Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co się dzieje po wyborach? Jak tworzy się nowy rząd? Kiedy poznamy nowego premiera? Wszystko, co musisz wiedzieć

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Krok drugiJeśli nowo powołana Rada Ministrów nie zdobędzie zaufania parlamentarzystów w Sejmie, to to właśnie parlamentarzyści przejmują inicjatywę w tworzeniu nowego rządu. Sejm na wybór premiera i Rady Ministrów ma 14 dni.W takim przypadku, grupa co najmniej 46 posłów może zgłosić kandydata na Prezesa Rady Ministrów. Aby taka nominacja została zatwierdzona, wymagana jest bezwzględna większość głosów przy obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Prezydent nie ma uprawnień do odmowy powołania i zaprzysiężenia tak wybranego rządu.
Krok drugiJeśli nowo powołana Rada Ministrów nie zdobędzie zaufania parlamentarzystów w Sejmie, to to właśnie parlamentarzyści przejmują inicjatywę w tworzeniu nowego rządu. Sejm na wybór premiera i Rady Ministrów ma 14 dni.W takim przypadku, grupa co najmniej 46 posłów może zgłosić kandydata na Prezesa Rady Ministrów. Aby taka nominacja została zatwierdzona, wymagana jest bezwzględna większość głosów przy obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Prezydent nie ma uprawnień do odmowy powołania i zaprzysiężenia tak wybranego rządu. Archiwum Polska Press
Nadal oczekujemy na oficjalne wyniki wyborów. Sondażowe wyniki late poll wykazują, że opozycja ma szansę zdobyć 248 mandatów. Co będzie się działo po ich ogłoszeniu? Kiedy zostanie powołany nowy premier i rząd? Jakie wyznaczono terminy? Jak wygląda powołanie nowego rządu? Istnieją trzy drogi. Przybliżymy je w zrozumiały sposób. Zobaczcie, co dzieje się po wyborach.

Wybory parlamentarne za nami. Wywołały one ogrom emocji wśród wielu ludzi. Co będzie działo się dalej? W ciągu trzydziestu dni od dnia wyborów, a zatem do 14 listopada prezydent zwoła pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu. Kształtowanie rządu po wyborach jest uregulowane w artykułach 154 i 155 Konstytucji. W tych przepisach zawarte są trzy kroki konstytucyjne powołania nowego rządu po wyborach parlamentarnych: kiedy Prezydent wskazuje rząd, Sejm obiera rząd i premiera i gdy Sejm nie powołał rządu w terminie. Jak wygląda każdy z nich? Odpowiadamy.

Co następuje po wyborach? Sprawdź!

Krok pierwszy: Prezydent wybiera premiera i powołuje rząd

Po dymisji poprzedniej Rady Ministrów, prezydent ma obowiązek desygnować nowego premiera. Zazwyczaj jest to osoba wskazana przez zwycięską partię w wyborach. Jednak Konstytucja nie narzuca prezydentowi konkretnej osoby, co oznacza, że może on wybrać nawet osobę spoza polityki. Po dymisji poprzedniej Rady Ministrów, prezydent musi desygnować nowego premiera, a cała procedura musi być zakończona w ciągu 14 dni od pierwszego posiedzenia Sejmu. Nowo wybrany premier ma 14 dni na sformowanie rządu i przedstawienie programu rządu w Sejmie podczas expose. Następnie, aby uzyskać wotum zaufania, konieczne jest, aby co najmniej połowa ustawowej liczby posłów zagłosowała na jego korzyść, a ponadto bezwzględna większość musi poprzeć nowy rząd.

Jeśli podstawowa procedura zawiedzie i nowa Rada Ministrów nie zdobędzie wotum zaufania, rząd podaje się do dymisji. Jeśli prezydent nie powoła nowego premiera i jego gabinetu w przewidzianym terminie, to również inicjatywę sformowania nowego rządu przejmuje Sejm.

Krok drugi: Sejm wybiera premiera i rząd

Jeśli nowo powołana Rada Ministrów nie zdobędzie zaufania parlamentarzystów w Sejmie, to to właśnie parlamentarzyści przejmują inicjatywę w tworzeniu nowego rządu. Sejm na wybór premiera i Rady Ministrów ma 14 dni.

W takim przypadku, grupa co najmniej 46 posłów może zgłosić kandydata na Prezesa Rady Ministrów. Aby taka nominacja została zatwierdzona, wymagana jest bezwzględna większość głosów przy obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Prezydent nie ma uprawnień do odmowy powołania i zaprzysiężenia tak wybranego rządu.

Krok trzeci: Prezydent powołuje premiera i rząd. W celu uzyskania wotum zaufania wystarcza większość głosów

Jeśli wskazany przez Sejm kandydat na premiera nie uzyska bezwzględnej większości głosów, inicjatywa wraca do prezydenta, , który w ciągu 14 dni powołuje premiera i rząd na jego wniosek oraz odbiera od nich przysięgę. W tym przypadku do udzielenia wotum zaufania wystarczy zwykła większość głosów w Sejmie w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Jeśli i ten krok nie przyniesie rezultatu w postaci powołania rządu, prezydent zarządza nowe wybory.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera