Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała: Studenci radzą, jak efektownie odnowić zapomniane miejsca

Łukasz Klimaniec
Zaniedbane zieleńce i skwery, takie jak park Włókniarzy, park przy kościele w Komorowicach czy tereny zielone przy starym dworze na Kępie Hałcnowskiej w Bielsku-Białej, dzięki pracy studentów kierunku architektura krajobrazu Bielskiej Wyższej Szkoły im. Józefa Tyszkiewicza mają szansę stać się perełkami krajobrazowymi. W wyniku porozumienia uczelni z bielskim Urzędem Miejskim studenci zajmą się niektórymi zapomnianymi miejscami w mieście.

- Jest wiele przestrzeni między blokami czy zamkniętych podwórek, które wymagają zagospodarowania. Pierwszy krok współpracy gminy i władz uczelni został zrobiony. Uważam, że pomysł jest jak najbardziej trafiony - komentuje dr Eugeniusz Chwastek, przewodniczący komisji programowej dla kierunku architektura krajobrazu w BWS.

Uczelnia otrzymała wykaz terenów, którymi mogłaby się zainteresować. Ostatecznie wybrano kilka, m.in. skrzyżowanie ul. gen. Andersa i ul. Sosnowskiego (zaprojektowany zostanie plac zabaw, wykorzystane zostaną też urządzenia wodne), park za bielskim ratuszem, teren wzdłuż rzeki Białej (od ul. Siemiradzkiego do Aleksandrowickiej) i teren przy dworze na Kępie Hałcnowskiej.

W przypadku tego ostatniego miejsca młodzi projektanci muszą wziąć pod uwagę istniejący drzewostan, czyli aleję akacjową, której wiek datuje się na około 120 lat. Jak podkreśla dr Chwastek, są to wstępne ustalenia.

- Studenci aktualnie inwentaryzują zieleń. O dokładnym wieku alei dowiemy się właśnie dzięki ich pracy. Później wykonają projekt koncepcyjny. Przewidujemy tam mały plac zabaw, park z elementami małej architektury, taras widokowy na Beskid Niski oraz uporządkowanie pobliskiej zatoczki autobusowej - wyjaśnia.

Już teraz prace studentów wzbudzają poruszenie mieszkańców, którzy cieszą się, że ktoś wreszcie zainteresował się ich terenem.
Adam Grzywacz, naczelnik Wydziału Gospodarki Miejskiej w Bielsku-Białej, przyznaje, że prace studentów zostaną dokładnie przeglądnięte. Zwraca uwagę, że nie są to na razie gotowe projekty, ale aranżacje i koncepcje.

- To dla nas korzystna sytuacja, bo koncepcje opracowują młode umysły, a ich spojrzenie na okolicę jest świeże - nie ukry-wa. - Jeśli któryś z parków będziemy w przyszłości modernizować, na pewno skorzystamy z koncepcji, jakie studenci przygotowali - zapewnia.

Młodzi architekci krajobrazu sprawdzili się już przy projektowaniu centrum Dzięgielowa. W ramach prac semestralnych przygotowywali opracowanie projektu rewitalizacji centrum tej miejscowości. Gmina Goleszów udostępniła im m.in. dokumenty planistyczne, oczekiwania mieszkańców i przedstawiła wytyczne. W efekcie powstały ciekawe wizje centrum.

- Są ciekawe i oryginalne, a w niektórych aspektach nawet innowacyjne - ocenia Tomasz Jaszowski, zastępca wójta gminy Goleszów.

- Jednakże projekty te są tylko i wyłącznie pracami semestralnymi, wykonanymi na ćwiczeniach, dlatego też, ze względów merytorycznych, mają charakter poglądowy - dodaje. W gminie liczą jednak, że projekty będą stanowiły impuls do dalszej współpracy z bielską uczelnią w tym zakresie.


*Wielki koncert Guns N'Roses w Rybniku ZOBACZ ZDJĘCIA, WIDEO
*Tour de Pologne - wyścig kolarski ZOBACZ TRASĘ, ZDJĘCIA, WIDEO, ZAWODNIKÓW

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!