Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa mówi "stop" hejtowi! Radni przyjęli stanowisko w tej sprawie

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Częstochowa mówi "stop" hejtowi! Radni przyjęli stanowisko w tej sprawie
Częstochowa mówi "stop" hejtowi! Radni przyjęli stanowisko w tej sprawie Łukasz Kolewiński
Częstochowscy radni wyrazili swój zdecydowany sprzeciw wobec mowy nienawiści i hejtu w przestrzeni medialnej i życiu codziennym. Pomysł, aby przyjąć w tej sprawie stanowisko wysunął radny Artur Gawroński.

Częstochowa mówi "stop" hejtowi

- Internet dla wielu osób, szczególnie niepełnosprawnych, jest czasami jedynym oknem na świat i tam szukają pomocy oraz akceptacji środowiska. Często, zamiast ją uzyskać, doświadczają nienawiści, złośliwości, pogardy, a tym samym dalszej izolacji - zauważa radny Artur Gawroński. - Hejt w internecie prowadzi do tego, że osoby niepełnosprawne, osoby z depresją, czy dzieci obniżają jeszcze bardziej poczucie własnej wartości. Przez mowę nienawiści, jaka dotyka je w przestrzeni internetowej, zaczynają myśleć, że są gorsze od reszty społeczeństwa - przyznaje.

W efekcie wiele osób bezkrytyczne przyjmuje treści z sieci. A ta z kolei może mieć negatywny wpływ na postrzeganie rzeczywistości.

- Dziś doświadczamy wojny dwóch światów - wirtualnego z rzeczywistym, których granice zaczynają się zacierać i to na niekorzyść świata realnego. Kiedy hejt spotyka osoby z niepełnosprawnościami, dzieci czy osoby z depresją ma on często destrukcyjny wpływ na ich życie. Następuje całkowity brak motywacji, zaburzenia lękowe, izolacja, agresja, brak akceptacji siebie i otoczenia, zaniżenie własnej wartości. Dlatego tym bardziej musimy mieć świadomość, że z pozoru niewinny hejt w sieci naprawę zabija - podkreśla Artur Gawroński.

Radni przyjęli stanowisko w tej sprawie

Dzięki inicjatywie Artura Gawrońskiego częstochowscy wyrazili swój zdecydowany sprzeciw wobec mowy nienawiści i hejtu w przestrzeni medialnej i życiu codziennym przyjmując przygotowane stanowisko.

Radni ostrzegają, że hejt w internecie to rosnący problem społeczny, wskazując, że narzędzia informacyjne w coraz większym stopniu stają się także bronią, w której ataki, kłamstwa, nienawiść i oszczerstwa są na porządku dziennym.

- Mowa nienawiści to zjawisko narastające, często spowodowane biernością, a brak reakcji oznacza milczącą akceptację takiego zachowania. Nikt, nigdy nie powinien czuć się wykluczony z prawa do godnego życia i bezpieczeństwa z jakiegokolwiek powodu - czytamy w przyjętym stanowisku.

Rada Miasta Częstochowy zwraca się do mieszkańców Częstochowy do solidarnego przeciwstawienia się wszelkim formom agresji i nienawiści fizycznej i werbalnej.

- Trzymajmy się z daleka od mowy nienawiści. Zero tolerancji dla hejtu - podsumowują swój apel radni.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera