Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciekawostki o Wigilii Bożego Narodzenia i świętach. Czy Gwiazda Betlejemska była kometą? Kiedy urodził się Jezus?

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Nie tylko w Polsce Wigilia Bożego Narodzenia nie jest dniem wolnym od pracy. Również w Wielkiej Brytanii większość osób pracuje w ten dzień. Brytyjczycy rozpoczynają świętowanie w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia - świątecznym daniem obiadowym jest dla nich pieczony indyk z żurawiną. Podobnie, jak Polacy, Brytyjczycy również wręczają sobie nawzajem prezenty.Wigilii nie obchodzi się również w Holandii i coraz częściej w Belgii. W tych krajach zamieniana jest na uroczyste śniadanie świąteczne w restauracji.
Nie tylko w Polsce Wigilia Bożego Narodzenia nie jest dniem wolnym od pracy. Również w Wielkiej Brytanii większość osób pracuje w ten dzień. Brytyjczycy rozpoczynają świętowanie w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia - świątecznym daniem obiadowym jest dla nich pieczony indyk z żurawiną. Podobnie, jak Polacy, Brytyjczycy również wręczają sobie nawzajem prezenty.Wigilii nie obchodzi się również w Holandii i coraz częściej w Belgii. W tych krajach zamieniana jest na uroczyste śniadanie świąteczne w restauracji. Dariusz Bloch / Polska Press
Czym jest Wigilia Bożego Narodzenia? Każdy wie to doskonale. To dzień poprzedzający święta, kończący okres adwentu. Słowo pochodzi od łacińskiego „vigilia” oznaczającego czuwanie bądź straż. A skąd pochodzi sama Wigilia? Czy Gwiazda Betlejemska była kometą i czy Trzech Mędrców faktycznie było trzech? Czym był Rozejm Bożonarodzeniowy i co przeczytali astronauci orbitujący nad Księżycem w 1968 roku? Przybliżamy ciekawostki na temat Wigilii Bożego Narodzenia i samych świąt.

Dlaczego Wigilię Bożego Narodzenia i same święta obchodzimy w grudniu?

Jednoznaczne wskazanie początków Wigilii Bożego Narodzenia nie jest łatwe. Zdaniem badaczy źródeł Wigilii należy szukać w obchodach Saturnaliów w starożytnym Rzymie. Było to doroczne święto pojednania i równości obchodzone ku czci boga rolnictwa Saturna od 17 do 23 grudnia.

Poznaj ciekawostki o Wigilii Bożego Narodzenia i o samych świętach

Najstarszą wzmiankę o obchodach Bożego Narodzenia możemy znaleźć w kalendarzu świąt kościelnych z 354 r. W tamtych czasach było to święto ruchome. Ostatecznie zdecydowano się na 25 grudnia. Nie bez powodu. Święto miało być przeciwwagą dla pogańskich uroczystości solarnych – w Rzymie był to dzień narodzin słońca niezwyciężonego.

Umowny jest również rok urodzenia Jezusa. Nie wiemy, kiedy dokładnie się to wydarzyło, a badacze skłaniają się ku kilku różnym datom. Według podań narodzinom Jezusa towarzyszyło niezwykłe zjawisko – gwiazda, która prowadziła Mędrców ze Wschodu do Betlejem. Naukowcy podają kilka możliwych wyjaśnień i dat. W 7 r. p.n.e. aż trzykrotnie doszło do koniunkcji Jowisza i Saturna, czyli ustawienia planet w jednej linii dla obserwatora. Z kolei 20 lutego 5 r. p.n.e. Księżyc i Jowisz oraz Mars i Saturn utworzyły na niebie dwie pary. Tak ustawione ciała niebieskie zwracały na niebie wyjątkową uwagę.

Czy Gwiazda Betlejemska była kometą lub supernową?

Czy Gwiazda Betlejemska była kometą? Są i takie teorie. Oznaczałoby to, że Jezus urodził się w 12 r. p.n.e. Właśnie wtedy na niebie widoczna była kometa Halleya. Jeżeli zaś biblijna gwiazda była supernową to według chińskich źródeł możliwe są dwie daty – 5 lub 4 r. p.n.e. W tych latach obserwowano wybuchy supernowych.

Biblia również nie przynosi jednoznacznej odpowiedzi na pytanie kiedy urodził się Jezus. Szczątkowe informacje na ten temat znajdujemy jedynie w Ewangeliach Łukasza i Mateusza. Problem w tym, że zawarte w nich informacje są sprzeczne. Mateusz pisał, że Jezus urodził się za życia króla Heroda, z kolei u Łukasza czytamy o spisie ludności. Przeprowadzał go ówczesny władca Syrii – Kwiryniusz. Król Herod zmarł w 4 r. p.n.e., zaś spis ludności sporządzony z polecenia Kwiryniusza odbywał się na przełomie 6 i 7 r. n.e.

Narodziny Chrystusa datujemy obecnie na 8-4 rok p.n.e. Naszą erę od narodzenia Jezusa zaczęto liczyć za czasów papieża Jana I, który zmarł w 526 r. Dionizjusz Mały, mnich który dokonał rachuby, pomylił się jednak o kilka lat. Warto dodać, że tej samej osobie zawdzięczamy sposób obliczania daty Wielkanocy.

Po więcej ciekawostek na temat Wigilii i Bożego Narodzenia zapraszamy do galerii.

Zobacz także

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera