak rozległa hala, która zachowała się w tej części Beskidu Śląskiego - stwierdził swego czasu dr Michał Sobala, adiunkt w Instytucie Nauk o Ziemi na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego.

Podkreślił, że o jej wyjątkowości świadczy nie tylko fakt, że to obszar o autentycznym krajobrazie, ukształtowanym harmonijnie i ewolucyjnie w wyniku kilkuwiekowej działalności człowieka, pozostającej w równowadze z przyrodą, ale także teren cenny przyrodniczo, gdzie występują m.in. zbiorowiska mietlicy pospolitej i kostrzewy czerwonej oraz zachodniokarpacka murawa bliźniczkowa.

- Uroku hali dodają pojedyncze buki, świerki, klony i brzozy. Możemy tutaj rozkoszować się w smaku borówek i malin, czy też odszukać chronionego dziewięćsiła bezłodygowego. Znajduje się tu także jedno z najliczniejszych w Polsce stanowisk naparstnicy purpurowej o barwie cieszącej nasze oczy. Patrząc dalej, roztacza się stąd jedna z najpiękniejszych panoram Beskidu Śląskiego - zwraca uwagę dr Michał Sobala.

Hala Jaworowa w Brennej. Czy zostanie zabetonowana? Pisaliśmy o tym TUTAJ

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera